Co vše potřebujete k výměně výtahu?

Jezdí váš výtah pomalu, cuká se? Často je mimo provoz a vás už nebaví investovat do neustálých servisů a oprav? Pak nastal čas na jeho výměnu. Jak s ní začít a co k tomu budete potřebovat zařídit?
 

 

Výtah, který poctivě sloužil desítky let si už zaslouží jít na odpočinek. Výměna výtahu za novější model vám ušetří starosti, čas i peníze. Za bezvadný provoz výtahu odpovídá jeho provozovatel. Nese odpovědnost nejen za provoz, ale i za případně vzniklé škody.
 
S čím začít, když výtah neslouží tak, jak by měl?
 

Výtah musí fungovat bez jediné chybičky. Vozí děti i dospělé, náklad, kočárky, nákup atd. Na jejich bezpečnosti přeci záleží.
 


Krok první: Výměna celého výtahu?
 

Pokud za problémy stojí drobnost, není třeba hned celý výtah měnit. Pokud těch maličkostí je ale víc, stále je třeba něco opravovat, nebo se součástka dokonce už nedá sehnat, pak už výměna nefunkční části nepomůže. Je třeba výtah vyměnit.

Domluvte si schůzku s vlastníkem nebo provozovatelem výtahu, majiteli (nájemníky) bytů v domě a společně se rozhodněte, zda je skutečně čas na výměnu výtahu a zda s ní souhlasí.
 


Krok druhý: Výběrové řízení
 

Dalším velmi důležitým krokem je výběr dodavatele výtahu. V ideálním případě by měl výtah nejen vyrábět, ale zároveň zajišťovat i služby jako montáž, servis, kontroly atd., zařídit všechny potřebné dokumenty. Jak takovou firmu najít? Možnosti jsou dvě:

a) Přímo oslovte firmy ve vašem okolí a poptejte nabídku včetně cenové kalkulace.


b) Zadejte poptávku na VÝTAHY SERVER, který se zabývá přímo výtahy, nebo server kde obecně můžete poptávat služby.
 

 

Krok třetí: Prohlídka výtahu
 

Jakmile vás firmy začnou kontaktovat, zauvažujte o hromadné prohlídce výtahu. Proč vše ukazovat a vysvětlovat každému zvlášť? Taková prohlídka je velmi důležitá. Společnosti přesně poznají specifika domu a výtahu, připraví vám nabídku na míru. V opačném případě by hrozily třeba i náklady navíc.
 


Krok čtvrtý: Prostudujte nabídky a vyberte tu nejlepší
 

Neberte v potaz jen cenu. Na čem dalším záleží?

Energetická náročnost výtahu
Délka záruky
Cena servisu
Doba montáže
Zákaznické reference
 

Pak už nezbývá než podepsat Smlouvu o dílo a Servisní smlouvu. Tomu by ale mělo předcházet ještě hlasování v SVJ a odsouhlasení Smlouvy o výstavbě výtahu.
 


Krok pátý: Výměna výtahu
 

Po podpisu smlouvy je třeba výtah vyrobit. To chvíli trvá. Jakmile bude vše připraveno, je na čase předat dodavateli staveniště. Samotná výměna výtahu také chvíli potrvá, proto je dobré ji naplánovat ideálně na období dovolených.
 


Je třeba stavební povolení?
 

Pro výměnu výtahu je většinou Stavební povolení dle §115 zákona č. 183/2006 Sb. v aktuálním znění vyžadováno. Důvodem je fakt, že výtah je považován za součást stavby (s ohledem na novelu Stavebního zákona - z.č. 225/2017 Sb.).

Důležitá jsou také stanoviska dotčených orgánů státní správy jako HZS, KHS, památková péče, odbor životního prostředí a dalších.

Někteří dodavatelé výtahů vás ale těchto starostí ušetří. Stačí jim dát plnou moc pro jednání s úřady a vše vyřídí za vás.

 
 

Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)

 
 
 

Zdroj: aktualne.cz | 29.8.2019