Vandal otevírá dveře výtahů, lidem hrozí smrt

Ústí nad Labem - Dvanáctipatrový dům v ústecké Masarykově ulici číslo 22 obchází strach. Lidé s obavami přistupují k výtahu, protože nevědí, jestli se před nimi místo kabiny neobjeví jen úzká temná propast výtahové šachty.
 


Hana Podrábská zažila doslova šok. Stála ve dvanáctém patře a chtěla odjet do přízemí. „U výtahu byly přivřené dveře. Řekla jsem si, že je někdo nezavřel a chtěla jsem nastoupit do výtahu. Vstoupila jsem tam jednou nohou a zjistila, že výtah v šachtě není. Dokončit krok a dvanáct pater bych padala dolů,“ vzpomíná Podrábská na událost, ke které došlo před několika dny.

Poté, co to zjistila, sedla si na zem, protože nemohla ani stát. „Byla jsem v šoku,“ podotkla Podrábská.
Podobný zážitek měla i Jana Posejpalová, když se v noci vracela z práce. Setkala se s pootevřenými dveřmi a za nimi byla prázdná výtahová šachta. Toto překvapení si prožila již třikrát. „Vždy jsem to nahlásila, můj hlas už jejich pohotovostní služba zná,“ uvedla Posejpalová.
Na dveřích od výtahu se objevily výstražné plakáty od majitele společnosti Spobyt a od výtahářské servisní firmy RST výtahy.

Podle výtahářů za situaci může neznámý člověk, který otevírá speciální kličkou dveře v jednotlivých patrech, takže jsou otevřené i v době, kdy výtah nestojí v patře. Roman Svoboda z firmy RST výtahy situaci v domě pociťuje jako vážnou.
„Obrátili jsme se na majitele domů Spobyt se sdělením, že došlo k vážnému ohrožení zdraví a života nájemníků a návštěvníků domu. Neznámý pachatel otevírá šachetní dveře výtahu,“ řekl Svoboda a jedním dechem dodal: „Dovedete si představit, co by se stalo, kdyby v takovém okamžiku otevřelo dveře u výtahu malé dítě a nestála tam výtahová klec?“

Podle Svobody je nejpravděpodobnější, že kličkou na nouzové dveře u výtahové šachty si otevře někdo, kdo si chce vylézt na střechu výtahu, lehnout si tam a v klidu tam spát až do rána. Ještě horší variantou by bylo, pokud by někdo otevíral dveře úmyslně, aby lidem cíleně ublížil.
Pro Podrábskou je znepokojivé, že jde o dům, ve kterém bydlí. Neznámý výtahový fantom musel někde získat klíč od hlavních dveří, protože jinak by se do domu nedostal.

Svoboda uvedl, že došlo k výměně kliček k nouzovému otevírání dveří za nový typ. „Pokud by se situace opakovala, ohlásíme to policii, protože udělat se dveřmi něco takového znamená obecné ohrožení,“ uvedl Svoboda.
 


Autor: František Roček
Zdroj: deník.cz | 2009