Zloději kradou součástky výtahů - ohrožují tak jejich bezpečnost

V České republice se nyní rozmáhá nový druh krádeží. Zloději se zaměřují na součástky výtahů. Tedy na měděné cívky. Jejich odmontováním silně ohrožují bezpečnost fungování těchto zařízení. Výtah se tak může otevřít i mezi patry. Člověk v takovém případě může ve chvilce nepozornosti vypadnout do výtahové šachty. Policie proto varuje obyvatele domů s výtahy a nabádá je k velké opatrnosti. Za poslední měsíc se v Brně objevilo několik desítek takovýchto případů.

 

 
Nájemníci jednoho napadeného domu natočili takovéhoto zloděje skrytou kamerou. Autentické záběry ukazují pachatele při činu. Tito zloději se do domu dostali převlečení za opraváře. Jakmile se dostanou k výtahu, jejich pozornost se upíná na měděnou cívku ve výtahu. Některým zlodějům k odšroubování takové cívky stačí pouhých pět minut.

Cívky zloději prodávají do sběrných surovin

Podobných případů bylo u nás doposud napočítáno okolo 40. Celková škoda činí 150 tisíc korun. Zloději tyto cívky většinou prodávají do sběrných surovin. Za kilogram mědi jim tu dají kolem padesáti korun. Kvůli několika stovkám tak ohrožují bezpečnost mnoha dalších lidí.

Pachatelům hrozí tři a více let vězení

 
Zlodějům hrozí za takovouto krádež až tři roky vězení. Pokud by někdo kvůli jejich činu spadl do šachty, hrozil by pachateli také trest za obecné ohrožení.

 

 

Autor: Jiří Svoboda, Lucie Celbová

Zdroj: TV Nova | 2007