Výtah v rodinném domě, pomocník nejen pro invalidy

Výtahy nejsou nutně určeny jen pro výškové budovy. Mohou být nainstalovány i v patrových rodinných domech, kde schody představují pro některé členy rodiny bariéru či riziko.


Výtah nebo plošina se stává nezbytností pro tělesně postižené osoby a starší lidi s omezenou pohyblivostí. V domě ho však ocení také třeba maminky, které nosí miminka a batolata v náručí po schodech nahoru a dolů několikrát za den. Říkáte si, že to asi bude hodně drahé. Může být a nemusí.

Všechno záleží na tom, jak bude výtah koncipován a kde ho bude možné v domě zbudovat. Je mnohem jednodušší, když se s ním počítá už při stavbě domu, než když ho chceme vměstnat do domu staršího. Zajímavou variantou je výtah venkovní, který jezdí po fasádě.

Bohužel i výtah jezdící jen mezi prvním patrem a přízemím musí splňovat všechny normy, které se týkají výtahů v panelácích. Stejně tak vyžaduje pravidelné revize a kontroly. Méně náročnější na požadavky zákona jsou plošiny, jež celkově vycházejí mnohem levněji než klasické výtahy. Plošiny sice jezdí pomaleji a po celou dobu jízdy musíte držet tlačítko, ale to jsou v podstatě jediná omezení. Plošina může mít zcela moderní podobu a laik ji od výtahu na první pohled ani nerozpozná.

Výtahy i plošiny mohou být poháněny různými technologiemi. Jejich výběr záleží na prostorovém uspořádání a finančních možnostech majitele domu. Do rodinných domků se hodí například hydraulické výtahy a plošiny, které jsou poháněny hydraulickým čerpadlem. Tato varianta vyžaduje určitý prostor pod podlahou výtahu, uvádí se asi 30 cm až 1 m.

Větší výtahy mohou být taženy lanem přes soustavu kladek pomocí elektromotoru. Náklady na elektřinu bývají nižší než u hydraulických verzí, lanový výtah je ale zato náročnější na prostor a bezpečnostní prvky.

Místo lana se může do systému zabudovat řetěz, který vyžaduje menší kladku. Zařízení je levnější, i když hlučnější.

Finančně nákladnější variantou jsou pak výtahy šnekové, jež se uvádějí do pohybu pomocí šnekových tyčí. Výhodou tototo systému je tichý provoz a nižší bezpečnostní nároky, je ale potřeba poměrně velký prostor.

 
 

Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)

 
 
 

Autor: Redakce denik.cz
Zdroj: denik.cz | 22.3.2018