Výtah pro Zemana za 2,4 milionu

Že je pohyb na vozíku omezující, ví každý. Na vlastní kůži to nyní pociťuje i prezident Miloš Zeman (76). A jelikož s výkonem jeho funkce je spojené i cestování, poptává nyní ministerstvo obrany tzv. ambulift, který má hlavě státu umožnit „důstojný nástup“ do vládního airbusu.
 

 
Pronájem jakési nástupní kukaně poptává podle rejstříku ministerstvo obrany. Ten má být uzavřen do roku 2023 a odhadovaná rámcová cena je 2,4 milionu korun. „Předpokládaná četnost pronájmu je zabezpečení cca 10 až 20 letů,“ uvádí rezort ve specifikacích objednávky.


Co bude umět?


A co má takový výtah pro prezidenta umět? Má umožnit nástup cestujících do kabiny ze země. Výška zdvihu má mít 0 až 4 metry, vysouvací přední část rampy s možností jejího dorovnání úhlu s teleskopickým zábradlím. A v neposlední řadě je také požadována klimatizace a vytápění kabiny.


Napřed zkouška


Obrana také má spoustu požadavků na samotnou obsluhu ambuliftu. Například musí být na letišti ve Kbelích minimálně 4 hodiny před plánovaným odletem. A to včetně provedení funkční zkoušky.


„Při příletu vyžadujeme přítomnost obsluhy a funkční zkoušku techniky minimálně 3 hodiny předem,“ stojí mimo jiné v požadavcích. Přepravu techniky pak může zajistit jak dodavatel, tak i armáda. Zařízení musí být na letišti k dispozici do 24 hodin od vydání požadavku.


Dva už mají


Ministerstvo obrany poptává ambulift i přes to, že 24. základna dopravního letectva v Praze-Kbelích už dvě tyto zařízení v užívání má. Jde o stroje PRM – 40 Ambulift. Blesk se tak zeptal rezortu, v čem jsou dosavadní výtahy nedostačující, a shání se tak další. „Specifikace byla formulována tak, aby bylo zařízení využitelné i v podmínkách extrémních letních a zimních měsíců. Zároveň je požadována technika kvalitativně lepší, než kterou disponuje 24. zDL tak, aby nebylo soutěženo totožné zařízení, které základna vlastní,“ uvedla pro Blesk mluvčí armády Magdalena Dvořáková


Sporadický cestovatel


Letos se Zeman na moc zahraničních cest zatím nedostal. Byl na setkání prezidentů V4 v Polsku, summitu NATO v Bruselu a krátké pracovní návštěvě Vídně. Podle informací Blesku by se mohl prezident letos a v příštím roce podívat do Maďarska, Srbska, rád by prý vyrazil do Číny a v jednání byly i takové destinace jako Itálie, Bulharsko či Maroko. Zemanovi končí mandát v roce 2023, čekal by ho tedy ve srovnání s letoškem perný cestovatelský rok.

 
 

Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)

 
 
 

Autor: jko
Zdroj: blesk.cz | 5.9.2021