Rozhovory o výtazích 2/6 | Roman Havel

V dnešním díle naší série rozhovorů o problematice výtahů v České republice máme tu čest přivítat pana Romana Havla, obchodního ředitele firmy Výtahy Pardubice.

 

 

Můžete prosím našim čtenářům v krátkosti představit vaši firmu?

 

Výtahy Pardubice a.s. vznikla na základech družstva, které bylo založeno v roce 1990. Struktura družstva byla sice z hlediska tehdejší právní úpravy uchopitelná, ale nevyhovovala praktickému chodu firmy. Již název družstvo bylo v té době zprofanován a nebylo možno uskutečnit transformaci. Proto byla založena stejnojmenná společnost s ručením omezeným. V průběhu uplynulých let došlo k transformaci z fungujícího s.r.o. na akciovou společnost. Jedinými akcionáři jsou dnes původní zakladatelé družstva a s.r.o. Sídlem byly vždy Pardubice.

 

 

Jaký je váš názor na problematiku výtahů staršího data výroby v České republice a jaká řešení u nich vaše firma realizuje nejčastěji?


Tak jako ostatní strojní zařízení, tak i výtahy postupem času zastarávají. Technologie se vyvíjí, nároky zákazníků stoupají, proto je třeba realizovat jejich výměnu. Naše firma provádí nejčastěji kompletní modernizace výtahů, ale i výrobu zcela nových, například do nízkopodlažních domů.

 

 

Rozumíme samozřejmé úslovím "cena je vždy až na prvním místě" i "náš zákazník, náš pán", ale odpovídají tyto vámi nejčastěji realizovaná řešení i vašemu přesvědčení? Doporučil byste vy osobně majitelům starších výtahů, aby své zařízení spíše modernizovali nebo raději vyměnili za nová a proč?

Tato úsloví platí, ale ne vždy jsou pravdivá. Naše společnost se snaží dodávat výtahy vlastní, doplněné o komponenty české výroby. Snažíme se přesvědčit zákazníka o koupi našeho výtahu a tím i podpory ryze českých firem. Bohužel nám jsou ohledně ceny velikou konkurencí výtahy dovážené z Asie či Turecka. Realizace provádíme vždy ve prospěch zákazníka dle nejnovějších norem.

 

 

V roce 2017 začaly platit dvě nové normy ČSN EN 81-20 a ČSN EN 81-50 které se dotýkají nově instalovaných výtahů. Očekáváte také nějaké změny v normách, které se dotknou i majitelů výtahů které jsou již v provozu?

Myslím si, že uvedením těchto norem do praxe vzniklo všem firmám v našem oboru mnoho komplikací. Především se přidalo spousta bezpečnostních komponent, které zvyšují poruchovost výtahu. Komplikuje se práce servisních techniků, kteří z výkonu povolání musí mít odpovídající odbornost a zavedením těchto norem se jen stěžuje jejich práce. Jako jeden z příkladů uvádím mechanickou uzávěru busových kabinových dveří.

 

 

Jaký je váš celkový pohled na trh s výtahy v České republice, jeho aktuální problémy, minulost a budoucnost?

Výtahy byly, jsou a budou. Vzhledem k pohodlnému způsobu života v dnešní době jsou výtahy nedílnou součástí každodenního bytí společnosti. Samozřejmě i změnou technologie výroby a moderními materiály je výroba výtahu předurčena k úspěšné budoucnosti.


Největší problémy vidíme v nynějších cenách realizací výtahů. Přestože je výroba výtahů odvětvím, které musí provádět skuteční odborníci, kteří by měli být za svoji práci patřičně ohodnoceni, jsme nuceni konkurovat levnému dovozu ze zemí mimo Evropu.

 

 

Náš VÝTAHY SERVER působí v České republicena Slovensku. Mezi největší rozdíly považujeme to, že v Česku řešíme výtahy více použitím norem, ale na Slovensku více zákony. Jaká cesta je podle vašeho názoru lepší a proč.

Veliké rozdíly nevidím, protože se jako firma, která pracuje jak v České republice, tak i na Slovensku, musíme vypořádat se všemi druhy legislativy.

 

 

Chtěl byste našim čtenářům ještě něco vzkázat nebo poradit?


Podporujte český a slovenský trh, české a slovenské firmy, naše odborníky. Vy, jako zákazníci na tom nemůžete prodělat. Těšíme se na úspěšnou spolupráci.

 

 

Velice děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho pracovních i osobních úspěchů.

 

 

Seznam všech dílů seriálu ROZHOVORY O VÝTAZÍCH:


Úvodní článek o seriálu
1/6 | Pavel Janeček - Výtahy Praha ČR
2/6 | Roman Havel - Výtahy Pardubice
3/6 | Javier Martínez de la Riva - Otis
4/6 | Radek Svíčka - Schindler CZ
5/6 | Vojtěch Daněk - Výtahy 1 - EcoLifts
6/6 | Václav Vaněk - Soudní znalec a spoluautor výtahářských norem

 

 

Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)

 
 
 

Autor: VÝTAHY SERVER | 23.5.2019
Foto: Výtahy Pardubice