Úřad nařídí odstranění nelegálního výtahu

Měsíční povolení pro stavbu v brněnské ulici Špitálka vypršelo, ale podnikatel roky nečinný stavební výtah z domu neodstranil. Na místě ponechal i oplocení. Nelegální výtah už mají v hledáčku úředníci.
 

 
Zdánlivě nekonečný příběh nepovoleného nákladního výtahu se záborem v brněnské ulici Špitálka, na který MF DNES upozornila tento týden, se pravděpodobně chýlí ke konci.

V úterý totiž vypršelo povolení, které bylo pro účely stavby majiteli Lubomíru Doupalovi před měsícem vydáno. A protože výtah ani oplocení kolem něj z ulice dosud nezmizely, rozhodli se úředníci zakročit.

Obyvatelé bytového domu se tak po dvou letech stagnující rekonstrukce zřejmě dočkají posunu v komplikovaném sporu a stavební výtah, který jim roky působil nepříjemnosti, z jejich fasády zmizí.

„Nyní připravujeme výzvu k odstranění. Pokud stavebník výtah ani po výzvě neodstraní, udělá to úřad a náklady spojené s procesem bude po stavebníkovi následně vymáhat,“ sdělila mluvčí radnice Brna-střed Kateřina Dobešová.

Situace na místě zatím zůstává stejná. V záboru se shromažďují odpadky, které nikdo neuklízí, a ani stav provizorního mostku se nezlepšil.

Stavební povolení úřady neprodlouží

„Během posledního týdne tady ale několikrát proběhla kontrola ze strany úřadů, takže to konečně vypadá, že se něco děje,“ prozradil jeden z obyvatelů domu.

Kvůli stavu záboru a nesplnění potřebných podmínek – například nezařízení dostatečného průchodu pro chodce – úředníci majiteli výtahu udělí pokutu. Z toho důvodu mu ani neschválí případnou žádost o prodloužení povolení.

Přestože Doupalova stavební firma stále nevybudovala slíbené byty na půdě domu, k čemuž se původně pod milionovou sankcí zavázala, bude odstranění výtahu znamenat pro obyvatele bytů dobrou zprávu.

Kvůli záboru a nepořádku totiž do budovy lezli švábi a do přízemí se jen těžko sháněli nájemníci.Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)
Autor: Anita Hofmannová, Kateřina Benáčková
Zdroj: idnes.cz | 24.7.2020