V Baťově mrakodrapu dosluhují výtahy. Zlínskou památku čeká generální oprava

Generální opravou letos projde největší a nejznámější zlínská památka, takzvaný Baťův mrakodrap. V současném sídle Zlínského kraje a Finančního úřadu dosluhují výtahy. Obměny se dočkají také vstupy do budovy, podlahy a vyhlídková terasa na střeše.


Nejbolavějšími místy budovy, ve které pracuje šest set lidí, jsou aktuálně výtahy. Unikátní páternoster už se zastavil úplně, protože mu shořely motory. Ostatní kabinové systémy jsou čím dál poruchovější.

„Je tam už hodně stará řídicí jednotka, kterou je nesmysl nějak přeprogramovávat nebo renovovat. Tak je lepší do toho šáhnout a udělat generální opravu,“ řekl náměstek zlínského hejtmana Jiří Sukop (ANO).

Zato nejznámější výtah Baťova mrakodrapu, šéfova kancelář, je plně funkční. Pojízdná místnost o rozměrech 6 krát 6 metrů s umývadlem a klimatizací slouží ale jen jako atrakce pro vzácné hosty a objednané návštěvníky. Jan Antonín Baťa už v něm úřadovat nestihl.

Sídlem kraje a finančního úřadu se baťovská památka a dominanta Zlína stala před čtrnácti lety. Největší oprava od té doby zahrne také výměnu některých podlah.

Na střeše zase plánují otevřít západní část vyhlídkové terasy. Na ní přibude i nová expozice vysvětlující turistům, na co se dívají, s informacemi o historii i architektuře. Sedmdesátimilionové opravy se odehrají za plného provozu budovy.

 
 

Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)

 
 
 

Autor: jap
zdroj: ČT24 | 17.1.2018