V Česku jsou tisíce nebezpečných výtahů. Majitelům postih nehrozí

Desetitisíce výtahů v České republice potřebují výměnu nebo výraznou opravu. Neodpovídají totiž platným normám a jsou nebezpečné. Jejich majitelům přesto nehrozí postih. Alespoň do té doby, než se v nich někomu něco nestane. Vyplývá to z informací, které nedávno zazněly na konferenci pořádané Státním fondem rozvoje bydlení.

 

"Podle odhadů je potřeba opravit či vyměnit cca 40 tisíc výtahů," uvedla mluvčí fondu Jana Marešová s odvoláním na údaje Unie výtahového průmyslu.

Výtahy nejčastěji potřebují vnitřní kabinové dveře, které by zabezpečit, aby lidé neuvízli mezi vnější kabinovou stěnou a kabinou. "V České republice již bylo několik úrazů hlavně u dětí, které strčily do mezery ručičku a tu jim to vtáhlo," říká Petr Fránek ze společnosti OTIS.

Výtahy jsou často v katastrofálním stavu.Podle údajů, které byly před časem zveřejněné v médiích ročně dokonce umřou průměrně dva lidé na následky úrazu způsobeného nebezpečným výtahem. Často chybí také komunikační zařízení a další věci. Majitelé si podle Fránka neuvědomují, že když se něco podobného stane, tak je to jejich přímá odpovědnost. Musejí potom hradit odškodnění, což je může stát nepoměrně více než zabezpečení výtahu.

K výměně nebo rekonstrukci výtahů mají majitele motivovat evropské i české normy. Podle nich měla být nejhorší bezpečnostní rizika u výtahů uvedených do provozu před rokem 1989 napravena do března 2011, ty novější do roku 2014. Pokud to však majitelé neudělali, tak jim však až do té doby, než se stane neštěstí, postih nehrozí. Směrnice totiž žádnou peněžitou pokutu nepředpisuje.

Přesto již mnozí majitelé úpravy provedli. Byť mnohdy po svém. "To nám tu teď namontovali," říká Petr z Lanškrouna a ukazuje klasický panelákový výtah. V jeho kabince jsou namontované dřevěné dveře otevírající se dovnitř. "Problém je, že se tam teď špatně nastupuje a do výtahu se teď vejde podstatně méně lidí než dříve," stěžuje si Petr.

Průměrná cena nového výtahu je 800 tisíc korun bez daně z přidané hodnoty. Na trhu je nabídka od 500 tisíc do 1,2 milionu korun. Cena je závislá na provedení a požadavcích majitele domu.
 


Autor: - PCL - | Foto: Profimedia

Zdroj: TÝDEN.cz | 2012