Výtah - věc pro mrakodrapy nezbytná

Výtahy a jejich bezpečnost, zdánlivě banální téma. Kolébkou výtahů je Amerika. O tom, jak elevátory vznikly, jak jsou bezpečné a jak je dnes Američané používají, vám poví zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech, Alexandr Pícha.
 

 
Jedna z prvních věcí, která vás v Americe napadne je to, že kdyby nebyly výtahy, Američané by si je museli vymyslet. A to se také stalo. Za první opravdový výtah je považován ten, který má automatickou brzdu. Jeho vynálezce Elisha Otis ho v roce 1853 předvedl v New Yorku drastickým způsobem. Na veřejné ukázce plně naložil zdviž, vyvezl ji do nejvyššího místa a pak přesekl lano sekyrou. Jeho mechanismus výtah zastavil a Otisova firma dostala spoustu zakázek od prvních newyorských mrakodrapů až po výtahy v Eiffelově věži, která se začínala stavět v Paříži.

Američané si dnes opravdu život bez výtahů nedokážou představit: "Většina domů má především výtahy. Schody jsou únikových východem, někde jsou situovány ven, jen železné nekryté, ale na každém patře k nim musejí vést označené dveře. Stále jsou nejlepším prostředkem bezpečnosti, kdyby se cokoliv stalo," říká technik Roy z Washingtonu.

Bezpečnost a zase bezpečnost, je už dlouho hlavním požadavkem na výtahy ve Spojených státech. Když navštívíte v New Yorku Empire State Building, můžete slyšet příběh ženy, která přežila pád výtahu z 80. do 35. patra, když v roce 1945 narazil do mrakodrapu vojenský bombardér.

Provoz mnoha výtahů ve vysokých mrakodrapech měla dlouho na starosti obsluha v každé kabině, které se říkalo "elevator boy". "Už dvacet let jsem neviděl žádný výtah s touto obsluhou. Bylo to příjemné, ale drahé, o bezpečnost se teď stará technika s minimálně zdvojeným jištěním," dodává s trochou sentimentu Roy.

Dnešní výtahy v mrakodrapech mají aerodynamicky tvarované kabiny a výjimkou není dvojí režim rozjezdu pro lidi, kteří by z většího zrychlení mohli mít zdravotní problémy. Většina Američanů ale v mrakodrapech nežije. Residenční domy bývají často jen o málo vyšší než jaké se staví u nás.

Požadavky na výtahy v těchto budovách lapidárně popisuje manažer z rezidenční čtvrti v George Townu Alen Thomason: "Mám na starosti domy s výtahy, pro lidi tady hodně znamená bezpečnost a čas. Kdyby se náhodou stalo, že se výtah porouchá, v domě s recepcí musí být zprovozněn do pěti až deseti minut."

Domy bez recepce mají na starosti specializované firmy. I výtahy v méně drahých domech mají tlačítka nebo takzvané call box napojené na jejich centrály, takže se nemusíte bát vstoupit do výtahu bez mobilního telefonu: "Američané mají rádi výtahy, jsou na nich závislí. Proto tu výtahy musí fungovat perfektně a proto je také byznys zabezpečování výtahů tak populární," vysvětluje Rox. Co ale dělat, když chcete chodit po schodech. Také v domě ve Washingtonu, kde bydlím, jsou schody pochopitelně jen v únikové chodbě. Chodím tedy tam, ale nevím, jak dlouho mi to vydrží. Místní lidé mě zřejmě začínají považovat tak trochu za podivína - asi odněkud z Evropy.

 

 

Autor: Alexandr Pícha

Zdroj: Český rozhlas | 2006