Výzva: Měsíc bez výtahu

Chcete víc pohybu, ale nemáte čas sportovat? Tak dostaňte pohyb do svých každodenních aktivit, kterým se stejně nevyhnete. Jak? Připojte se k měsíční výzvě časopisu Forbes, kdy budete místo jízdy výtahem chodit po schodech.

 

 

Je jedno, jestli při cestě do práce, na úřad, nebo jestli vyjdete do třetího, či desátého patra. Zkrátka, po dobu následujících 30 dní předstírejte, že jsou všechny výtahy mimo provoz.


Výhod je hned několik. Pojďme si připomenout ty, jež vyzdvihují výzkumníci z Carletonské univerzity, kteří s výzvou přišli.


Tak zaprvé, chůzí po schodech spálíte dvakrát více kalorií než při obyčejné chůzi. Oproti pasivní minutě ve výtahu, kdy spálíte sotva dvě kalorie, je to při chůzi po schodech téměř pětkrát tolik. Což se pak podle výzkumníků může nasčítat ke snížení tělesné váhy až o 2,7 kilogramu ročně.


Stoupáním po schodech zároveň posílíte svaly na nohách, navýšíte aerobní kapacitu plic a pomůžete předejít osteoporóze, tedy řídnutí kostní tkáně. Mimo to podporuje chůze do schodů snižování hladiny cholesterolu.


Navíc čekání na výtah je ve velkých budovách leckdy delší, než když si schody vyběhnete. Například tato studie zjistila, že chůze po schodech ušetřila vytíženému zdravotnickému personálu až 15 minut denně.


A konečně: podle švýcarských vědců snižuje chůze po schodech riziko předčasného úmrtí. Podle propočtů dokonce o celých 15 procent.


Pokud se vám výzva nechce plnit samotným, řekněte dalším lidem ve vaší práci, ať do toho – a do těch schodů – jdou s vámi. Klidně zorganizujte malou kancelářskou soutěž s jasnými pravidly: pokud uvidíte, že někdo místo schodů jede výtahem, donuťte ho zaplatit oběd.

 

 

Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)

 
 

 

Autor: Jak být lepší | Foto: Unsplash
Zdroj: forbes.cz | 27.10.2019