V litvínovském paneláku spadl výtah, muž si zlomil nohu

V litvínovském panelovém domě se dopoledne zřítil výtah s pejskařem. Muž si při pádu z pátého patra zlomil nohu a podrobí se operaci. Pes vyvázl bez zranění. Za pád zastaralého výtahu zřejmě může utržené betonové závaží.
 


Příčinu nehody prokáže až vyšetřování. "Na vině je zřejmě technická závada. Pád nejspíše ztlumily automatické brzdy výtahu," řekl ale operační důstojník ústecké policie.


Výtah v paneláku v litvínovské čtvrti Janov je podle hasičů 30 let starý. Navíc se provozuje podle zastaralých norem.


"Utrhlo se betonové závaží výtahu, na vině je zřejmě únava materiálu. Výměna jednoho výtahu přijde na 800 tisíc korun až milion, na to vlastníci domů nemají," doplnil velitel zásahu.


Zranění muže je podle lékařů závažné. "Zranění dolní končetiny si vyžádá chirurgický zákrok. Nejdříve je však třeba počkat na vyšetření na CT. Prokáže, zda není poraněná i páteř," uvedl ředitel mostecké nemocnice Vladimír Müller.


Do panelových domů se dříve podle odborníků montovaly nejlevnější výtahy, které už tehdy byly zastaralé. Jejich závady jsou zřejmě ze 70 procent způsobeny chybami projektantů, z 30 procent špatným užíváním a nedostatečnými opravami.


Podle odborníků je na rekonstrukce a výměny výtahů v Česku třeba vydat nejméně 50 až 60 miliard korun. Celkem je v republice kolem 80 tisíc výtahů, zhruba polovina z nich v panelových domech.

 


Autor: dp, ČTK

Zdroj: iDnes.cz | 2008