Modernizujete výtah? Normy jsou přísnější

Od září letošního roku je povinné stavět a rekonstruovat výtahy podle nových norem Evropské unie. Normy zvyšují bezpečnost přepravovaných osob i servisních techniků a vztahují se jak na osobní, tak na nákladní výtahy.

 


Pokud jste výtah ve vašem vícepatrovém domě nedávno už modernizovali nebo zcela vyměnili, nemusíte se novými normami znepokojovat. Úprava stávajících výtahů není nutná, novinky se týkají jen výtahů uvedených do provozu po 1. září 2017.


Jestliže vás ale výměna nebo stavba výtahu v brzké době čeká, při výběru dodavatelské firmy se ujistěte, že změny do svých plánů řádně zanesla. Trvejte na tom, aby splněné normy vypsala i do smlouvy. Výměna výtahu mnohdy představuje milionovou investici a zanedbání norem způsobí, že výtah neprojde revizí a celá záležitost se ještě více prodraží.


Výtahy musejí mít například pevnější stěny a dveře, zrcadlo musí být vyrobeno z bezpečnostního skla. Povinně se instaluje světelná závora, která automaticky otevře dveře v případě překážky. Šachetní dveře by měly jít otevřít jen v určitém odjišťovacím pásmu. Do výtahu musejí být rovněž zakomponovány komponenty, které mu zabrání rozjet se s otevřenými a nezajištěnými dveřmi.


Velký důraz je kladen na intenzitu osvětlení. Standardní osvětlení v kabině se zvyšuje z 50 lx na 100 lx, měřeno na ovládacích prvcích a ve výšce 1 m nad podlahou. Revizní místa nad kabinou a v šachtě musejí mít minimálně 50 lx, ostatní prostory 20 lx. Nouzové osvětlení musí vydávat alespoň 5 lx po dobu jedné hodiny.


Pro údržbu a servisní prohlídky je nutné vybudovat větší bezpečnostní prostory na střeše kabiny a v prohlubni výtahové šachty. Prohlubeň musí být nově vybavena revizní jízdou, což znamená, že výtah je možné ovládat prohlubně. Zpřísněná je i protipožární ochrana.


Úplné znění nových pravidel shrnují směrnice označené ČSN EN 81-20ČSN EN 81-50.Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)
Autor: Redakce denik.cz
Zdroj: denik.cz | 1.11.2017