Příspěvky do Veřejného fóra 2005


21.12.2007 13:43 - Výtahy Server (Tomáš Přeučil)
Kolektiv VÝTAHY SERVERU Vám přeje krásné prožití svátků vánočních a šťastný nový rok.

10.12.2007 11:00 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: Adam
Transporta Chrudim je známá především jako monopolní výrobce výtahů a eskalátorů v komunistickém Československu. Jedná se o společnost s více než stoletou historií a Výtahy Server asi není schopen vyjmenovat všechny jejich výrobky a typy. Doporučujeme kontaktovat spolecnost Tramontáž s.r.o., která na svých stránkách uvádí, že pokračuje v započaté cestě firmy Tramontáž Chrudim, jako jednoho ze závodů podniku Transporta Chrudim.

08.12.2007 15:34 - Adam
Dobrý den,chci se zeptat jen ze zvědavosti jaké typy výtahů vyráběla Transporta pro panelové domy.Vím o TOV 250 BEZ KABINOVÝCH DVEŘÍ,ALE POKUD VÍM TAK BYLY i s kabinovými dveřmi.Potom TOV 320 A TOV500.zAJMALO BY MĚ,v jakých letech byly vyráběny TOV 250 ,TOV 320 A TOV 500.Ještě by mě zajmalo od kdy vyráběla Transporta výtahy s automatickými šachetními i kabinovými dveřmi.Děkuji.

10.11.2007 19:55 - Jan Bříza
Tak co se týče Brailova písma, to se dodává spolu s dokumentací k novému výtahu. Sedačka ve výtahu je celkem praktická věc...ani ne tak pro invalidy, spíš pro osoby, čekající na vyproštění. A hlásiče pater a gong mají potenciometr, takže já je reguluji tak nějak rozumě....nebo na přání lidí v domě.

10.11.2007 15:34 - Helmut
Libore hlásič 100%není podmínkou a sedátko taky výtah jsme modernizovali letos na jaře je kompletně bez rizik s certifikátem ITI

09.11.2007 22:13 - Libor Hruška
Dobrý den, mám následující dotaz. Jsme před rekonstrukcí výtahu v obyčejném 7mi patrovém paneláku. Při vyřizování stavebního povolení (na ohlášení to prý nelze) referentka stavebního odboru striktně vyžaduje doplnit výtah o hlásič pater, brailovo písmo a sedátko pro invalidy. Odvolává se při tom na vyhlášky 369/2001 Sb. a 492/2006 Sb.
Po prostudování těch vyhlášek to vypadá, že má pravdu, nicméně jsem nic takového v panelákovém výtahu ještě neviděl. Neexistuje nějaká výjimka, nebo je to opravdu nutné?
Cílem nového výtahu mělo být mimo jiné i tišší provoz a nyní to bude ve dne v noci krákat, do kterého patra to přijelo - z toho nájemníci asi unešeni nebudou. Poradíte něco z praxe? Díky

07.11.2007 20:44 - Tak třeba Karel,to je hezký jméno
Jako pan kolega,který se chce ještě živit v oboru,ani já nemohu zveřejnit svoje jméno.Myslím však,že to není v tomto případě důležité.Moje praxe v oboru je 20 let.Dá se říci,že situace na trhu práce je taková,jaká byla popsaná níže.Rozmarnost zákazníků za cca 700 kč paušálu měsíčně je neuvěřitelná.Ať si každý zkusí pozvat si opraváře na pračku,televizi,elektrikáře,nedej bože zedníka, teseře a když seženete klempíře.V tomto státě absolutně nefunguje školství,myslím tím přímo plánování a orientace a potřeby pracovního trhu.Dneska obor "Mechanika zdvihacího zařízení" by si zasložila obor s maturitou,technika je nesmírně složitá,řízení se diagnostikují přez PC,má obrovskou budoucnost,elektrické části přesahují 60% zařízení.Před 20 lety tomu bylo právě obráceně.
Nechci se tady litovat,ale chci ,aby uživatelé výtahu a pořád platí ,že výtah je nejpoužívanější prostředek na světě,věděli,že my výtahaháři máme také svoje problémy a že zákazníci pravda někteří ,se k nám nechovají zrovna přívětivě. Věřte,že se opravdu snažíme ,aby jste byli spokojeni,pravda jak psal pan kolega ,někdy ne za spravedlivou odměnu.Ale to je zase jiný příběh a určitě nejen náš,výtahářů...Děkuji,že jste to dočetli až sem,mám z vás radost,Voháňka...

04.11.2007 08:30 - Marek Grof (výtahy no name)
Teda to je článek že jsem si sednul na zadek je to jen a jen pravda a že montují výtah ukrajinci .....podívejte se na obchodní centrum Palladium jak to vypadá když výtah montují Bulhaři je to opravdu hrůza.

03.11.2007 12:12 - Zipp (nemohu sdělit)
Názor- polemika!

Vážení, rád bych se s vámi podělil o názory montéra výtahů s patnáctiletou praxí tak, jak to vnímám já. Omlouvám se, ale raději zůstanu v anonymitě, jelikož se ještě hodlám touto profesí živit. S mými názory asi nebude řada lidí od „fochu“ souhlasit, myslím ale, že s většinou se stotožním.
Takže, kde začnem…. za komunistů byl obor *03-18-2 mechanik-opravář s odborným zaměřením na zdvihací zařízení* s těch lepších profesí. Nastoupili do něj lidi, kteří nemohli/ nechtěli na školu, ale přitom nechtěli dělat obor pro úplné blbce. Takže koho zajímala elektrika, výtahařina, nebo něco podobného, měl možnost. Výtaháři byli i u zákazníků poměrně ceněni (dárečky! ?); v Praze spadaly všechny výtahy pod firmu Výtahy Praha, konkurence nebyla. Přijít na opravu v den nahlášení bylo „velmi rychle“ a každý jen průměrný výtahář byl schopen běžnou opravu odhalit ve velmi krátkém čase. Schéma zapojení celého výtahu znal každý nazpaměť, kontakty stačilo obrousit a jelo to dál .
Typů výtahů (myslím především elektriku, teda hlavně řídící rozvaděč) bylo ne víc než pět a konstrukce výtahu odpovídala přístupu českých lidí k věcem, které jim nepatří- prostě použilo se železo a hrubá mechanika. Dneska je tam plech a plast.
Potom byla revoluce a výtahářské firmy se namnožily; zpočátku stačil k provozování profese jen výuční list! Některé firmy- jejich lidé přešli pod jiné firmy, podíly u těch nevětších koupily ti největší „globální“ výtahové firmy. Já věřím, že v západní evropě je jejich podíl na trhu zdrcující. Ne, že bych jim tak fandil, ale nabízejí to, co je u nás ceněno až na dalších místech za cenou- záruku budoucnosti, férovost a náhradní díly. V Česku najdete několik desítek firem zabívajících se montáží výtahů. Majitele nalákal boom montáží nových instalací. Některé se postavily s komponentů na západě vyprodávaných. Některé firmy vsadily na vlastní vývoj. Někde vznikly „cimrmanovsky slepé uličky vývoje“. A především vznikla řada polomodernizací- jenom rozvaděč, jenom řízení, jenom stroj….
A pak se to začalo všechno míchat- zákazníci přešli k firmám tu větším, tu levnějším, někdy firmy prosadí řízení „svoje“….. ale někdy ne. Takže každý montér musí umět všechno možné. Výtahy jsou mnohem složitější, posuvné dveře s kabinovými dveřmi jsou příčinou většiny poruch. A i těch máme několik typů. Ovšem zatímco montéru na západě stačí znát produkty svojí firmy, tady se řeší všechno možné. Ale ceny jsou stlačeny vlivem i té nejdrobnější konkurence, která to třeba za pět let vzdá, na minimum! Takže ani montér nebude přeplacen.
A to se navíc musí potýkat s věcmi, které se podepisují na jeho zdraví- občas taháte desítky a stovky kil tím nejmenším otvorem (ježek v kleci! :)), denodenně se potýkáte s dopravou a s místem, kam zaparkovat. Zákazníci si stěžují, že na opravě ještě nejste (..a potom zjistíte, že to nájemník hlásil domovnici a tý to trvalo dva dny zavolat na firmu), nadávají vám, že na opravě jste (že ONI musí jít pěšky až do třetího, že výtah JIM ráno jezdil a že je to TADY POŘÁD ROZBITÝ – a vy víte, že tam dva měsíce žádná oprava HLÁŠENÁ nebyla). Zákazníci jsou naštvaní, protože se zdražuje máslo, ČEZ má rekordní zisky a elektřina bude taky dražší, milenka nedala a VY jste zrovna po ruce s rozbitým výtahem!
Pokud servisní firma nebude dobře zásobená díly různé produkce a bude mít zastaralý vozový park a nebude mít „nejvyššího specialistu“- pokud si běžný montér nebude vědět rady, tak máte další problémy. A když je montér schopný, šikovný a ví si rady? Většinou odnese ty nejkomplikovanější opravy a bude mít na výplatě tak o dva tisíce víc.
Dále, jako servisák musíte vyjít s každým- nejen s nadřízeným, ale s parťákem a s desítkami různých zákazníků, kteří jsou naštváni, protože po rozcvičce „třikrátprvnípatroadolů“ jste jim přišel pod ruku, s předsedou samosprávy domu, který bývá s nejvzdělanějších lidí v domě a musíte jim čelit na spoustu všetečných otázek třeba na vizkozitu oleje, smlouvu, nebo termínu modernizace o kterém nemáte ponětí. Řeknete něco špatně- a zákazník to použije ve stížnosti na vás.
Tvrdím, že pokud bych byl „tak dobrej“ jako v tomto oboru byl v oboru jiném ( a to jsem tak maximálně průměr!!), mohl bych být špičkou- třeba jako realitní makléř, jako montér čehokoliv- a finančně bych na tom byl mnohem lépe!
Co tím vším chci vlastně říci?? Se mnou se kdysi učilo asi 16 lidí, v oboru jsme zůstali dva. Montovat výtahy se naučí lepší zedník, ale nejsou lidi- málo peněz, lepší uplatnění, riziko úrazu. Na servis výtahu se naučí většinu šikovný elektrikář, ale starší výtahy chtějí zkušenosti.
I když tento obor vypadá velmi perspektivně, něco se musí změnit. Výtahářem se dnes nikdo neučí a kdo s mladých něco umí, půjde dělat něco jiného. Tvrdím, že skuteční profíci v oboru jsou 5-10 let před důchodem, známe je ještě jako zasloužilé členy KSČ a za nimi nikdo moc není.
Do oboru možná přišla řada managerů a obchodníků, ale těm je vlastně jedno, v jakém oboru jsou, produkt jako produkt. Tenhle produkt je perspektivní, ale budeme mít ještě montéry?
Dnes jdou ze základky skoro všichni na školy. Dělat se nechce nikomu.
Výtahy montují Slováci a Ukrajinci ,servisovat budou brzo také?
Takže otázka nakonec- bude v roce 2020 dost dobrých výtahářů? Já tvrdím, že ne.
Zipp

30.10.2007 10:52 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: Jana Bačová
S tímto tématem pracuje například článek "JSOU VÝTAHY V PANELÁCÍCH ČASOVANÝMI BOMBAMI? POMŮŽE EVROPSKÁ UNIE?" umístěný zde na Výtahy Serveru v sekci Články na téma výtahy. Situace s EU vás však jistě nepotěší a k ostatním možnostem citujeme ze článku: "Základním nástrojem české pomoci vlastníkům panelových domů je dotační program Panel. Program Panel není jedinou šancí pro majitele domů, jak získat peníze na opravy. Státní fond rozvoje bydlení poskytuje dotace na opravy panelových domů v havarijním stavu. Podle ředitele fondu Jana Wagnera lze na panelové domy využít i programy na opravy a modernizaci bytových domů nebo programy na podporu bydlení mladých. Ministerstvo pro místní rozvoj má zase program Regenerace panelových sídlišť."

29.10.2007 22:59 - Jana Bačová (člen bytového družstva)
Dobrý den,
bydlím v panelovém domě, kde jsem členem bytového družstva. Mají nám měnit výtah, chtěla jsem se zeptat, zda lze zážádat o dotaci u EU. Děkuji za odpověď.

29.10.2007 16:01 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: pavla málková
Podobný dotaz byl již na Výtahy Serveru řešen (např. 01.10.2007). V případě dodatečného vybudovaní nadstavby není povinnost majitele dodatečně dům vybavit výtahem.

27.10.2007 11:44 - pavla málková
dobrý den,chtěla jsem se zeptat,zda je povinno družstvo při výstavbě nadstavby /5 NP/ zřídit zároveň výtah, nebo ho pak mají zaplatit družstevnící?

17.10.2007 13:55 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: p. Karel Novák
Dle našich informací veřejná evidence úrazů spojených s výtahy neexistuje. O smrtelných úrazech většinou informuje tisk, někdy i TV. Daleko více je však (také neevidovaných) úrazů bez smrtelných následků a nejvíce pak těch nedokonaných, kdy chyběl "poslední krůček" (viz například téměř neskutečný příspěvek p. Svobodové na této stránce ze dne 19.03.2007). Vzniká pak samozřejmě nesprávný veřejný dojem, že výtahy přesluhující i několik desítek let jsou vlastně bezpečné.

16.10.2007 19:43 - Karel Novák
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda existuje nějaká evidence úrazu spojených s výtahy?
Děkuji za informaci.

Přeji hezký den.

Karel Novák

15.10.2007 09:18 - Výtahy Server
Starší příspěvky najdete v horní části tabulky.

15.10.2007 10:51 - Výtahy Server (Přeučil)
Od 16.10.do 19.10.2007 se v německém Augsburgu koná další ročník evropského výtahářského veletrhu INTERLIFT 2007. Seznam vystavujících firem s možností vyhledávání, brožury ke stažení i další informace najdete v sekci ČLÁNKY NA TÉMA VÝTAHY zde na serveru...

05.10.2007 15:58 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: p. Zdeněk Smrčka
Nejsme samozřejmě schopni na základě několika řádků textu posoudit váš konkrétní případ, ale dle našeho názoru není v umístění strojovny žádný problém.
Ochranu před hlukem a vibracemi upravuje zákon o veřejném zdraví. Pokud občan má pocit, že v jeho bydlišti jsou limity překračovány, měl by se obrátit na místní krajskou hygienickou stanici, která je hladinu hluku přeměří. Některá měření musí být prováděna souvisle i 24 hodin, k tomu je potřeba ještě připočítat čas na instalaci měřící techniky a někdy je nezbytné měření i opakovat. Potřebná měření provádí většinou na objednávku hygienické stanice autorizovaná společnost, která má licenci od ministerstva zdravotnictví.
Dále je také možno oslovit soudního znalce v oboru výtahy (SEZNAM zde na Serveru), který posoudí na místě všechny parametry Vašeho výtahu z hlediska platných norem.
Problém ale doporučujeme řešit v první řadě s majitelem domu, tedy i výtahu.

05.10.2007 15:08 - Zdeněk Smrčka (společenství vlastníků domu Čínská-Kotěrova 2019-2022, Praha 6)
Dobrý den, prosím o vyjádření k tomuto problému. V našem domě byl v souvislosti s půdní nástavbou ještě před privatizací domu (pův. ve vlastnictví MČ Prahy 6) vyměněn více jak 40 let starý klasický kabelový výtah za hydraulický. Jedinou předností nového výtahu bohužel je automatické zavírání dveří. Nevýhody: byl zrušen dojezd do sklepa (nyní pouze do přízemí), nebyl vybudován dojezd do podkroví (nepochopitelné) a provoz výtahu (spotřeba energie) je někilokanásobně vyšší. ALe hlavní problém: bydlím v přízemí - a hydraulická strojovna byla umístěna do sklepní místnosti, která se nachází přímo pod mým bytem (obývací pokoj). Při každém rozjezdu a dojezdu výtahu slyším v tomto pokoji dunivé rány: bbummm, bbummm... Ve vedlejším pokoji jsou slyšet jen nepatrně, v kuchyni vůbec ne. V obou pokojích jsou parkety, v kuchyni xylolit. Dá se s tím něco dělat? Odhlučnění (zvuková izolace stropu strojovny)? Podotýkám, že sklepní místnost původně sloužila jako součást domovní prádelny, patrně jsou v ní i rozvody ústředního topení. Je přípustné takovéto umístění strojovny z hlediska bezpečnosti a hygieny? Není povinností výtahové firmy v rámci garanční/servisní údržby provést odhlučnění - tj. odstranění kolaudační závady (ony dunivé rány)? Je jejich příčinou sama hydraulika, anebo chybné uložení strojovny na sklepní podlahu? Děkuji za vaši odpověď, Zdeněk Smrčka

01.10.2007 15:11 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: Peter Lacko
U Vašeho domu není právní povinnost dodatečného osazování výtahem ani v případě vybudování nadstavby.

01.10.2007 12:37 - Peter Lacko (sukr.osoba)
Som vlastnikom jedneho bytu v 3pochod.tehlovom dome. Mame tam rovnu strechu. Oslovila nas jedna stavebna firma, ohladom nadstavby, teda podkrovia za ucelom zlepsenia izolacie strechy, ako aj vystavby novych bytov. Proti tomu v podstate nic nenamietame, ale chcem sa spytat, ci je nutne, aby tato stavebna firma osadila nas tehlovy dom aj vytahom, nakolko sa pristavava dalsie, uz tym padom 4.nadzemne podlazie(podkrovie). Neviem, kde by som to nasiel, ale niekto nam poradil, zeby sme mali ziadat od tejto firmy vytah. Najdeme niekde oporu v zakone? Peter z Breclavi.

18.09.2007 09:48 - Výtahy Server (Přeučil)
Doporučujeme velmi zajímavou reportáž odvysílanou Českým rozhlasem. Má dvě části. Záznam z poslední jízdy nejstaršího funkčního páternosteru v ČR, páternosteru v budově Českého rozhlasu a rozhovor o mnoha tématech týkajících se výtahů. Pozvání Martiny Maškové přijali historik architektury Zdeněk Lukeš a generální sekretář Unie výtahového průmyslu ČR Jan Dvořák. Odkaz na ZVUKOVÝ ZÁZNAM POŘADU naleznete v sekci ČLÁNKY NA TÉMA VÝTAHY, článek PÁTERNOSTER A JINÉ ZDVIŽE.

24.08.2007 20:33 - Pavel Janík (servisní technik nejmenované firmy)
Rád bych napsal pár slov k laické veřejnosti - neboli k běžným uživatelům klasických panelákových výtahů bez kabinových dveří.
Dnes jsem jel na vyproštění, kde paní s 2 dětmi a kočárkem zůstala viset ve výtahu, jenže ten kočárek a nějakým bazmekem se zašprajcl mezi kabinu a dveře, které vyhnul ven. To bylo jejich velké štěstí, protože se přerušil bezpečnostní okruh a výtah se zastavil. Nikomu se naštěstí nic nestalo.
Další šok pro mě nastal, kdy se mi podařilo po nemalém úsilí stočit kabinu a vyprosit kočárek, že si manžel oné paní naložil kočárek zpátky do kabiny a že si vyjede nahoru, že už se mu tam nezašprajcuje. Mít po ruce nějaký velký kladivo tak asi jednu dostal do hlavy a by se mu rozsvítilo ! 
Kdy už si lidi uvědomí jak je nebezpečný přepravovat ve výtahu bez kabinových dveří kočárky, kola a jiné předměty, které míjejí stěnu šachty (která rozhodně není hladká) o několik málo centimetrů. Od čeho jsou ve sklepích kočárkárny a podobné společné prostory ?

13.08.2007 09:35 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: Nováková Jana
Termíny revizí, správně tedy odborných prohlídek si k vašemu výtahu vyhledáte zde na serveru v sekci SERVIS A REVIZE VÝTAHŮ / odkaz PRAVIDELNÉ ČINNOSTI, které vyžaduje váš výtah dle platných ČSN.

PRO: Petr Nováček
Požadavky na šachetní a klecové dveře výtahů a požadavky na vstupy jsou uvedeny v českých technických normách.


04.08.2007 22:36 - NOváková Jana
chtela bych se prosím zeptat kolikrát rocne se provadi revize vytahu ?? dekuji za odpoved

01.08.2007 18:53 - Petr Nováček
Zajímalo by mě kolik má být rozměr vstupu u nového výtahu a, která právní norma to upravuje. Díky!

24.07.2007 15:54 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: Lubomír Česlík
Základní požadavky na výtahy ve vztahu k charakteru budovy stanoví vyhláška MMR č. 137/1998 Sb., o obecných technických požadavcích na výstavbu. Vyhláška mj. stanovuje: Ve strojovně nesmí být žádné zařízení, které neslouží provozu výtahu. Doporučujeme kontaktovat firmu provádějící servis konkrétního výtahu a pokusit se... najít rozumné řešení.

23.07.2007 13:01 - Lubomír Česlík (QLine a. s. )
Strojovna výtahu. Pod stropem strojovny (sedmipodlažní budovy) je uložen kabel CYKY 4Bx25mm, který napájí cizí zařízení. Můžete mi prosím sdělit který článek a jakého předpisu je porušen. Pokud je možno i jeho citaci. Je možno najít technické řešení pro zachování tohoto kabelu ve strojovně?

25.06.2007 10:25 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: p. L.A. Bernkop
Ideální postup je dle našeho názoru tento. Kontaktovat výrobce výtahu se žádostí o přepracování dokumentace k výtahu. Pokud již výrobce neexistuje, poradit se s Vaší servisní firmou. Novou dokumentaci včetně nového schématu elektroinstalace pak musí schválit ITI - INSTITUT TECHNICKÉ INSPEKCE PRAHA. Poté by mohl být teoreticky z Vašeho zařízení výtah určený pouze pro dopravu nákladu s možností vstupu do klece.

22.06.2007 14:45 - L.A. Bernkop (L.A. Bernkop)
Dobrý den, v naší firmě používáme už více jak deset let výtah o nosnosti 1000 kg pouze pro přepravu materiálu. Pracovník pouze výtah naloží a nikdy se výtahem neveze, tlačítka v kleci jsou nefunkční, je to nařízeno vnitřní směrnicí firmy a výtah je takto označen. Protože výtah je zatím evidován pro přepravu nákladů s osobami, chtěli bychom jej zlegalizovat jako výtah pouze pro přepravu nákladů aby se na výtah nevztahovala povinnost provádět inspekční prohlídky. Předem děkuji za odpověď.

28.05.2007 10:14 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: Jan Pospisil
Jak sám píšete šíře Vašich dotazů je opravdu velká a tak se pokusíme alespoň o krátké odpovědi.
Dotazy na Statni Fond Rozvoje Bydleni a zhodnocení Vašich konkrétních požadavků Vám se zárukou dle našeho názoru zodpoví nejlépe přímo Fond Rozvoje Bydleni například na telefonu 234 712 611 či e-mailu sekretariat@sfrb.cz .
O havarijním stavu výtahu se nelze domnívat. Ten vyhodnotí Vámi zvolená servisní firma spravující Vaše zažízení - a to doporučením k odstavení výtahu, zapsaným do revizní zprávy.
Dotace z EU řeší například článek JSOU VÝTAHY V PANELÁCÍCH ČASOVANÝMI BOMBAMI? POMŮŽE EVROPSKÁ UNIE? umístěný zde na serveru v sekci CLÁNKY NA TÉMA VÝTAHY.
Dotaz na přiměřenou částku za práce provedené zřejmě Vaší servisní firmou nelze zodpovědně konstatovat na základě jedné věty. Nejjednodušším řešením jak získat reálnou cenu je zadat poptávku více firmám nebo si zadat výběrové řízení přímo zde na serveru. Bude odesláno všem registrovaným firmám najednou.
Hodnotit dodavatelské firmy nám jako nestrannému výtahářskému serveru nepřísluší. O společnosti SCHINDLER CZ si můžete přečíst na www.schindler-cz.cz a SBD Přerov není výtahářská firma, ale Stavební bytové družstvo.

28.05.2007 00:15 - Jan Pospisil (soukroma osoba)
Dobry den,
v nasem panelovem dome se chystame na opravu vytahu. Chtel bych se zeptat, zda je mozne a pripadne jakym zpusobem zadat o financni podporu na opravu. Program panel poskytuje predevsim bankovni zaruky a dotaci na uroky, avsak Statni Fond Rozvoje Bydleni by mel poskytovat dotace primo na uhradu casti nakladu spojenych s opravami paneloveho domu v havarijnim stavu a to do vyse az 40%, nejvyse vsak 55.000Kc na 1 byt (u vytahu byly zjisteny technicke problemy, oprava je nezbytna, domnivam se tedy, ze takovy stav lze povazovat za havarijni). Take v uvahu pripada dotace z evropske unie prostrednictvim "Integrovaneho operacniho programu". Bohuzel s tim nemam zadne zkusenosti, chtel bych vas tedy pozadat o radu, v pripade ze s tim nejake zkusenosti mate.

Take bych se chtel zeptat, jaka castka je priblizne primerena za demontaz a montaz rozvadece a privolavace, propojeni dvou vytahu po strese a zamecnicke prace (jedna se o vytah v 13ti poschodovem dome, nosnost 320kg). V posledni rade bych se chtel zeptat, zda mate nejake reference na firmu Schindler CZ a firmu SBD Prerov, pripadne kterou byste mi doporucil. Omlouvam se za siri mych dotazu, problematice vytahu prilis nerozumim. O to vice dekuji za vsechny zodpovezene dotazy. S pozdravem Jan Pospisil.

18.05.2007 08:25 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: Tomáš Prochazka
Inspekční správa Vám říká do jaké doby je NUTNÉ odstranit PROVOZNÍ RIZIKA. Ty jsou rozděleny do několika kategorií od nejzávažnějších po méně závažná a jsou odlišena i termínem nutného odstranění. Doporučujeme podrobně správu prostudovat. Co se týče Vaší odpovědnosti za výtah, existuje právní analýza zabývající se tímto tématem zpracovaná právníky pro Bezpečnostní radu výtahového průmyslu. Nalezne ji na našem Serveru v sekci: Bezpečnostní rada VP / Právní analýza...

17.05.2007 18:36 - Tomáš Prochazka
Prosím o radu, kdy je nejpozdejší termín rekonstrukce výtahu. Inspekční zpráva byla provedena v roce 2004 a jeji trvani je 6 let pokud se nepletu. Musim do techto 6 let udelat rekonstrukci výtahu. Je uz nejake narizeni ktere mi to prikazuje? Co vim, tak je to nezavazna zprava a nemusim se ji ridit, ale uz nejaky patek ve vytaharine nedelam, tak prosim o radu. Vim ze je to muj risk ze kdyz se neco stane, tak za to beru zodpovednost. Predem dekuji za radu

27.04.2007 20:17 - Blade
Mach: tvrdit že byly starý výtahy lepší je jako tvrdit že se za 30 let provozu auta nestala žádná nehoda a je lepší a bezpečnější než nový vybavený ABS, airbagem, elektronikou, ...
Stejně jako uvíznutí ve starým výtahu na 2 hodiny, dneska je nutný vybavit výtah komunikačním zařízením se spojením na stálou službu - vyproštění zpravidla do hodiny ! 
Nehledě na fakt že i výtah je jen stroj, a je skoro s podivem že při tak častém a náročném provozu doposud jezdí.
V průměru výtahy starší 30ti let do počtu najetých kilometrů, urazí jeden takový výtah 4 cesty kolem světa + nespočet rozjezdů a zastavování - 24 hodin k dispozici ovládaný širokou veřejností (i vandaly)

26.04.2007 15:17 - Jaroslav Mach
Já s rodinou bydlím v panelovém domě o sedmi patrech.Za patnáct let co tu bydlíme se ve starém výtahu z roku 1979 nestal žádný ůraz.Je ale pravda že se mnohokrát zastavil(jednou jsem v něm byl přes 2 hodiny).Před rokem nám udělali výtah nový a je to ještě horší než to bylo.Při jízdě vydává strašné skřípavé zvuky,docela často se zastavuje.
Vždy když v něm jedu,tak vzpomínám na ten starý výtah bez klecových dveří,který vždy dělal rámus jen při rozjezdu. Možná že staré výtahy byly přeci jen v něčem lepší...

20.04.2007 11:08 - Václav Vaněk
Několik poznámek k popisované havárii výtahu - příspěvek p. Jany Svobodové z 19.3.2007:

Popisovaný výtah je zřejmě výtah pro dopravu osob nebo osob a nákladů a patří do skupiny, které ČSN označovala symbolem A1O ( viz ČSN 27 4009, část 2). Zcela jistě byl v kleci návod ve formě informační zabulky, zřejmě podle ON 27 4059, příloha 5 - tabulka č.205 - "Návod k používání výtahu s jednoduchým řízením".
Výrobce připustil ve svých návodech i možnost převážení větších předmětů ( částí nábytku) a tak tím, že byly převáženy větší předměty v doprovodu dospělé osoby nebyl porušen žádný předpis.
Podle popisu p. Svobodové má výtah i klecové dveře.
Nesprávným uložením převáženého nákladu však došlo k jeho posunutí, dále tento posuv vyvolal vychýlení klecových dveří, které se pak při jízdě zachytily za výstupek ve výtahové šachtě - težko kvalifikovat, kde a jaký tento výstupek byl - zda pod rámem šachetních dveří, výstupkem ve zdivu, nebo kde jinde.
Výtah nemohl reagovat jinak, než reagoval - jištění klecových dveří nepředpokládá, že se vyskytne popisovaná situace.
A tak opravdu jen použití ovládače STOP pak zabránilo další destrukci výtahu, přpadně možnému vzniku úrazu.
Podle mně to dopadlo poměrně dobře.
Provozovatel - majitel jistě bude chtít uhradit škodu, která vznikla nesprávnou manipulací s nákladem v prostoru klece výtahu.
Vyjadřuji se k tomuto příspěvku hlavně proto, aby výtahářská veřejnost vzala na vědomí, že nejen, že jsou velmi nebezpečné výtahy, které nemají klecové dveře, ale mohou být nebezpečně i ty, které je mají.
Pouze bližším ohledáním výtahu bych pak mohl posoudit, v jakém stavu dveře v kleci byly, protože se liší způsob jejich jištění jak po elektrické, tak po mechanické stránce u jednotlivých bývalých výrobců.
To už je ale jiný příběh.
Václav Vaněk
soudní znalec

09.04.2007 21:56 - Jar.Zachová (soukr.osoba)
Zajímalo by mne zda výměna oleje ve výtahu patří mezi drobné opravy ,které se rozpočítávají na všechny nájemníky(nebo zdali to hradí majitel)jak často se takováto výměna uskutečňuje.
Jedná se o malý výtah pro dvě osoby 3 patra (70 000.-Kč)

05.04.2007 18:20 - Filip Valeš
Právě se v našem domě zaobíráme problémem co se starým výtahem. Přečetl jsem si některé příspěvky zde na fóru a také článek JSOU VÝTAHY V PANELÁCÍCH ČASOVANÝMI BOMBAMI? POMŮŽE EVROPSKÁ UNIE? v oddělení článků a nabývám dojmu, že budeme muset jen šetřit, šetřit a zase šetřit. :)

05.04.2007 11:30 - Bohumil Staněk (soukromá osoba)
Dobrý den,
potřeboval bych smontovat kvůli filmu výtah - jenom samozřejmě tu kabinku.
Nevíte někdo, kde by se daly sehnat dveře od starších výtahů a popř. díly jako tlačítka na patra nebo ten železný plát??

Děkuji

02.04.2007 11:51 - 6. Virtuální VÝTAHÁŘSKÝ VELETRH na internetu 2007
Dne 1.4.2007 byl zahájen již 6. Virtuální VÝTAHÁŘSKÝ VELETRH na internetu. On-line ho můžete navštívit na internetové adrese - www.i-vytahy.cz/veletrh

02.04.2007 11:09 - František Krajíček
Do kterého roku musí být provedena rekonstrukce výtahu - automatické zavírání dveří atd.dle evropské normy (jedná se o panelový dům, 13 poschodí, z roku 1980) Děkuji

29.03.2007 22:13 - Hrstka (CZ LIFT)
Pro Josef Kopecký
Citace normy: Dozorce výtahu je pracovník servisní firmy, popř. ve vyjímečných případech k tomu servisní firmou určená osoba, provádějící tuto činnost na základě smluvního vztahu se servisní firmou. Dozorce výtahu musí být zaškolen odborným pracovníkem servisní firmy.

27.03.2007 23:54 - Rostislav Langer
Dobrý den, mám dotaz ohledně povinnosti vybudovat výtah u domu s více jak 5 patry. Mám zájem koupit půdní prostory ke zbudování bytových jednotek(6.patro), ale výtah je pouze do 5. patra. je mou povinností, pro úspěšnou kolaudaci, výtah protáhnout až do 6. patra?

Děkuji za odpověď
Langer

27.03.2007 17:23 - Josef Kopecký (INVA s.r.o.)
Dobrý den, mohl by mi někdo prosím říct, jak je to s "dozorci výtahů". Jde mi o kvalifikaci a zdravotní způsobilost. Co je a není třeba ? 
Děkuji moc za info- Kopecký

27.03.2007 12:39 - Tomáš Kvítek
Dobrý den,
Mohl by mi někdo poradit, která firma vyrábí výtahy pro auta. potřeboval bych ho navrhnout v projektu, který dělám do školy (stavárna) a nikde nemohu najít informace např. o potřebném prostoru atd....
mnohokrát děkuji

26.03.2007 15:29 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: Slavomír Vecko
Oficiální stanovisko asi bude znít NE, ale doporučujeme Váš konkrétní případ projednat s Vaší servisní firmou a jejím revizním technikem přímo na místě včetně předání kompletních podkladů k Vašemu požadavku.

22.03.2007 09:53 - Slavomír Vecko
Může se do výtahové šachty umístit kabelové vedení např. telefonu nebo kabelu k anténě na střeše?

21.03.2007 17:53 - Simona Krajíčková
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká je energetická náročnost běžného výtahu (20 let v paneláku, 8 pater). Jakou část energ. nákladů na společné prostory výtah spotřebuje. Výtah používá tak 50 lidí. Dá se vyčíslit kolik "stojí" 1 cesta výtahem a na kolik přijde např. jedno rozsvícení ve společných prostorách? Děkuji

19.03.2007 16:48 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: Tomáš Holub (SVJ družstevní 883-5 Luhačovice)
Dům, který byl zkoulaudován BEZ výtahu není nutné výtahem osazovat.

PRO: Jana Svobodová
Dle vašeho popisu je škoda na výtahu jasně způsobená Vámi. Škodu budete muset samozřejmě v plné výši uhradit. Bezpečnostní systém výtahu tuto neodbornou manipulaci neřeší a díky funkčnosti tlačítka STOP jste si zřejmě i zachránili život! Současné normy samozřejmě vyhodnocují neosazení starých výtahů kabinovými dveřmi jako velmi vysoké bezpečnostní riziko, ale Váš výtah může mít platnou revizi i ve svém původním stavu. Otázku zda revizi má a kdy bude modernizován však musíte projednat s majitelem domu. V případě nesrovnalostí si můžete objednat soudního znalce v oboru výtahy (kontakty v sekci SOUDNÍ ZNALCI na tomto serveru).

19.03.2007 09:21 - Jana Svobodová
Dobrý den,
bydlím v panelovém domě v 6.patře, barák je z roku 1978 a výtah asi z roku stejného, neboť je ve špatném stavu a řekla bych, že už ani nevyhovuje normám. Minulý týden jsme tímto výtahem vozili rozřezané rámy oken (měnili jsme je za plastová). Výtah vypadá tak, že se otervřou železné plotové vrátka, otevřou se dřevěné dřířka a nastoupí se. Do tohoto výtahu jsme tedy naložili pár rozřezaných rámů a dřevěné dveře zavřeli a rozjeli se směrem dolů. Při jízdě je jeden kus rámu zapříčil za dřevěné dveře, avšak výtah jel dál a tak silou se na druhé straně výtahu tímto kusem rámu vytrhlo kus zadní stěny vítahu. Vítah se zastavil až poté, kdy bylo zmáčknuto tlačítko stop, jinak by jel dál a ničil by se také dál. Myslím si, že by se výtah měl zastavit sám hned při prvním náznaku nějaké poruchy. No ale proč píšu. Byl za námi hned správce domu s policií, že budeme muset nahradit škodu, jelikož si touto naší "manipulací" výtah zkřivil a nelze s ním jezdit. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda je naší povinností uhradit škodu, která na výtahu vznikla, i když dle mého názoru výtah již delší dobu nevyhovuje normám a již několikrát jsem na to správce domu upozorňovala. Je možné podat námitky proti škodě a kam se můžu obrátit, když zřejmě výtah nevyhovuje a měl by projít celkovou rekonstrukcí? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem J.Svobodová

16.03.2007 00:12 - Tomáš Holub (SVJ družstevní 883-5 Luhačovice)
Dobrý den.
Bydlíme v panelovém domě o 4 nadzemních podlažích + sklepní přízemí, kde se nachází hlavní vstup. Další vstup se nachází v zadní části domu do mezi patra mezi přízemím a 1 N.P. Tento vchod ze zadní části domu chceme zrušit a nastal problém zdali nebude nutné zřídit výtah. Prosíme proto o odpověď a nebo odkaz na nějaký zákon který toto řeší.
Děkujem. Za SVJ Holub.

12.03.2007 09:53 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: Eliška Kostelná
Použijeme stejnou odpověď, kterou naleznete již pod Vaším dotazem: Výtah je majetkem majitele domu. Podmínky k jeho užívání stanovuje on. Tedy rozhodně nezáleží na dohodě nájemníků, ale majitele s nájemníky. V nájemní smlouvě k bytu by mělo být užívání výtahu specifikováno.

10.03.2007 17:11 - Eliška Kostelná
Dobrý den,bydlím v panelovém 7.patrovém domě s výtahem. Nastupovat se do něj mohlo buď ve sklepě, nebo v přízemí. Nedávno se však výtah v přízemí zamkl a může se jezdit už jen ze sklepa. Je nás pár nájemníků, kteří jsme proti a chceme opět jezdit i z přízemí (např. kvůli bezpečnosti, nedávno došlo ve sklepě k přepadení). Neexistuje nějaká vyhláška o tom, že výtah musí být přístupný v každěm patře, nebo je to opravdu jen o domluvě nájemníků? Děkuji za odpověd

09.03.2007 19:06 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: Dalibor.S
Výtah je majetkem majitele domu. Podmínky k jeho užívání tedy stanovuje on.

PRO: Ország Michal
Nevíme sice o jaký zámek se jedná, ale tyto odpovědi Vám jistě poskytne právě TA firma, která revizi prováděla.

08.03.2007 00:08 - Dalibor.S
Dobry den,
zajimalo by me, zda je mozne v 13cti patrovem dome zamykat nakladni vytah a podminkou jeho pouziti bylo zaplaceni urcite casky cca 30,-. V dome jsou sice dalsi dva vytahy, ale bohuzel jsou prilis male a protoze mam jizdni kola v byte jsem nucen je nosit pesky, protoze nikdy nevim dopredu kdy se pojedu projet. Zajimalo by me, jestli zamykani vytahu neni proti bezpecnostim predpisum ci nejake norme. Dekuji

06.03.2007 13:08 - Ország Michal (TECHNICO)
Dobrý den, proběhla u nás revize výtahu a máme špatný zámek - neodpovídá ČSN-EN 81-1. Jaký zámek odpovídá této normě? A ještě máme provést bezprašný nátěr podlahy strojovny. Můžete mi poradit čím?
Děkuji

26.02.2007 09:59 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: Ing. Radovan Bavúz
Pokud se jedná o STEJNÉHO človeka a STEJNÝ výtah postačí proškolit pouze jednou. Doporučujeme proškolit rovnou více zaměstnanců.

PRO: Lukáš Nachtmann
Citujeme starší příspěvek pana Dvořáka, předsedy ČSVV: "...pokud se týká dotací z EU, bylo toto prozatím v Bruselu označeno za dobrý nápad, ale to je tak vše, co se dá k v tuto chvíli k této záležitosti říci. Rovněž dotace ze státního programu Panel pouze na výtahy jaksi zatím není možná. V úvahu přichází pouze řešení, že se současně provádí zateplování, výměna oken a u toho i výtahy. Doporučoval bych ale zeptat se na přesnější informaci v bankovních domech, které následně poskytují na tyto formy regenerace bytových domů investiční úvěry...".

PRO: Vláďa Špidla
Článek s názvem BRUSEL POTRESTAL FIRMY ZA PŘEDRAŽENÉ VÝTAHY naleznete v sekci ČLÁNKY na tomto serveru. Naleznete v něm i názor prezidenta Unie výtahového průmyslu České republiky pana Bohuslava Kratěny.

21.02.2007 19:02 - Vláďa Špidla
Ta japa je to s tím kartelem vy pacholci?
http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/07/209&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en

21.02.2007 18:58 - Lukáš Nachtmann
Dobrý den,
v souvislosti s technickými požadavky EU na výtahy bych se chtěl zeptat, zda (a jak) je možné získat nějaké dotace (stavební bytové družstvo má X panelových domů, z toho 3 nejvyšší, 8mipatrové, mají po 2 výtazích). Mohli byste nám prosím poradit?

L.Nachtmann
člen samosprávy SBD Benátky n.J.

20.02.2007 09:51 - Ing. Radovan Bavúz (Linaset, a.s.)
Dobrý den,

Potreboval by jsem poradit ohledem skoleni obsluhy nákladných výtahu - ako často se musí provádet školení obsluhy nákladných výtahů.

Děkuji s pozdravem
Ing. Radovan Bavúz
Technik BOZP a PO

19.02.2007 16:59 - Pavel Krpata
Jeste bych dodal ze se jedna o lanovy vytah, sachta nebyla nijak zvetsovana (pouze uprava prahu pro zamontovani odsunovacich dveri.

Pavel Krpata

19.02.2007 16:49 - Pavel Krpata
Dobry den,
zajimalo by me jake mate zkusenosti s firmou MAS s.r.o. U nas (sedmipatrovy panelovy dum na Praze 8) ted provadeli vymenu vytahu za novy typ s automaticky zaviranymi dvermi, za puvodni stary vytah bez kabinovych dveri (typ stary skoro 30 let). Behem montaze trvalo 14 dni odstraneni puvodni instalace z sachty a strojovny a vodicich list a nasledujicich celych 14 dni trvala instalace novych vodicich list (umistene na strane sachty, spolecne s vodicimi listami pro protizavazi). Behem nasledujicich 14 dni byly nainstalovany sachetni dvere, nove vybaveni strojovny, zbytek vytahove kabiny a elektricke rozvody v sachte. Celkem tedy instalace trvala 6 tydnu.
Po uvedeni do provozu po zminovanych sesti tydnech nefungovalo v kabine dverni fotocidlo (a nefunguje doted) a vytah pri jizde zretelne prejizdel pres nerovnosti v mistech spoju vodicich list. Po nekolika dnech narazy pri prejezdech nerovnosti prestaly (delnici zminovane firmy sem do domu stale dojizdeji), ale vytah pri jizde rezonuje a to tak intenzivne ze je to slyset v celem patre a nekolika okolnich, kudy vytach projizdi (hluk je srovnatelny se stehovanim tezkeho nabytku a rozhodne se pri nem neda napriklad spat nebo odpocivat). Vzhledem k podle meho nazoru dlouhe dobe instalace vodicich list (14 dni) mi pripada prace teto firmy jako odbyta a doporucuji zvazit objednani rekontrukce nebo vymeny vytahu touto firmou.

Pavel Krpata

19.02.2007 15:13 - Pavel Janík
Vytažení klíčů z šachty je běžná věc, slušností vaší servisní firmy by mělo být vytáhnout v pracovní době klíče zdarma (pokud máte drobné opravy hrazeny paušálem). Mimo pracovní dobu však výjezd zaplatíte jako hotovost. Vše však záleží na vaší smlouvě, a taky se třeba nemusí podařit šikovně zapadené klíče najít.

19.02.2007 13:36 - Výtahy Server (Přeučil)
Vážený pane Procházko, Váš problém s klíčem je opravdu běžná záležitost. Pokud tedy Váš příspěvek není jen Vaším nemístným vtipem, trvejte na vytažení klíčů servisní firmou. Již zde samozřejmě neřešíme zda výjezd servisní firmy budete nucen uhradit (uvedeno ve Vaší smlouvě se servisní firmou). Pokud ano, záleží jen na Vás a porovnání nákladů na vyproštění klíčů s jejich výrobou.

18.02.2007 15:07 - Petr Procházka
Tak jsem volal servisní firmu a mám si nechat udělat klíče nové.

14.02.2007 09:19 - Výtahy Server (Přeučil)
Volat ihned servisní firmu. Kontakt naleznete v kabině... :o)

12.02.2007 15:25 - Petr Prochazka
Ja bych se chtěl zeptat, co mam udelat kdyz mi zapadly pod výtah klíče???

Pozn. Typ výtahu u panelových domů.
Děkuji předem!!!!!!

06.02.2007 14:03 - Josef Bešta (2N Telekomunikace a.s.)
Vážený pane Jílku,
nutnost použití obousměrného dorizumívacího zařízení je specifikovaná v normě ČSN EN 81-28. Tato norma platí u výtahů určených pro dopravu osob a osob a nákladů.

06.02.2007 09:23 - Jílek Pavel
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je některou normou nařízeno, že musí být výtah vybaven dorozumívacím zařízením, který umí zavolat na předem definovaná tel. čísla a jestli se toto týká i starších výtahů.
Děkuji za odpověď
Pavel Jílek

17.01.2007 16:01 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: Jiří Svoboda - OHRAZENÍ ŠACHTY:
Částečné ohrazenou šachtou se zabývá ČSN EN 81-1(2), 5.2.1.2. Výtah z těchto norem je asi následný: Výška ohrazení je minimálně 3,5m na straně šachetních dveří. Na ostatních stranách je minimálně 2,5m s minimální vodorovnou vzdáleností od pohyblivých částí výtahu 0,5m. Je-li vodorovná vzdálenost od pohyblivých částí větší než 0,5m, může být hodnota 2,5m plynule zmenšena na minimálně 1,1m při vzdálenosti 2m. Zajímavý je určitě ve Vašem případě bod: Ohrazení musí být plnostěné.

HLAVA ŠACHTY:
Velikost a provedení hlavy šachty (i prohlubně šachty) musí odpovídat požadavkům na technické parametry výtahu dle ČSN EN 81-1(2) článek 5.7.


08.01.2007 14:47 - Jan Havel (Elsa, spol. s r.o.)
Pro Monika Kudláčková - drahé telefony ve výtazích.
Vážená paní, sklutečně telefon v kabině výtahu mít musíte. Dokonce správně by měl telefon sám otestovat svoji fukci oboustraně minimálně jednou za tři dny (což jsou hovory každé tři dny a tedy další náklady). Všechny vaše povinnosti jako provozovatele výtahu jsou stanoveny v EN 81-28. V případě, že přijmete řešení dohledového centra, které je umístěno v Jihlavě a je funkční pro celé území ČR vám po zrušení pevné tel. linky nainstalujeme GSM bránu se SIM kartou se speciálním tarifem. Měsíční náklady zajišťující kontrolní volání každé tři dny včetně možnosti telefonovat na havarijní linku jsou potom 120,- Kč/měsíc. Po instalaci našeho zařízení po dobu dvou let neplatíte žádné měsíční paušály.

08.01.2007 14:30 - Jan Havel (ELSA, spo. s r.o.)
Povinnost zřizovat výtahy v bytových domech od určitého podlaží určuje vyhláška 137/98, ve znění 491/2006, v paragrafu 39, odst. 2, kde je stanoveno:
Výtahy se musí zřizovat v bytových domech se vstupy do bytů v úrovni páteho a vyššího nadzemnního podlaží nebo podkroví v této úrovni.
U nástaveb a vestaveb bytových domů, kde vstupy do bytů jsou v úrovni páteho nadzemního podlaží nebo podkroví v téže úrovni, se výtahy nemusí zřizovat ani existující výtahy do tohoto podlaží prodlužovat.

06.01.2007 22:46 - Jiří Svoboda
Jak vysoká musí být konstrukce výtahové šachty dle norem u revitalizace výtahu po stranách od schodiště/klasické rámování ze sít/ a výška konstrukce v posledním patře pod strojovnou jedná s o výtah průchozí s protiváhou jezdící po straně výtahu.Výška stropu posledního patra je cca 4 m. děkuji Svoboda a jaká norma toto upravuje i z důvodu bezpečnostních

04.01.2007 19:29 - Irena Kolářová
Dobrý den.
Obracím se na Vás s žádostí o informaci, zda je povinnost zřídit výtah a kdy. V našem pětipatrovém domě bez výtahu se má budovat půdní nádstavba. Zájemce o půdní nádstavbu nám tvrdí, že musí být vybudován výtah, jinak mu stavební úřad nedovolí půdní nádstavbu provést tzn. že od nově budovaného pátého patra musí být zřízen výtah. Jaká norma nebo zákon toto upravuje? Děkuji za odpověd. Kolářová

03.01.2007 22:18 - Tamara Iskrytskaya
Dobrý den vážení.
Prosíme o radu. Kam se můžeme obrátit s následujíci poptávkou?
Hledáme projektovou společnost, která má zkušeností v oblastí zpracování konstrukční technické dokumentace schodišťových plošin pro imobilní.
Děkuji za případné odpověď' a doporučení.

03.01.2007 17:36 - Miroslav Pácha (zámek Zbiroh)
Přeji dobrý den a prosím o radu - vyrábí někdo lanový bezstrojovnový osobní výtah s výškou horního přejezdu pod 3,5m? A je schopen ho dodat do cca 2 měsíců? Děkuji za odpověď.

03.01.2007 16:24 - Lukas P.
Dekuji za odpoved, nerozumim presne problematice vytahu, ale skusim zjistit vic podrobnosti prez servisni firmu. Ale podle porovnani vnitrsku kabin (jak nakladniho tak osobniho vytahu), zdaji se mi stejne... maji stejny ovladaci panel s tlacitky a podobne. Navic nechapu, ze by takovy princip pocitani pater delal takovy hluk. Jak jsem jiz psal, neprijemne a dost hlucne cvakani je slyset az v byte, kam se siri po panelove konstrukci. Ale presto dekuji za Vasi rychlou odpoved. Jeste se Vam ozvu a sdelim Vam jak jsem pochodil u servisni firmy.

03.01.2007 16:07 - Výtahy Server (Přeučil)
PRO: Lukas P.
Doporučujeme s Vaší připomínkou kontaktovat přímo firmu, která na Vašem výtahu provádí pravidelný servis. Kontakt by jste měl nalézt jednoduše ve výchozí stanici a v kabině výtahu. Dle Vašeho orientačního popisu se domníváme, že se nejedná o závadu, ale o zvuk původního zařízení sloužícího k "počítání" stanic výtahu. U osobního výtahu již bylo zřejmě vyměněno za nové - elektronické, ale u nákladního bylo ponecháno. Je také možné, že je již naplánována jeho výměna. Tuto informaci Vám poskytne majitel či správce Vašeho domu, případně zmiňovaná servisní firma.

02.01.2007 19:05 - Lukas P.
Dobry den, muze mi nekdo s odborniku poradit? Pred mesicem jsem se prestehoval do panelaku kde jsou 2 vytahy - jedna se o pomerne nove moderni vytahy. Bohuzel jsem zjistil, ze provoz jednoho z nich (konkretne nakladniho vytahu) je pomerne hlucny. Nemyslim ani hluk ze strojovny kterou vubec neslysim, protoze bydlim ve druhem patre, ale hluk spojeny s pohybem vytahu. Pri kazdem prujezdu patra se ozyva neprijemne hlasite "cvakani", ktere se dal prenasi po panelove konstrukci az do bytu. Dela to opravdu jen ten nakladni vytah, protoze kdyz byl jednou den nefunkcni, bylo v byte naproste ticho. Poradi mi nekdo, zda je mozne tuto vec nejak vyresit a kolik by eventuelni modernizace ci oprava mohla stat? Dekuji Lukas P.
PS: pred tim jsem bydlel ve stejnem byte ale v jinem panelaku na stejnem sidlisti a problem s hlucnosti tam nebyl. Proto se domnivam ze doslo k nejakemu pochybeni pri modernizaci.