Jak si instalovat výtah do rodinného domu

Máte rodinný dům a sdílí ho s vámi někdo, koho bolí nohy a šlapání do schodů mu nedělá dobře? Nebo už teď myslíte na stáří a uvažujte o instalaci výtahu? Ať tak či tak, poradíme vám, jak výtah vybrat.

 

 

Výtahy už dávno nejsou jen výsadou paneláků. Stále častěji se můžete setkat i s výtahy v rodinných domech. Maminky s malými dětmi a těžkými nákupy, senioři, kteří pečlivě zvažují každý krok nebo osoby s omezenou pohyblivostí ho určitě uvítají.


Výtah nebo plošina?


Nejprve si odpovězte na tuto zásadní otázku. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?


Plošina je méně náročná z hlediska pravidel a státních norem. Mohou být dokonce k nerozeznání od výtahu, jen budou značně pomalejší. A levnější.


Výtah musí splnit přísná pravidla a státní normy, musí mít dvoje dveře a pravidelně je u něj třeba provádět revize a kontroly. To všechno je finančně mnohem náročnější než u plošin.


Jaký výtah nebo plošinu si pořídíte?


Rozdíl je v pohonu. Hydraulika, lanový, šnekový nebo řetězový? Pro výběr jsou důležité také finance a prostorové možnosti. Nosnost domácích výtahů se pohybuje kolem 200 - 400 kg. Slouží k přepravě osob a nákladů až do čtvrtého patra.


Důležitý je prostor


Ano, právě prostor je při výběru výtahu nebo plošiny zcela zásadní. Podle toho vyberte pohon. Ideálně si nechte poradit od firmy, od které plánujete zařízení objednat. Doporučí vám to nejlepší a nejvhodnější.


Zvolili jste výtah? Sledujte příkon!


Může se lišit a projeví se na ceně. Poznáte ho také na spotřebě elektrického proudu. Spočítejte si náklady. Možná se vám vyplatí výtah s nízkým příkonem, ale možná také ne.


Kam ho umístíte?


Ať už vyhrál výtah nebo plošina, ujasněte si, kam ho umístíte. Bude uvnitř, nebo venku? Výtahy s vnější výtahovou šachtou ovlivňují celkový vzhled domu.


Vyberte si správného dodavatele


Měl by zajistit komplexní servis.


● Odborná instalace výtahu nebo plošiny
● Poradit s výběrem
● Poskytovat pravidelnou kontrolu i servis v následujících letech
● Vyřídit všechny dokumenty


Nebojte se vybírat, ptát se a přemýšlet. Pořízení výtahu něco stojí a když už do toho investujete, je třeba mít jistotu, že jste vše zvolili správně a nebude za pár měsíců či let plakat nad rozlitým mlékem.Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)
Zdroj: idnes.cz | 7.5.2019