VÝTAH PRO VOZÍČKÁŘE V MUZEU STÁLE CHYBÍ

Utíká to jako voda. Když se v srpnu 2009 chystala oprava fasády prostějovského muzea, mluvilo se i o tom, že následující rok bude v budově nainstalována zdviž pro vozíčkáře. Po sedmi letech je však výtah stále v nedohlednu! Jak je to možné? A podaří se tuto situaci v budoucnu změnit? Podívali jsme se aktuálně na jeden ze Stínů Prostějovska, který leží přímo v centru města.
 


Prostějovští vozíčkáři se před lety na výtah do muzea těšili marně. Zaměstnanci je totiž k výstavním sálům museli vynášet po dlouhém schodišti. Vytáhnout je až nahoru pak bylo úkolem pro skutečné siláky. Poměry se ani po několika pokusech a řadě urgencí nezměnily. Muzeum je tak řadu let poslední veřejnou institucí v centru města, která nemá bezbariérový vstup!

Jeho budovu vlastní magistrát, které za poslední roky investovalo do objektu kolem 15 milionů korun. Vybudování výtahu je však zakleté, situace se v tomto ohledu za poslední roky nijak nehnula z místa. „Bohužel nejde, abychom v muzeu vybudovali výtah pro invalidní občany. Neumožní nám to záporný postoj památkářů,“ objasnil úskalí problému Zdeněk Fišer, náměstek primátorky Statutárního města Prostějov.

Přitom existují hned dvě varianty, kde by mohl výtah fungovat. Jednou z nich je prostor u bývalého Prioru. „V tomto případě by nám to nepovolili právě památkáři. Navíc si myslím, že by výtah nevypadal pěkně a bylo by to problematické i s ohledem na zabezpečení muzea,“ vyjádřil se ředitel prostějovského muzea Daniel Zádrapa. Druhou možností je, že by výtah mohl vzniknout ve dvoře fary, která je ve vlastnictví olomouckého arcibiskupství. „Jednání s ním před časem vedl můj předchůdce. Nedopadla však bohužel dobře,“ pokrčil rameny Zádrapa, který sám na toto téma s arcibiskupstvím nejednal. „Zatím nebyl čas,“ dodal na závěr.Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)
Autor: Martin Zaoral
Zdroj: vecernikpv.cz | 3.5.2017