Výtahy nesou smrt. Důležité je poslouchat

Desetitisíce výtahů v České republice jsou zastaralé a je nutná jejich výměna či rozsáhlá oprava. Majitelům domů to ukládají platné normy, ale ne vždy se jimi řídí. Postih je čeká teprve až dojde k úrazu.
 


Smrtelný pád z několikametrové výšky nebo amputované prsty. To jsou nebezpečí, která hrozí v mnoha domech po celé republice. Důvod je jediný - výtah, který tam už dávno neměl být. Jeden takový se nachází i v Praze na Václavském náměstí. Denně ho využije až stovka lidí.

Někteří do něj ale vstupují s nepříjemnými pocity: "Docela se bojím. Výtah se třese, občas nejdou otevřít dveře, někdy se zastaví," přiznává své obavy muž ve středním věku.

Podle Jana Dvořáka z Unie výtahového průmyslu je největším provozním rizikem absence klecových dveří: "Nejvíce smrtelných úrazů se stane právě tam, kde chybí. Pak jsou to nevyhovující dveřní uzávěry, kde zejména teenageři provádějí adrenalinové sporty na výtazích."

Od roku 1993 došlo v osobních výtazích k zhruba třem desítkám vážných zranění a jedenáct případů skončilo dokonce smrtí. Za úrazy nebo neštěstí nese v takových případech následky provozovatel objektu, který je zároveň provozovatelem výtahu.Je pouze na něm nebo na skupině zodpovědných osob, zda jsou ochotny rizika spojená s provozem výtahu nést. A pouze majitel může výtah odstavit z provozu a následně zajistit jeho opravu nebo výměnu. Kolik jich už prošlo rekonstrukcí se přesně neví.

Podle Unie výtahového průmyslu žádná oficiální statistika neexistuje - odhadovaný počet je čtyřicet až pětačtyřicet tisíc výtahů. Zbytek na svou opravu čeká.

V Česku jich je nyní v provozu zhruba 90 tisíc. A jak minimalizovat riziko, že vejdete do nějakého nebezpečného? Odborníci radí: nenastupujte bezmyšlenkovitě, všímejte si nezvyklých zvuků a nepřepravujte enormně velké předměty.
 


Autor: PETR PŘEVRÁTIL
Zdroj: Týden.cz | 2013