V bezbariérovém domě se utrhl výtah

Havířov – Jen opravu velmi málo scházelo k velkému neštěstí, které se mohlo stát v domě plném tělesně postižených lidí. V domě se utrhl výtah a jeho závaží.
 

Neuvěřitelná událost se stala v úterý pět minut před 17. hodinou v domě na Chrpové ulici v městské části Šumbark. Jeden z obyvatelů domu slyšel ve výtahové šachtě velkých rachot. S obavami, že ve výtahu někdo byl, přivolal hasiče. Ti ale naštěstí po otevření vstupních posuvných dveří zjistili, že kabina je prázdná.

Protože viděli, že je utržené lano výtahu, přivolali na místo techniky. Ti sice na místo přišli s velkým kladivem, ale po nahlédnutí do šachty se doslova zděsili: „Tak to jsem ještě neviděl. Lano na kabině je vysmeknuté a protizávaží je vyhozené z kolejnic a opřené o střechu kabiny.“

 

výtah havárie

 

Přestože výtahy procházejí pravidelnými revizemi, v tomto případě technika selhala. Po uvolnění lana se kabina zastavila díky bezpečnostní brzdě mezi druhým a třetím podlažím. Z výšky však na ní spadlo těžké závaží. To sice jezdí v kolejnicích vedle kabiny, při volném pádu se však vysmeklo a dopadlo na strop zdviže.

Po zjištění rozsahu havárie procitli a snažili se zabránit fotografování zařízení. „My jsme vám nedovolili fotografovat. Okamžitě to smažte,“ snažil se jeden z opravářů domoci zničení snímků. Nepomohl mu ani fyzický atak, když se snažil fotoaparát novináři vytrhnout z ruky. Rychle proto alespoň uzavřeli dveře do šachty.

Dům je vyhrazen pro obyvatele s pohybovým postižením. Vesměs všechny byty jsou přizpůsobeny pro vozíčkáře. Výtahy jsou pro ně životně důležité. V každém ze dvou vchodů jsou proto hned dva.

Oprava výtahu bude patrně náročná. Technici budou muset najít příčinu nehody. Lana budou muset být vyměněna a důkladná kontrola čeká kabinu i protizávaží. Je možné, že bude muset být provedena výměna i těchto součástí.

V Havířově už v minulosti k podobnému utržení výtahu došlo. Lana se uvolnila na střeše kabiny v domě na družstevnické ulici.

Kuriozní nehoda výtahu se stala v roce 2007 v Karviné

 
Hasiči vyprošťovali opraváře, kterého výtah přimáčkl ke stropu. Při rekonstrukci výtahu v Karviné-Ráji v ulici Borovského byl přiskřípnut ke stropu opravář výtahu. Vyprostili ho přivolaní hasiči. „Vyprošťovat osoby uvízlé ve výtahu výškových budov vyjíždějí hasiči poměrně často, pomoci přiskřípnutému opraváři se jim zas tak často nepoštěstí,“ řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela.


K tomuto případu vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru v Karviné v sobotu dopoledne.


Při své práci se dostal do nesnází samotný řemeslník, který výtah neupřesněným způsobem opravoval. V posledním patře domu jej kabina výtahu přimáčkla ke stropu a on se nemohl dostat dolů.


Hasiči kabinu uvolnili, muže středního věku sundali a předali jej týmu zdravotnické záchranné služby k ošetření jeho zranění. Muž údajně nebyl na chodbě domu schopen vysvětlit, jak se mu to stalo. „Případ je nadále v šetření. Budeme prověřovat, zda při práci nedošlo k porušení bezpečnostních předpisů,“ dodala policejní mluvčí Zlatuše Viačková.
 
 
Autor: Libor Běčák
Zdroj: deník.cz | 2011