Výtahy Server slaví 20 let

V letošním roce slavíme již 20 let od spuštění první verze Výtahy Serveru, českého informačního serveru zaměřeného na výtahy a zdvihací zařízení. Zajímá vás jak a proč Výtahy Server vnikl nebo jak vypadal v době prvního spuštění?

 

 

Píše se rok 2000 a v mnoha domácnostech i firmách je internet stále k dispozici až po poměrně složitém vytočení telefonního čísla modemem. Pamatujete si ještě na tento zvuk vytáčeného připojení? Český internet již obsahuje pár informací o výtazích, ale jsou rozesety po desítkách různých stránek a pro běžného uživatele internetu jsou téměř nedohledatelné. Do vstupu Google do České republiky zbývá ještě 6 let a světovému vyhledávání vévodí Yahoo!. V České republice používáme nejčastěji vyhledávač Seznam který ale funguje spíše jako katalog zobrazující jen ty informace, které do nich majitelé jednotlivých webových stránek sami vložili.

 
V této době se v hlavě zaměstnance jedné z výtahářských firem Tomáše Přeučila zrodila myšlenka národního informačního serveru který by na jednom jediném místě zobrazoval opravdu všechny dostupné informace o výtazích a firmách které v tomto oboru působí. První verzi serveru mu pomohl vytvořit jeho kamárád programátor Luděk Řezáč, který se v prvních letech provozu staral i o jeho provoz. Jako název byl zvolen Internet & Výtahy Server a proto pro něj byla vybrána doména www.i-vytahy.cz.

 

 
Takto vypadala úvodní stránka našeho Internet & Výtahy Serveru v roce 2000 (po kliknutí se vám zobrazí v plné velikosti). Možná vás překvapí jak malé tyto stránky jsou, ale webové stránky byly v té době optimalizovány pro tehdy nejčastěji používané rozlišení monitorů 800 x 600 pixelů. Na svém současném "obřím" monitoru si tak budete pravděpodobně muset obrázek i trochu zvětšit.


náhled serveru 2000

 


A takto vypadalo Hlavní menu Internet & Výtahy Serveru v roce 2000 (po kliknutí se vám zobrazí v plné velikosti).


náhled serveru 2000

 


Již v roce 2001 Výtahy Server inicioval vznik každoročního Virtuálního výtahářského veletrhu který probíhal vždy po celý měsíc duben na internetové adrese www.vytahy-veletrh.cz. Za tento počin byl v prestižní soutěži Firma roku odměněn titulem Byznys rebel 2009. Poslední 17. ročník tohoto internetového veletrhu proběhl v roce 2018.


V roce 2005 Výtahy Server spustil také slovenský informační server zaměřený na výtahy s názvem Výťahy Server a doménou www.i-vytahy.sk


A vše ostatní je již jen historie...

 


V současné době je náš Výtahy Server jediné médium v České republice zaměřené výhradně na obor výtahy a dle posledního průzkumu trhu na něm skončí téměř 60% lidí, kteří na internetu hledají informace o výtazích.


Děkujeme všem našim návštěvníkům za 20 let neuvadajícího zájmu a všem našim členům, firmám působícím v oboru výtahy, za dlouholetou skvělou spolupráci.

 
 

Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)

 
 
 

Autor: VÝTAHY SERVER | 12.1.2020