VÝTAH DO PEKLA

Přinášejí smrt! Přesto je všichni každý den používáme - obyčejné výtahy, které se však občas změní ve vraždící past. Naposledy ve Zlíně. Devatenáctiletá Petra si ve zdviži zlomila vaz. Byla čerstvě zamilovaná a chystala se studovat filmařinu. Už nikdy nebude! 

 
 
Podobně hrůzný příběh se před časem odehrál i v Brně. Šestiletý školák si šel hrát ven na sníh. Provaz od bobů však uvízl v šachetních dveřích a klučina se na něm oběsil. Proboha, kolik takových případů vlastně ještě existuje? A nemůže náhodou ve výtahu zemřít kdokoliv z nás? 
 
Je to černý den v dějinách zlínských kolejí Univerzity Tomáše Bati. V pátek 15. srpna se zdejší výtah stal neočekávanou smrtící pastí pro mladou Zlíňanku Petru (19). Na kolejích brigádničila - uklízela ještě s dalšími mladými lidmi po malířích. Chvíli po poledni chtěla sjet s malými skládacími schůdky do nižšího patra, zatímco ostatní šli po schodech. Zřejmě jim to zachránilo život... 
 
Petra nastoupila do výtahu bez vnitřních ochranných dveří, postavila se čelem k východu a 1,5 metrové schůdky nejspíš držela před sebou. Během jízdy však nohy schůdků zřejmě podjely a zachytily se o konstrukci výtahu. Jak kabina klesala, schůdky stoupaly vzhůru, vzepřely se a jejich druhá část přirazila dívku pod krkem k zadní stěně výtahu. Náraz byl tak silný, že vyvrátil polovinu zadní stěny. Teprve poté se zdviž zastavila nad úrovní třetího patra. Petra byla mrtvá... 
 
"Seděl jsem u počítače a chatoval s přáteli, když jsem od výtahu uslyšel křik několika lidí. Říkal jsem si, co ti malíři blbnou. Zdviž nejela, sešel jsem o dvě patra a zjistil jsem, že výtah je rozbitý. Na zemi ležela holka a záchranáři se ji pokoušeli oživit. Tehdy jsem vůbec netušil, co se jí stalo. Nikde nebyla krev. Ona ležela, jakoby jí bylo jen špatně," vzpomíná na smutný zážitek student Standa. 
 
Neštěstí hned začala vyšetřovat policie. "Je to ojedinělý případ, jaký se u nás zřejmě dosud nikdy nestal. Všechno zapříčinila nešťastná náhoda. Výtah byl v pořádku, potvrdily to pravidelné revize i odborníci. Podle pitvy měla dívka zlomený vaz," řekl Nedělnímu Blesku mluvčí policie Ivo Mitáček. 
 
Celý příběh je o to smutnější, že Petře v den její smrti brigáda končila. Těšila se, že si ještě užije pár dnů prázdnin. "Je to hrozné. Petra dodělala gymnázium v Otrokovicích a po prázdninách měla nastoupit na Vyšší filmovou odbornou školu ve Zlíně. Moc se tam těšila. Peníze z brigády si chtěla přidat k úsporám, protože si šetřila na kameru," říká Petřina kamarádka. 
 
Také sousedé z Petřina bydliště jsou z tragédie v šoku. "Byla moc veselá a právě prožívala pěknou lásku. Byla zamilovaná. Ten chlapec jí byl na pohřbu." 
 
Výtahem do pekla!
Tragédie ze Zlína není jediným případem, kdy se vrahem stala obyčejná zdviž. Lidé padají do výtahových šachet, protože dveře jdou otevřít, ale výtah je úplně v jiném patře! Schody, kola, nábytek a další převážené věci jim lámou vaz. A nebo přicházejí o ruce a nohy, které jim výtah cestou nemilosrdně sežvýká.
 
Za posledních deset let zemřelo ve výtahu nejméně 16 lidí, další desítky byly vážně zraněny. Jaké jsou nejhorší případy z historie, kdy by se do kolonky »pachatel« v policejním protokolu mohlo klidně napsat slovo výtah? 
 
Březen 1997, Praha
Může se stát komukoliv. Muž (42) otevřel dveře od výtahové šachty a vykročil. Západka však byla porouchaná a zdviž se ve skutečnosti nacházela v úplně jiném podlaží. Pád šachtou ze 3. patra nešťastník nepřežil. Podobné případy se staly i v Mostu (1997), Brně (1998), Karlových Varech (2001) a dalších městech České republiky.
 
Duben 1997, Litoměřice 
V osobním výtahu bez kabinových dveří vezli dva chlapci jízdní kolo. To se během jízdy vzpříčilo o stěnu šachty a devítiletému klučinovi zlomilo vaz. 
 
Srpen 1998, Kladno 
Čtrnáctiletý mladík chtěl kamarádům ukázat, jak jezdí na střeše výtahu. Přemostil proto spínač a při otevřených šachetních dveřích sjel zdviží mezi 4. a 5. patro domu v kladenské Holandské ulici tak, aby mezerou vylezl z výtahu a nastoupil na jeho střechu. Když ale vylézal, podlahový spínač se odlehčil, světlo výtahu zhaslo a někdo si zdviž přivolal. Výtah sevřel mladíka mezi strop zdviže a podlahu 5. patra a rozdrtil mu hruď. Z policejního protokolu: Po vyproštění má tělo na prsou a pod krkem krvavě červené podlitiny. Obličej je strnulý, oči jsou zavřené...
 
Prosinec 1998, Brno 
Školák (6) šel sáňkovat a vezl si výtahem boby, které táhl na krku. Když nastupoval, uvízl provaz v šachetních dveřích. Zdviž se rozjela a kluk se na provazu oběsil. 
 
Březen 1999, Liberec 
Při stěhování skříně ve výtahu bez kabinových dveří zemřel muž (46). Roh skříně se zasekl na stěně šachty, skříň se rozbila a ostré kusy dřeva rozdrtily muže o boky kabiny. 
 
Květen 2003, Nový Jičín 
Když jel výtahem, vypadl chlapci (12) z rukou míč. Kluk se ho snažil vyprostit z mezery mezi šachtou a výtahem. Jedoucí kabina mu však ruce skalpovala a potrhala mu svalstvo. Ve stejné době se stejná hrůza odehrála také i v Praze. Výtah vcucl ruku sedmnáctileté dívce. Ta měla naštěstí tolik duchapřítomnosti, že druhou rukou stačila zdviž zastavit a zůstala viset za zaklíněnou končetinu nad podlahou kabiny.
 
Červen 2003, Brno 
Ve výtahu v brněnské Větrné ulici uvízla mezi 4. a 5. patrem čtyřicetiletá žena. Muž (65) jí chtěl pomoci, proto násilně otevřel šachetní dveře. Žena seskočila do 4. patra, ale zřejmě přitom ztratila rovnováhu a strhla zachránce s sebou do šachty. Třináctimetrový pád oba odnesli velmi těžkými zraněními.

 

 

Autor: Slávka Červená, Jan Jukl
Zdroj: Nedělní Blesk | 2003