VE VÝTAHU

Zmáčkněte tlačítko. A jedeme. Tentokrát výtahem, protože výtah je dopravní prostředek budoucnosti. Rychlejší než Usain Bolt.
 

Uplynulý rok přinesl nový rekord do Guinnessovy knihy. Nejrychlejší výtah, který projíždí Šanghajskou věží, druhou nejvyšší budovou světa, až do výšky 632 metrů. Jede rychlostí 20,5 metru za sekundu. Usain mu nekonkuruje, ten zvládne tak 12 metrů za sekundu, zato ve městě Kanton jej honí další supervýtah, který s rychlostí 20 metrů za sekundu vyjede do 95. patra za 45 sekund, a to v tamním mrakodrapu CTF.

Výtahy závodí. Nejen v rychlosti, také v technických inovacích. Solární výtah, dvoupatrový výtah, více kabin v jedné šachtě a tak dále. Dosud to ovšem zůstávala krabice na laně plná pasažérů, kteří pozorují svůj obličej v zrcadle a představují si, jak by to asi vypadalo, kdyby lano prasklo. To by teprve byla rychlost.

Teď ovšem i jedna nejmenovaná výtahářská firma uvádí na trh výtah bez lan. Jezdí na magnetických kolejích na podobném principu jako rychlovlaky. Může také odbočit a jet chvíli vodorovně, což úplně mění katastrofické představy ve výtahu. Co například brutální srážka dvou kabin? Nový systém může ovšem změnit také výškové budovy, vzhled měst, lenost a tak dále.Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)

Autor: Karolína Vránková | Foto: popsci.com
Zdroj: respekt.cz | 7.1.2017