Příspěvky do Veřejného fóra 2010

 

22.12.2010 00:54 - 8
pro pana Hynka a Bambuse a osvětlení klece
čl. 8.17 en 81-1,2 : 2010
8.17.3 - klec musí být trvale osvětlena, pokud je výtah přípraven k jízdě. U výtahu se samočinnými dveřmi, může být světlo v kleci vypnuto, jestli že klec stojí se zavřenými dveřmi ve stanici podle
čl 7.8. samočinné šachetní dveře se musejí zavřít za normálního provozu po uplynutí časového intervalu, který může být stanoven v závislosti na provozu, i když není žádný požadavek na jízdu.

a přídavek z NV 27/2003

čl. 4.8 - klec výtahu musí být odpovídajícím způsobem osvětlena, pokud je obsazena, anebo jsou dveře klece otevřeny, klec musí mít rovněž nouzové osvětlení

22.12.2010 00:26 - 8
pro petrs - a co s tím má dělat NV 27/2003 ? To se vztahuje na nové výtahy vyhl. 19/79 na provozované výtahy normy 274002 a 07 to je jasně provoz, tak mi řekni co s tím má dělat NV 27?

21.12.2010 21:23 - PetrS
pro 8: nebyl bych si tak jistý, že vyhláška 19/1979 je správná neboť některé citace v ní jsou například v rozporu s nařízením vlády č.27/2003. Vyhláška 19/1979 stále platí zřejmě jen proto, že ustanovila pozici revizních techniků výtahů se "státním oprávněním" a zdá se, že stát moc neví co s ní dál.

21.12.2010 06:57 - 8
nechce se mi diskutovat dále, ale špatně by to mělo být v normě a ne v legislativě

21.12.2010 06:54 - 8
a odborná zkouška a jak víme ze zákona 22/1997 § 4odst.1 - Česká technická norma není obecně závazná.

21.12.2010 06:45 - 8
Vážený pane Přeučile, dovolte abych Vás upozornil na to, že nemáte pravdu v otázce revizí a zkoušek. Jediný legislativní předpis, který se vztahuje na vyhrazená zdvihací zařízení Vyhláška 19/1979, zná pouze pojem revize a revizní zkouška. Pojem odborná prohlídka je uveden pouze v normách ČSN 27 4002 a v ČSN 27 4007.

20.12.2010 09:57 - elevatorking
Pane Boušku nemá, dům byl zkolaudován bez výtahu. Zajímavější bude mrknout do nájemních smluv, předpokládám že platíte nájem bytu, sklep a.... výtah. Je to jistě spíše otázka pro právníka, ale selskym rozumem vzato předpokládám, že pokud něco platíte, chcete to užívat.

18.12.2010 22:09 - Jan Boušek
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda-li má vlastník domu zákonnou povinnost udržovat výtah v provozu. Výtah dnes neodpovídá aktuálním normám a vlastník domu uvažuje o jeho uzavření bez náhrady (nemá peníze). Dům je pětipatrový z první republiky a výtah byl vybudován před 30 lety spolu s půdní vestavbou.
Děkuji

06.12.2010 13:16 - Výtahy Server (Tomáš Přeučil)
PRO: TC
Jedná se o starší, dlouhá léta užívané pojmy. Pro vysvětlení použiju mé oblíbené přirovnávání k automobilu. Vlastním například 10 let starý automobil, který není špatný, ale nové automobily jezdí rychleji, jsou pohodlnější a mají již i nové bezpečnostní prvky. Rozhodnu se tedy vyměnit například starý motor za nový, staré zapalování za elektronické, sedačky za nové, pohodlnější a přišroubuji bezpečnostní pásy které můj vůz dosud neměl - to je MODERNIZACE. Takto zmodernizovaný automobil mně bude sloužit dalších 10 let a dostane se na tzv. hranice svých možností. Nyní stojím před rozhodnutím, koupit NOVÝ AUTOMOBIL? Ne, mám ho opravdu rád (nebo nemám dostatek peněz) a tak ho nechám celý rozebrat a složit ze zcela nových dílů (některé staré díly mohou být v případě, že nejsou poškozeny stářím ponechány) - to je REKOSTRUKCE. Tyto pojmy se však již dle nových ČSN nepoužívají, byly nahrazeny pouze jedním - PODSTATNÉ ZMĚNY. Náš Výtahy Server však tyto staré zažité pojmy zatím udržuje. Podobně jako se ODBORNÝM PROHLÍDKÁM dodnes u odborníků i laiků říká nesprávně REVIZE totiž "zlidověly" tak, že mnoho majitelů výtahů o odborném názvu PODSTATNÉ ZMĚNY ještě ani neslyšelo. Přechod Výtahy Serveru na tyto nové pojmy je však pochopitelně v budoucnu nevyhnutelný...

06.12.2010 10:36 - TC
Prosim o vysvetleni rozdilu mezi pojmy modernizace a rekonstrukce vytahu. Dekuji.

13.11.2010 08:24 - Hynek
Vážená paní Konečná,
velice těžko se dá posoudit zda cena je, nebo není přiměřená. Samozřejmě rozdíl mezi prvním rozpočtem a konečnou cenou je hodně vysoký. Především je nutné zjistit důvod tak vysokého navýšení ceny oproti prvotnímu rozpočtu a to bez detailního posouzení není možné. Nechte si předložit původní nabídku a je nutné tuto posoudit s rozsahem provedených prací v konečné fázi. Z toho se dá usoudit co vše obsahovala prvotní nabídka a co vše obsahuje výsledná cena. Je také možné, že rozsah požadavku oprati prvotní nabídce byl rozšířen např. o výtahovou šachtu. Vše si nechte řádně prokázat, jako družstevník na to máte právo.

13.11.2010 08:04 - Hynek
Ještě pro pana Jablonského, pozor na nabídky od stolu. Společnost, která se nepříjde před nabídkou na výtah ani podívat, tak tu absolutně nedoporučuji (i v případě pokud zajišťuje servis) v šachtě výtahu mohou být překážky, které se potom objeví ve vícenákladech. Osobní kontakt s obchodníkem hodně napoví.

13.11.2010 07:52 - Hynek
Dobrý den pane Jablonský,
omlouvám se, ale bohužel na Vaši otázku nemohu na tomto veřejném fóru přímo odpovědět. Majitel tohoto serveru, by se určitě ohradil a účelem tohoto veřejného fóra není zviditelnit některé společnosti. Při výběru společnosti na rekonstrukci výtahů musíte být velice obezřetný a doporučuji vždy osobní kontakt se společností. Pozor na společnosti, které Vám na vše kývnou. Nechte si výtah ukázat a zaměřte se na dokonalost, propracovanost cenové nabídky, kde nesmí nic chybět (porovnejte je), případně přizvěte nezávislého odborníka, který Vám po technické stránce dokáže vyhodnotit, která společnost naplňuje vše, co výtah má splnit. Nepřiklánějte se k nabídce, kde cena je výrazně nízká. Poptejte se odkud jsou komponenty, které se na výtahu používají (i to hodně napoví o společnosti). Pozor na překupníky, kteří výtah skládají po dílech a je z toho slátanina z celého světa. Především zázemí společnosti je velice důležitá věc . Posuzujte i technickou znalost obchodníka v oboru výtahů, který Vám nabídku předal (měl by znát více než Vy - pokud nejste výtahář), to vesměs nasvědčuje o technické zdatnosti celé společnosti. Výběr řádně rozvažte a zaměřte se i na detaily přípomocných stavebních, zámečnických a ostatních prací. Seriózní společnosti nic nezatajují a vesměs vše mají uvedeno v nabídkách. Věřím, že Vás má odpověď uspokojí.

10.11.2010 19:19 - katka konečná
Dobrý den,
ráda bych se s Vámi podělila o rekonstrukci výtahu v 7 poschoďovém domě.Vlastníkem je družstvo.
První rozpočet byl na 1 199 000kč s DPH a konečná částka našeho "zlatého výtahu" je 1 748 478kč s DPH. Tak nevím.......

09.11.2010 12:13 - Jablonský (ANESO)
Dobrý den,
zaujala mě diskuse kolem strojů bez strojovny, výrobky jakých firem byste doporučil a před kterými varujete? Děkuji

08.11.2010 15:27 - Ondřej Pilař (SVJ Jord.Jovk.)
Dobrý den,
děkuji moc všem za vyjádření. My zatím posuzujeme nabídky od více firem a jen jsem se setkal s tím termínem, tak jsem si ho potřeboval vyjasnit.
Ondřej Pilař

07.11.2010 08:16 - Hynek
Ještě několik informací k technologii výtahu bez strojovny. Pokud Vám výtah bez strojovny spol. nabídla jsou horní a dolní přejezdy dostačující a velikost kabiny je v mnoha případech větší než u standardních výtahů se strojovnou. Rozvaděče se vesměs instalují v posledním patře a jsou součástí šachetních dveří tzn., že nijak nepřekáží na chodbách domů. Při pohledu do budoucnosti je pravděpodobné, že tyto výtahy vytlačí standardní výtahy se strojovnou a o hydraulickém výtahu ani nemluvím. Opravdu mohu jen doporučit, pouze Vás chci upozornit, pozor na společnost, která Vám ho nabídla. Těchto výtahů jsem již viděl spousty na nově stavěných objektech a jsou v ČR společnosti, které to pouze zkouší a jsou společnosti, které to mají dokonale propracované .

07.11.2010 07:53 - Hynek
Pane Pilaři, velká výhoda výtahu bez strojovny je možnost využití původní strojovny pro různé účely v budoucnosti. Například umístění technologie alt. zdrojů, možnost pronajmout tuto místnost nějakému operátorovi a tím získat peníze pro dům. Těch možností je spousty. Společnosti, které tyto výtahy dodávají mají propracován tento výtah do detailu a servis tohoto zařízení pro ně není určitě žádný problém. Výtahy bez strojoven není žádná nová technologie. V nově stavěných budovách se takřka jiné výtahy neinstalují tak proč ne, do panelového domu. Navíc tyto výtahy jsou velice tiché a jak jsem již psal velice propracované jak po technické stránce tak po stránce vzhledové. Můžu jen doporučit. Máme takový výtah nainstalován a je absolutně bez problémů.

06.11.2010 18:32 - Liftboy
Pokud máte existující strojovnu výtahu tak nevidím důvod proč ji nevyužít.
Bezstrojovnové provedení je sice pěkná věc, ale v panelácích je už tak málo místa na samotnou klec (minimální přejezdy a horní prostor) natož tam bezdůvodně cpát ještě stroj.
Pak je tu znesnadněná údržba a servis, nehledě na fakt, že v případě využití stávající strojovny bude všechno pěkně schované (i rozvaděč, který by byl s největší pravděpodobností někde na chodbě).

05.11.2010 09:49 - Ondřej Pilař (SVJ Jord.Jovk.3251)
Dobrý den,
mohl byste mi, prosím, někdo poradit jaké jsou výhody a nevýhody toho mít nový vyměněný výtah se strojovnou či bez strojovny? V našem panelovém domě pro současný výtah strojovna je.
Děkuji moc.
Ondřej Pilař

20.10.2010 15:44 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: Richard Semián
Konkrétnější nabídku na dodání výtahu a výtahové šachty získáte například po zadání Vašich požadavků do formuláře v sekci VÝBEROVÉ ŘÍZENÍ zde na Výtahy Serveru (bude odeslána všem výtahářským firmám) a návštěvě vybraných firem. Dotace řešil tuším Program na podporu oprav a modernizací bytových domů - NOVÝ PANEL, ale aktuální možnosti je nutné ověřit přímo u Státního fondu rozvoje bydlení a Ministerstva pro místní rozvoj.

17.10.2010 12:16 - Richard Semián
Dobrý den,
jsem zde poprvé. Potřeboval bych zjistit, alespon řádově, kolik by stál výtah. V našem nově založeném družstvu se řeší jestli výtah ano, nebo ne. Odpůrci předkládají astronomické částky, příznivci naopak. Jedná se o starší dům v Praze. Výtah by se musel dělat ze dvora(není prostor na výtahovou šachtu), zastávky v mezipatrech. Jednalo by se o přízemí plus čtyři mezipatra. Výška domu cca 20 metrů. V nějaké normání použitelný variantě. Nejsou k dispozici nějaké dotace, když jsou dnes na všechno možný:)). Děkuji moc a jestli se to zde již řešilo, omlouvám se.

06.10.2010 17:26 - elevatorking
Jarčo D. publikace o výtazích? Člověk by řekl, že je to blbost, ale udělat pro úplné laiky takové srozumitelnější čtení o výtazích asi není úplně tak hloupý nápad. Takový hodně prostinký a všeobecný výcuc z norem. Nevím teda jakou by měla publikace hodnotu a cíl, zjednodušit normy asi není zase tak jednoduché. Zadal jsem to do Googlu a hle, v roce 2004 něco podobného udělal pro své členy jeden svaz. Za 150,-Kč vida... třeba výdělek bude ten cíl! :)

29.09.2010 20:17 - Jarča D.
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, zda existuje nějáká novější publikace o výtazích.
Předem děkuji za odpověď Jaroslav D.

10.09.2010 13:45 - Kateřina Veselá
Děkuji mnohokrát, pane Přeučile. (Majitelem domu je Magistrát hl.m. Prahy, ale vše je, bohužel, nutno řešit přes správcovskou firmu, která funguje spíš pro sebe než pro nás).

09.09.2010 10:26 - Výtahy Server (Tomáš Přeučil)
PRO: Kateřina Veselá
Za výtaháře mohu napsat pouze to, že pravděpodobně existuje tišší, lepší (dražší) výtah, ale výtahářská firma dodá pouze to co u ní někdo objedná. Z vašeho příspěvku není zřejmé kdo je majitelem objektu. Pokud jste nájemníkem doporučil bych asi kontaktovat majitele. Pokud neuspějete tak Krajskou hygienickou stanici. Hygienická stanice myslím v případě potřeby zadá kontrolní měření hluku příslušné laboratoři, která má osvědčení o autorizaci. Ta jednorázově nebo opakovaně měří na daném místě průměr hluku v decibelech. Při zjištění překročení hygienických limitů daných zákonem č. 258/2000 Sb., je provozovatel daného zdroje hluku povinen zajistit v termínu uvedeném v rozhodnutí příslušného úřadu nápravu stavu k hodnotám hlučnosti, které nepoškozují zdraví.

08.09.2010 08:50 - Kateřina Veselá
Dobrý den všem,
moc prosím o radu, po přestěhování jsem zjistila, že strojovna výtahu je dveřmi mojí ložnice. Popisovat, jak se nevyspím a ,vstávám s prvním nájemníkem, samozřejmě nemá smysl. Výtahy jsou tu dva, slyšet je zejména ten nákladní. Od milého servisního mistra, který přijel odstranit bouchání brzdy při dojezdu, jsem nicméně slyšela odpověď, které jsem se bála: Strojovna ve stejném patře, jako byty je podle mne nesmysl, ale jednoduše se to tak dělá a já vám nepomůžu. Podle mého názoru je typ výtahu z těch horších, hluk, který vydává samotné otevírání dveří je příšerný, výtah je starý pouhých sedm let a dělá dojem, že jezdí 20. Neschopná správcovská firma, se kterou mám bohužel mizerné zkušenosti už z bydlení, odkud jsem utekla, se postavila k mé stížnosti způsobem jí vlastním: tři měsíce, co jsem žádost o řešení nahlásila, se neozvala..
Potřebuji poradit, jaký způsob řešení zvolit, zda mám právo, aby to řešila správcovská firma a tlačit tam nebo si na vlastní náklady zkusit odhlučnit aspoň ložnici (výtah hučí v celém bytě)...
Jsem ochotna investovat do odhlučnění, pokud to věci pomůže, ale v pár diskuzích jsem narazila na nepříliš dobré zkušenosti a vzhledem k ceně..
Mnohokrát děkuji za jakýkoli názor.

06.09.2010 15:34 - petr s
for Bambus:
čl. 8.17.3. ČSN EN 81-1,2 Klec musí být trvale osvětlena, pokud je výtah připraven k jízdě.
U výtahu se samočinnými dveřmi může být světlo v kleci vypnuto, jestliže klec stojí se zavřenými dveřmi ve stanici podle 7.8.

26.08.2010 21:54 - Bambus
Pane Hynek,

rád bych Vás požádal, jestli by jste mohl upřesnit kde norma EN-81 1/2 hovoří o tom, že kabina která má ruční šachetní dveře musí neustále svítit?

Děkuji

23.08.2010 20:45 - Alfons Mucha
Pokud by nebylo provedení ve zlatě, ale soudobém standardu? Resp. zeptám se jinak - 1,5 milionu je seriozně myšleno jako obvyklá cena pro osobní výtah pro cca 4 osoby a "vytahování" do 2. patra?

23.08.2010 17:45 - Alfons (Mloucha)
Se šachtou od 1400000-15000000 výtah ve zlatě :-)

23.08.2010 14:55 - Alfons Mucha
Dobrý den,

uvažuji o rekonstrukci domu a zbudování výtahu. Šlo by o venkovní výtah do přízemí až druhé patro. Dá se řádově (stovky tisíc) odhadnout, od jaké částky by cena začínala?

22.08.2010 16:54 - takyvýtahář
Pane Fučíku,
jak píše pan Hynek a ještě navíc u trakčního výtahu vám v případě zatopení v šachtě vlastně nezůstane nic co by se poškodilo, tak u hydraulického většinou strojovna bývá dole v patře.

21.08.2010 15:15 - HYNEK
Pane Fučíku,
výtahy hydraulické i trakční se dají nouzově posunovat ze strojovny výtahu, kde je k tomuto účelu zařízení. Toto zařízení můžou osluhovat pouze osoby zaškolené, vesměs servisní organizace. Rychleji lze nouzově přesunout kabinu u trakčního výtahu. Nicméně dnes jsou již trakční výtahy, které umí parkovat ve stanici, kterou si zvolíte. Tyto výtahy by pravděpodobně pomohly vyřešit váš problém. Hydraulické výtahy vždy po určité době sjíždí do nejnižší stanice a to pro Vás asi není to co potřebujete.

21.08.2010 14:58 - HYNEK
Souhlasím s vyjádřením, že normy jsou pouze doporučující. Záleží na každém, jak se k tomu postaví. Za provoz zařízení a to nejen u výtahů, vždy zodpovídá majitel. Provozní rizika a jejich zatřídění do skupin nebezpečí mohou být u různých inspektorů různá, ale to je problém, který si musí ispekční orgány vyřešit o tom nemá cenu polemizovat.

19.08.2010 00:03 - Nemohu uvést
Pane Hynku, osmdesátjednajednička sice hovoří jasně, ale Vy určitě víte, že se nic NEMUSÍ. Může se, je doporučováno, ale nemusí se. A že se o tom může každý přesvědčit v inspekční zprávě? To je jen cár papíru. Když ji nechám udělat od třech různých inspektorů, dostanu tři různé zprávy. Ano, na mnoha rizicích se shodnou, ale každý z nich na nějaké zapomene. A každý na jiné. Případně se najdou i rozdíly v zařazení jednotlivých rizik.

18.08.2010 07:56 - Josef Fučík (Život bez bariér, o.s.)
Hezký den, potřebuji vědět, jaký výtah jde v případě povodně (zatopení suterénu a výpadku proudu) ručně posunout z mezipatra o půl patra výše na terasu, a jak dlouho bude trvat vlastní ruční zvih. Hlavně jaký je na to system v porovnání u lanových a hydraulických výtahů větších rozměrů (podlaha 250x160cm). Vím o tom jen to, že lanové mají někde nahoře ve strojovně nějaké kolo. Děkuji za informace, zkušenosti a odkazy. J.Fučík www.zbb.cz

14.08.2010 08:32 - Hynek
Odpověď na otázku z 5.5.2010- zda musí kabina pokud má ruční šachetní dveře neustále svítit.
ANO musí - osoba přicházející k výtahu musí vědět, že za šachetními dveřmi stojí výtah. Takto je to myšleno v normě ČSN EN 81 - 1/2.

14.08.2010 08:13 - Hynek
Něco krátce k drátěným výtahovým šachtám. Výtahová šachta z drátěného pletiva je z hlediska bezpečnosti nevyhovující a každý se o tom může přesvědčit v Inspekční zprávě, kde je to vyhodnoceno jako vysoké riziko. ČSN EN 81-1/2 hovoří jasně "Výtahová šachta musí být plnostěnná". Věřím, že je to všem jasné a společnosti, které hovoří o možnosti ponechání původního drátěného ohrazení nehovoří pravdu - POZOR NA TO. Vše se bude muset dodělat.

23.06.2010 17:49 - Pepa Pepa
Dobrý den
Zajímalo by mě jestli je při rekonstrukci výtahů a šachet povinné, mít šachtu komletně obezděnou a nebo jestli stačí když tam jsou oka nepřesahující velikost 2 cm. Samospráva rozhodla že se šachta komletně zakryje deskami,ale to budede mít za následek tmu ve veřejných prostorách a nehledě i na bezpečnost, v dnešní době kdy může bý na každý rohem (přehnaně pochopitelně,ale ta možnost je) někdo schován. Dále si myslím že vzniknou náklady na elektřinu a to nemluvě že bude za výtahem v noci v horních patrech tma a tak počítám že časem vznikne zase potřeba právě za výtahem montáž světla. Děkuji jestli mi nekdo dokáže prosím odpovědět. Snad jsem to popsal dobře:-).

09.06.2010 09:06 - Výtahy Server (Tomáš Přeučil)
PRO: Josef Ferda
Tato otázka se tu stále opakuje. Dovolíme si jí tedy zodpovědět přímo citací vyhlášky č. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby a každý následující dotaz již odkazovat na tuto naši odpověď. V § 28, odst. 2. se doslovně píše: "Výtahy se musí zřizovat u novostaveb bytových domů se vstupy do bytů v úrovni pátého a vyššího nadzemního podlaží nebo podkroví v téže úrovni. U změn dokončených staveb bytových domů, kde vstupy do bytů jsou v úrovni pátého nadzemního podlaží nebo podkroví v téže úrovni, se výtahy nemusí zřizovat ani existující výtahy do tohoto podlaží prodlužovat". Je pochopitelně nutné nezaměňovat pojmy patro a nadzemní podlaží. Ve stavebnictví používaný pojem "první nadzemní podlaží" (zkratka 1. NP) je přízemí, druhé nadzemní podlaží je první patro atd...

03.06.2010 08:47 - Peta S
Dobrý den, nevíte někdo, na koho by se mohl občan neboli nájemník bytu obrátit ohledně stížnosti na nejezdící výtah? V domě, kde bydlím, je zodpovědná za chod výtahu realitní kancelář, která s tím ale bohužel nic nedělá. Nájemníci musí každý den nebo ob den volat firmu, která to přijede opravit. Výtah se i přes opravu vždy zastaví. Tento stav trvá již několik let (dům má 11 pater). Mám za to, že výtah již měl být vyměněn nebo kompletně zrekonstruován (r.v.1969). Lze na realitku poslat nějaký inspekční nebo kontrolní orgán? Nebo kam zaslat petici všech nájemníků v domě, aby s tím už konečně někdo něco udělal. Mockrát děkuji za radu!!

01.06.2010 21:56 - Josef Ferda
Upřesňuji svůj poslední dotaz ohledně výtahu.
Půda se nachází jakoby v pátém patře tohoto domu.

01.06.2010 21:49 - Josef Ferda
Dobrý den,
pokud by vás má otázka příliš nezaneprázdnila, mohli byste mi, prosím, zodpovědět můj dotaz ohledně nutnosti vybudovat výtah ve čtyřpatrovém domě + půda, pokud bych si chtěl půdní prostory rekonstruovat a upravit k bydlení? Existuje na takové případy nějaká norma?
Předem děkuji za stručnou odpověď.
Josef Ferda

27.05.2010 09:12 - elevatorking
Petro s, odpověděla jste si sama. Za výtah je zodpovědný majitel a pokud platíte za jeho užívání, měl by být využívání schopný, že?

26.05.2010 12:10 - Nemohu uvést
Petr Sedlecký: Když navážu na Vaši větu:"Při pohledu na rekonstruovaný výtah ..." a úpně odbočím od původního smyslu, tak při pohledu na tento výtah musím říci, že mně osobně by se vůbec nelíbilo řešení zavírače šachetních dveří - vypadá to na normální "brano" montované na povrchu dveří. Také světlo v kabině vypadá, jako by bylo použito původní těleso z původní kabiny. A asi bych si přál, aby se větracími mřížkami v kabině nedaly prostrkovat předměty.

25.05.2010 14:32 - petra s
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, na koho se obrátit (kdo je zodpovědný za chod výtahu), v případě, že jistá realitní kancelář vlastní byty v panelákovém domě (11 pater) a co druhý den, ne-li tentýž samý den výtah nejezdí, vždy zůstane v 11 patře. Podle mého s ním tedy není něco v pořádku (a je v rozporu s normou EU) a měli by s tím něco dělat!Navíc to trvá již několik let!A příjde mi nefér, platit za výtah, který nejezdí.Děkuji

25.05.2010 14:11 - Petr Sedlecký
takyvýtahář: Ja jsem ten vytah fotil, vypln je sklenena, jde mi jen o to jestli neodporuje norme.
Bambus: dekuji za osvetleni

23.05.2010 23:44 - Bambus
Petr Sedlecký: Ale ČSN EN 81-1 čl.7.2.3.3 píše, že pokud jsou rozměry skla větší než je uvedeno v čl.7.6.2 musejí být tabule z vrstveného skla atd.. Ještě se k tomu vztahuje čl.7.2.3.4 a 7.2.3.5. Takže pokud je to na těchto dveřích splněno, tak by mělo být vše v pořádku.

23.05.2010 16:53 - takyvýtahář
Petr Sedlecký: Já z toho obrázku nepoznám jestli je ta výplň skleněná :-(
Klíďo to může být nerez?hezkej den.

22.05.2010 21:05 - Petr Sedlecký
takyvytahar: http://img694.imageshack.us/img694/9598/img2211l.jpg tento vytah je po rekonstrukci a ma dvere sklenene, nejsem si jist zdali zcela splnuje normu. Navíc norma 81-1(2) 7.6.2.4 uvádí:
šířka je minimálně 60 mm a maximálně 150 mm. Spodní hrana průhledu, jehož šířka je větší než 80 mm, musí ležet minimálně 1 m nad podlahou.

Při pohledu na rekonstruovaný výtah toto rozhodně není splněno. Na druhou stranu spousta firem vyrábějící šachetní dveře tento typ s velkou skleněnou stěnou nabízí....

20.05.2010 09:40 - VÝTAHY SERVER 10 LET NA INTERNETU
Před deseti lety byl spuštěn na internetu první odborný internetový server zaměřený výhradně na obor výtahy a zvihací zařízení. S názvem Internet & Výtahy Server a mottem "O výtazích od A do Z..." si na adrese www.i-vytahy.cz začal razit cestu k odborné i laické veřejnosti. Pojďte si i vy připomenout dlouhou cestu tohoto unikátního projektu od prvního nápadu po uznávaný český národní server... CELÝ ČLÁNEK V SEKCI "ČLÁNKY NA TÉMA VÝTAHY"

19.05.2010 20:11 - takyvýtahář
Bambus:Díky.Vyzitka je s měkým.Skleněných dveří jsem viděl dost,ale ani jedny nebyly na výtahu po rekonstrukci.
V průhledovém okénku bude vidět že je za dveřmi klec,páč by tam svítila signalizace polohy klece.Ať Vám jezdí a nezlobí.

19.05.2010 19:03 - Liftboy
Pak by bylo nejvhodnější umístit do každého přivolávače displej, na kterém svítí trvale patro kde stojí kabina.
A má to i další +, že lidi ví zda je kabina blízko nebo je rychlejší 2 patra seběhnout pěšky :-)

19.05.2010 12:06 - Nemohu uvést
Pane Bambusi, je vidět, že jste profesionál na svém místě. Přesně takto jsem si odpověď představoval - odkaz na normu, citace.

Pravda, dalo by se teď polemizovat, zda tvůrce normy domyslel všechny eventuality. Když totiž kabina stojí ve stanici, má otevřené kabinové dveře a je zhaslá, tak tím průhledovým okénkem uvidím starou bačkoru. Možná nic neuvidím, ani když místo okénka budu mít průhledové okno. Z tohoto titulu by asi ta signalizace přítomnosti kabiny nebo nějaké svícení bylo vhodné i při existenci průhledového okénka.

Musím se přiznat, osmdesátjednajedničku mám a znění jsem našel. Jen jsem zkoušel, jestli nějaké zpřísňující ustanovení není v jiné normě, která mi unikla - např. v té o osobách se sníženou schopností orientace a pohybu nebo nějaké podobné.

Na třetí stranu, i toto ustanovení 81-1 je, podle mého názoru, do určité míry zbytečné. Každý přece musí uznat, že neexistuje možnost, aby sám výtah nějakou technickou chybou způsobil, že by za odjištěnými šachetními dveřmi nestála kabina. Vždy se musí jednat o neoprávněný zásah cizí osoby. I když někdy je ten zásah jednoduchý. Jednou jsem zažil případ, že někdo do SV4 nastrkal papírek/staniol od plátkové žvýkačky, takže spínač ŠD byl trvale sepnut a výtah jezdil s odjištěnými ŠD, protože DU1A .... Pořád to ale byl neoprávněný zásah do zařízení.

18.05.2010 20:24 - Bambus
nemohu uvést: O kontrole kabiny ve stanici hovoří norma ČSN EN 81-1 čl 7.6.2.
A za:
a) buď musí mít šachetní dveře průhedové okénko aby jste se mohl přesvědčit, že je za dveřmi kabina
a nebo za:
b) světelnou signalizaci přítomnosti klece, která se rozsvítí teprve tehdy, jestliže klec přijíždí do příslušné stanice, nebo v ní stojí; ukazatel musí svítit tak dlouho, dokud tam klec stojí.

nikde není psané, že by musela kabina svítit celou noc. Takže musíte vědět vy jestli tam máte průhledová okénka a jestli je tedy nutné aby svítíla kabina celou noc.

18.05.2010 20:11 - Bambus
Petr Sedlecký: Dobrý den, dveře můžou mít skleněnou výplň, ale musí být z bezpečnostního vrstveného skla. Hovoří o tom norma ČSN EN 81-1 čl.7. A pro takyvýtaháře: než blbá odpověď tak radši žádná a to bez urážky. Vám moc nepomohla a koukat na to jestli je uklizený strop to si myslím je vyzitka servisní organizace a netuším jak to řeší když je třeba prosklená šachta. A pokud ještě neviděl skleněné dveře tak toho moc neviděl.:-D

18.05.2010 11:28 - Petr Sedlecký
takyvytahar: Mam na mysli vypln sachetnich dveri, obvykle byva u novych jen male pruhledove okenko, zajima me jestli je mozne pri rekonstrukci pouzit sklenenou vypln v ramu sachetnich dveri.

16.05.2010 10:54 - takyvýtahář
Petr Sedlecký: Tak to jsem ještě neviděl!? To se chcete dívat jak se blíží klec do stanice? Jak fungují dveřní uzávěry? Jak máte uklizený strop klece? To by byla dost drahá sranda, a efekt? Jinak páternoster jezdil bez dveří. :-))

12.05.2010 12:11 - Petr Sedlecký
Dobrý den, omezuje normna nějakým způsobem použití celoskleněných ručních šachetních dveří? Je možné při modernizaci výtahu použít ruční dveře, které mají v ocelovém rámu kleněnou výplň (nemyslím průhledové okénko).

06.05.2010 18:37 - Liftboy
Tak tohle slyším poprvé. Výtah svítí pouze po dobu jízdy (ať už prázdný nebo plný), při otevřených dveřích nebo závadě ... a případně i nějakou minutu po skončení jízdy (hlavně při použití zářivek - časté zapínání jim nedělá dobře).
Normy jsem pročítal před rokem, ale na nic takovýho si nevzpomínám (ani z noční můry :-)

05.05.2010 23:40 - Nemohu uvést
Prosím některého z výtahářů o odpověď ...

Zástupce servisní firmy tvrdí, že má-li výtah ruční šachetní dveře, musí kabina trvale svítit, aby příchozí byl informován, zda za dveřmi kabina stojí, či nikoliv. I kdyby ten výtah stál ve stanici bez pohybu do rána, má prý svítit do rána.
Buďte tak laskavi, existuje-li tato povinnost, poraďte mi, podle jaké normy je zavedena? Přiznávám, protože jsou normy drahé, nechce se mi je kupovat všechny, abych hledal odpověď na jednu otázku.

05.05.2010 11:16 - petr
ad Pavel Kratochvíl: Každý výtah má v péči servisní firma, která se má o různé odborné prohlídky a zkoušky sama starat a zajišťovat dle smlouvy v které to MUSÍ být ošetřeno.

04.05.2010 15:35 - Liftboy
Těžko vám bude někdo posílat schémata k výtahu. Těch je totiž tolik druhů a výrobců, každý si jede podle svého, každý výtah je svým způsobem jedinečný a zapojení se dělá na míru.
A neuvedl jste ani výrobce, typ, stáří ....
Jinak ke každému výtahu by měla být někde uložená dokumentace, kde by se mělo dát dohledat i schéma konkrétního výtahu nebo kontaktovat firmu která výtah namontovala - je-li ochotná a pokud vůbec existuje.

04.05.2010 12:18 - richard hunka
dobry den da sa niekde zohnat elek. schema k vytahu kamarat ma firmu na opravu vytahov dostal zakazku nemoze nikde zohnat elek.schemu ani zamestnanci si nevedia rady ....za odpoved dakujem

28.04.2010 19:48 - takyvýtahář
Pavel Kratochvíl: Asi máte nejblíž ITI Praha.

27.04.2010 13:24 - Pavel Kratochvíl
V našem domě máme povinnost provést tzv. Inspekční prohlídku, kterou má provést inspekční orgán. Poradíte mi o jaký inspekční orgán se jedná? Náš dům je v Praze.
Děkuji Pavel Kratochvíl

25.04.2010 03:17 - Jan BLažek (SVJ Bubeneč 653)
Dobrý den, rád bych se zeptal náš dům je z roku 1926 a má 4.patra.
V roce 2007 se došlo k prodeji půdních prostor v 4.patře na konverzi půdní vestavby.
Zajímá mě, zda je ze zákona povinné stavět výtah když žádné další patro nebylo přistavěno
a z toho posledního jsou místo půdních prostor dvě bytové jednotky.
Předem děkuji.

24.04.2010 21:37 - kulda
od 10ti let

23.04.2010 08:10 - Ivo Hartman
Od kolika let mohou děti jezdit ve výtahu sami?

15.04.2010 08:26 - elevatorking
Neumístění výtahu do nově přistavěného podlaží není v rozporu s žádnou vyhláškou/zákonem/normou. Jediná vyjímka je když má dům 4 patra, nemá žádný výtah a přistaví se 5 patro. Tam je, tuším ve stavebním zákoně, nějak zmíněna povinost výtah zřídit.

14.04.2010 14:50 - Luboš A.
Dobrý den. Hodláme koupit do OV byt v 12.NP v panelovém domě, který však má výtah pouze do 11. NP. Panelový dům z roku cca 1984. Prosím Vás o informaci, zda-li není v rozporu s nějakou vyhláškou/zákonem/normou "neumístění" výtahu do 12.NP. Omlouvám se, pokud zde již bylo řešeno. V tomto případě prosím aspoň o odkaz na případnou diskuzi. Děkuji Vám a přeji hezký den.

06.04.2010 09:19 - Miloslav Krauz
Přečetl jsem si na vašem serveru článek VÝTAH DO PEKLA a je mi mdlo. Staré kabiny bez dveří jsme provozovali 24 let. Je tedy div, že tu nebyl také smrťák. Nesouhlasím s tím, že vinen je výtah. Vždy člověk. Nepozornost, nebo neznalost důsledků. Z tohoto výčtu je ale vidět, že ani opakovná smrt dříve nevedla k tomu, aby se okamžitě všude nařídila dodatečná montáž kabinových dveří. A neodpustím si otázku. Jsou již všechny provozované výtahy pouze s kabinovými dveřmi?

01.04.2010 18:20 - 9. VIRTUÁLNÍ VÝTAHÁŘSKÝ VELETRH 2010 BYL ZAHÁJEN
Dne 1.4.2010 byl slavnostně zahájen, za účasti předních světových i českých výtahářských společností, již 9. ročník výtahářského veletrhu konajícího se pouze na internetu. Adresa veletrhu je www.vytahy-veletrh.cz. Srdečně vás zveme na tuto unikátní akci a těšíme se na vaši návštěvu...

30.03.2010 14:34 - Mikan - rada (soukr. osoba)
V panelovém domě ze 70. let jsme investovali do nových výtahů a brzy po uplynutí záruky se objevily nestejně hluboké drážky na hnacím kole. Servis doporučil výměnu lan a hnacího kola na naše náklady a zpracoval nabídku na opravu. Následně jsme nechali zpracovat také nabídku od další jiné firmy. Ta po prohlídce výtahu zpracovala nabídku s uvedením většího rozsahu škod a podstatně vyšší cenou, s uvedením, že se jedná o kvalitnější materiály. Poradí někdo jak najít spolehlivý způsob k ověření nutných oprav našich výtahů?

29.03.2010 18:26 - Výtahy Server (Přeučil)
Jak jsem psal již mnohokráte, nerad vstupuji do diskuse s anonymem. Co čtenářům chcete sdělit? Ať jezdí i nadále ve 30 a více let starých výtazích a kašlou na zlé výtahářské firmy ??? Nebo snad něco jako: 30 let staré auto - dobré auto, pokud už není bezpečné, hledejte chybu v servisu nebo u servisních firem ???

Již nemám co bych k tomuto tématu seriózně napsal. Právníci nejsme, jsme jen provozovatelé internetového serveru...

28.03.2010 18:38 - RTV
TEN KDO TRPÍ.......atd.,tady jste pane Přeučil úplně mimo,protože normy platí u každého zařízení z doby výstavby a ne z norem vydaných 25 let po výstavbě výtahu ,takže posuzování vždy bude podle původních norem.Velmi zjednodušujete právo,ale logicky v prospěch jedné strany.

28.03.2010 18:27 - RTV
pro p.Přeučila
oháníte se teorií právnické fakulty,žádná teorie nemá závaznost,tak laskavě zkuste ted jako
radil předložit alespoň jednu uzavřenou soudní žalobu na základě teorie Vámi předložené .
Navíc jsem se neptal na teorii,ale předpis ,který upřesňuje termíny odstraňování závěrů inspekčních prohlídek.Kde je napsáno a přikázáno 5-10 let.Toto považuji za určování ze strany komerčních organizací,podotýkám komerčních,aby bylo jasno do jednoznačných práv vlastníka.Chápu Vás ,že kopete za zájmy firem,ale dost neomaleně.

26.03.2010 16:37 - 9. VIRTUÁLNÍ VÝTAHÁŘSKÝ VELETRH 2010 SE BLÍŽÍ
Dne 1.4.2010 bude slavnostně zahájen, za účasti předních světových i českých výtahářských společností, již 9. ročník výtahářského veletrhu konajícího se pouze na internetu. Adresa veletrhu je www.vytahy-veletrh.cz. Srdečně vás zveme na tuto unikátní akci a těšíme se na vaši návštěvu...

26.03.2010 16:35 - Výtahy Server (Přeučil)
Opět anonym a opět mnohokrát zodpovězená otázka. Ano normy jsou pouze doporučující. Plnit je samozřejmě nemusíte, ale v případě úrazu také musíte za tento svůj přístup (dobrého hospodáře) přijmout plnou právní odpovědnost. Právní expertiza s názvem "Odpovědnost za škodu v případech škodné události související s provozováním a servisem výtahů" autorizovaná Právnickou fakultou Palackého university v Olomouci má závěr jednoznačný: TEN, KDO TRPÍ STAV, KTERÝ JE V ROZPORU S USTANOVENÍMI ČESKÝCH TECHNICKÝCH NOREM, SI NEPOČÍNÁ TAK, ABY PŘEDCHÁZEL ŠKODÁM. Náhradou škody však nemusí škodná událost zcela skončit v případě, že dojde k poškození zdraví. Podle již zmíněné právní expertizy může být hodnocena i jako trestný čin ublížení na zdraví podle § 223 a 224 trestního zákona č. 140/1961 Sb., v platném znění. Takže jsme se k zákonu přece jen dostali. Pro upřesnění ve svém starším příspěvku přesto ihned přepisuji z "majitel byl povinen" na "majitel měl"...

24.03.2010 12:21 - Pavel Červenka
Dobrý den, kupuji byt v novostavbě, který svou předsíní a koupelnou přiléhá k výtahové šachtě (výtah splňuje EU normy, na přilehlých stěnách je protihluková 5 cm široká izolace), přesto se obávám hluku z provozu výtahu. Jsou mé obavy na místě? Děkuji

24.03.2010 11:28 - RTV
Pro p.Přeučila
Prosím citujte zákon,předpis v kterém se výměna výtahů nařizuje.
V inspekční prohlídce je termín doporučující,není závazný.
Pochybuji o výměně výtahu z roku 1991 po 19 letech provozu.Je-li v hrozném stavu okamžitě bych řešil důvod proč je na výměnu.Devastace nebo servis???
Nebo zájmové loby??
Každý dobrý hospodář zváží vyhazování nemalých finančních prostředků.

24.03.2010 08:53 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: Věra
Je poněkud neobvyklé, že svůj dotaz směřujete na výtahářský server a nikoliv na vaše SBD. Ke svému kroku mají jistě pádný důvod podložený mnoha dokumenty od firmy, servisující váš výtah.

Pokud dotaz píšete jen proto, že sama chcete být do do problematiky zasvěcená, tak opakujeme několik nejdůležitějších bodů. Majitel výtahu by měl na výtahu provést INSPEKČNÍ PROHLÍDKU. Z výsledku této prohlídky vyplynou tzv. PROVOZNÍ RIZIKA včetně termínu na jejich odstranění. Rizika lze odstraňovat postupně (MODERNIZACE) nebo najednou (NOVÝ VÝTAH).

Pro další popis si dovolím malé přirovnání. Pokud se vás zeptám, zda budete neschopnost vašeho (30 let ??!!) starého automobilu dojet alespoň na dovolenou řešit dočasně výměnou některých jeho částí nebo zakoupením automobilu nového, tušíme co odpovíte...

Pro získání úplných informací navštivte tyto sekce našeho serveru: NORMY a ČLÁNKY NA TÉMA VÝTAHY.

23.03.2010 21:21 - Věra
Potřebuji objasnit ohledně rekonstrukce nebo výměny výtahu. V panelovém domě o osmi poschodích máme výtah z roku 1991. Panelák má 40 nájemníků a je ve správě SBD. Nyní nám SBD nařizuje výměnu výtahu do r. 2010, pokud na výměnu nepřistoupíme, výtah uzamkne. Podle jakých norem a zákonů a předpisů se SBD řídí a jak je to? Nestačila by pouze oprava nějakých částí. Ve státních domech v okolí vyměnili u výtahů pouze čidla ve dveřích a nic se rekonstruovat nebude a z nás jen tahají peníze, jako s povinnými termostatickými hlavicemi, dodnes je všichni také nemají. Poradí mi někdo na koho se obrátit a kde hledat informace. Děkuji Věra

18.01.2010 10:25 - Výtahy Server (Tomáš Přeučil)
PRO: Josef Fučík
Váš dotaz patří spíše než do do VEŘEJNÉHO FÓRA (k prodiskutování) do sekce INZERCE / POPTÁVKA (jako zadání). Tam jsme ho také obratem zařadili. Rozhodně pak doporučujeme vložení tohoto požadavku také do sekce VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ na našem serveru.

PRO: Marie Těžká
Jako provozovatelé výtahářského serveru se určitě nepasujeme na znalce právního systému ČR. Spíše než výtaháře Vám tedy doporučujeme kontaktovat právníka.

17.01.2010 16:55 - Marie Těžká
Prosím o radu.Jak dlouho může dodavetelská firma ,která provedla modernizaci dvou výtahů/2x9stání/odkládat předávku /předávací protokol/a předložení všech dokumentů.Jaký orgán řeší/kromě soudu/.nebo může zasáhnout když firma nekomunikuje ani ze správcem výtahů.Původní předání díla v 06/09.Jsme společenství domů.Marie

16.01.2010 14:57 - Josef Fučík (Život bez bariér, o.s.)
Hezký den, prosím o pomoc s technickým řešením. Potřebujeme nový podélně průchozí lanový výtah s rozměrem podlahy klece min. 1600x2300 mm (vozíčkáři a lůžka). Šíře původní šachty je jen 2100 mm! Zdvih je na 4 patra a je malý prostor pod střechou budovy pro horní přejezd (bez stojovny). Potřebujeme najít výtah s co nejužším řešením vedení a protizávaží.
Je možno pro získání potřebné šíře šachty např. vysekat v původní 450 mm zdi jeden 100mm hluboký svislý výklenek na ukotvení lyžiny a udělat naproti protizávaží co neuzší, např. z olova? Dokumentace řezu šachty na vyžádání na info@zbb.cz PS: Spěchá, stavaři nastupují za týden.

09.01.2010 10:07 - takyvýtahář
Re:Pavel Bjaček (SAZAM) Kolem výtahů se již nějaký ten pátek motám, ještě se nestalo aby se nosné lano jen tak přetrhlo(tedy mluvíme li o ocelových lanech) mohlo dojít ke skřípnutí lana mezi kladkami, vypadnutí nestejnoměrně naplých lan z trakčního kola apd.I když by na tr.kole mělo být osazeno zařízení zabraňující vypadnutí, popřípadě hlídač lan.Může být také po provedené odborné prohlídce stanovisko rev.technika o nadměrném množství popraskaných drátků ale množství je dáno normou.

08.01.2010 11:36 - Pavel Bjaček (SAZAM)
v roce 2004 došlo k rekonstrukci výtahů u výškového domu 15 pater a byl namontován
nový výtah OTAN 500.
Po pětiletém provozu se utrhlo jedno z nosných lan na kleci.
Prosím o odpověď zda je to normální, nebo za tím vězí jiná závada, popř.délka záruky na lana.

Děkuji Bjaček