Výtahy do metra stojí stamiliony a ještě nejsou včas hotové

Dvě stě šest milionů bude stát výtah, který otevře stanici metra Můstek vozíčkářům.
 


Můstek je poslední přestupní stanicí v Praze, která nemá výtah pro vozíčkáře nebo matky s kočárky. Náklady na jeho výstavbu jsou ale vyšší, než když se před dvěma lety budoval výtah do stanice Národní třída nebo před šesti na Florenci. Dopravní podnik však stamilionovou částku hájí.

"Jde o dva výtahy, které na rozdíl od stanice Národní spojí povrch se dvěma nástupišti na Můstku. V místě je navíc mnoho historických podzemních sítí," vysvětluje vysoké náklady mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Na výtahy se musí čekat


Výtah je ovšem i o 120 milionů dražší než výtah ve stanici Florenc, která je také přestupní. "Tam je výtah je v provozu už šest let. Tehdy byly ceny jiné a jednalo se pouze ojeden výtah do úrovně přestupů mezi trasami B a C a další krátký výtah na nástupiště trasy B. Rozsah prací tak byl podstatně menší," vysvětluje rozdíl Řehková.

Cena ale není jediný problém. Občanská sdružení dlouhodobě kritizují víc než cenu zpožďování výstavby výtahů. "Výtah na Můstku měl být hotov už letos. Před volbami dokonce politici slibovali, že vznikne jedenáct nových výtahů," vzpomíná Erik Čipera z občanské sdružení Asistence. Dobrou zprávou je, že loni byly otevřeny výtahy ve stanicích Háje a Národní třída. Ten je ale nyní kvůli rekonstrukci stanice a soukromé výstavbě nad ní uzavřen.
 


Výtahy přibývají

● Z 57 stanic metra je jich bezbariérově přístupných 36.

● Posledním dokončeným byl loni výtah do stanice Národní třída. Jeho vybudování stálo 185 milionů korun.

● Loni byl otevřen i výtah na konečné trasy C Háje.

● Výtah za 120 milionů by měl v budoucnu zpřístupnit i stanici I. P. Pavlova. Povede do domu v Legerově ulici.

● Ještě dražší bude výtah na Andělu. Za 190 milionů spojí nároží ulic Nádražní a Bozděchova s nástupištěm.
 

Autor: Robert Oppelt
Zdroj: metro.cz | 2012