Obtěžuje vás hlučný výtah?

Máte v domě starší výtah který sice funguje bez problémů, ale začíná být hlučný? Nejvíce problémové jsou byty blízko strojovny která bývá většinou umístěna v nejvyšším patře domu.
 


Hlučnost pohonu může být ovlivněna stářím výtahu tzn. opotřebením pohonu, nebo konstrukcí budovy případně kvalitou prováděného servisu. Pro zjištění skutečné příčiny doporučujeme kontaktovat vaši servisní firmu, aby zařízení prohlédla a případně identifikovala zdroj hluku.

Pokud se jedná o výtah uvedený do provozu před rokem 2000 bude nejlepším řešením celková výměna výtahu, protože výtah je pouze způsobilý provozu, ale není způsobilý bezpečného provozu a bude mít přes 80 provozních rizik (viz. Inspekční prohlídka).

Může se jednat o opravitelnou závadu, např. ložisko, ale pokud závada bude vyžadovat nákladnou opravu, budete stát před otázkou co dál? Pokud se jedná o výtah uvedený do provozu před rokem 2000, bude nejlepším řešením celková výměna výtahu, protože výtah bude pravděpodobně pouze způsobilý provozu, ale nebude způsobilý bezpečného provozu. Takový výtah má přes 85 provozních rizik (viz. Inspekční prohlídka) a rozhodně opravit jen pohon, není výhodnou investicí. V tomto případě je výměna ekonomičtějším řešením, a to až do roku výroby 2004. Pokud je výtah mladší, je otázkou ke zvážení, či dát přednost částečné modernizaci stávajícího výtahu, nebo jen investovat do nákladné opravy pohonu.

Dnešní nové výtahy dosahují hlučnosti kolem 26 dB (A), což je méně než nový pračka. Při částečné modernizaci, nebo generální opravě se stále pracuje se stávajícím zařízením a dají se komponenty vylepšit.

Pokud bude zdrojem hluku přenos přes konstrukci domu, lze zkontrolovat uložení stroje, ale další řešení je již jen výměna výtahu za výtah s pohonem v šachtě, kdy případné vibrace a hluk se přenáší do podlahy šachty. Tyto výtahy již nevyužívají stávající strojovnu. Každopádně se poraďte s odborníky.

V tomto případě je výměna ekonomičtějším řešením, a to až do roku výroby 2004. Pokud je výtah stár 20 let a méně, je otázkou ke zvážení, či řešit problematiku hluku výměnou nebo částečnou modernizací stávajícího výtahu. Dnešní nové výtahy dosahují hlučnosti kolem 26 dB (A) což je méně než nový pračka. Při částečná modernizace, nebo generální opravě se zase pracuje se stávajícím zařízením a dají se komponenty vylepšit. Pokud je zdrojem hluku přenos přes konstrukci domu, pak to lze řešit pouze výměnou výtahu za bezstrojovnové řešení.Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)
Autor: okolobytu.cz | Foto: slad.sk
Zdroj: okolobytu.cz | 06.12.2019