Turisté budou platit za jízdu páternosterem v Nové radnici

Pražský magistrát plánuje v přízemí Nové radnice na Mariánském náměstí uzavřít volný přístup k výtahu páternoster a za jeho návštěvu začít vybírat vstupné. Vypsání tendru na úpravy interiéru budovy dnes schválili městští radní. Magistrát v dubnu výtah kvůli náporu turistů, kteří se na technickou památku chodili dívat a vozili se v ní, dočasně vypnul. Magistrát také plánuje restaurovat sochy na střeše Nové radnice.
 

 
Páternoster se před několika lety objevil ve videoprůvodci po Praze Honest Guide. Zhruba od té doby se začal zvyšovat počet turistů, kteří se za zajímavou technickou památkou do veřejnosti přístupné budovy magistrátu vydávali. Před dočasným zastavením výtahu nebylo výjimkou, že se v přízemí u výtahu přes den shromažďovaly až desítky lidí.


Úřad v dubnu uvedl, že turisté nerespektovali bezpečnostní pokyny, přílišná zátěž výtah ničila a pohyb velkého množství lidí v budově komplikoval provoz radnice. Dnes schválené rozhodnutí má problém vyřešit při zachování možnosti páternoster vidět. Jedná se o druh výtahu s nepřetržitým řetězem kabin. První oběžný výtah na světě byl instalován roku 1884 v Londýně. Páternostery se nyní už neřadí mezi výtahy, ale mezi jiná strojní zařízení. Nevztahují se na ně proto normy na výtahy a mohou být provozovány i nadále.

 
 

Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)

 
 
 

Autor: Radio Prague International
Zdroj: cesky.radio.cz | 14.8.2023