Téměř polovina českých výtahů je zdraví nebezpečná, varuje unie

Zastaví-li se výtah mezi patry, pomoci se nedozvoníte. Díky nefunkčnímu vážení může přivolaný výtah odvézt vašeho psa nebo dítě. A váš pubertální synek by si mohl chtít zkusit prolézt výtahovou šachtou. To jsou jedny z problémů, které provozovatelům výtahů vytýká Unie výtahového průmyslu. Majitelé se brání, výměna je příliš drahá. Zavedený systém kontrol a revizí ale zajišťuje poměrně bezproblémový provoz.
 


Na základě normy z roku 2004 prošly výtahy vyrobené před rokem 1999 inspekční prohlídkou. Provozovatelé výtahů pak měli desetiletou lhůtu na odstranění nalezených závad. Některým z nich už termín vypršel, ostatním zbývá už jen několik let. Podle úřadu ale existuje spousta těch, kteří nařízenou nápravu neprovedli.

„Stále existují provozovatelé, kteří svou povinnost nesplnili. Ti by si rozhodně měli pospíšit, aby zbytečně neriskovali možné škody či postih,“ uvedl pro server iDnes.cz generální sekretář Unie výtahového průmyslu České republiky Jan Dvořák.

Náklady na odstranění provozních rizik se pohybují  od 700 tisíc do 1,2 milionu korun. „Nejekonomičtější je výtah vyměnit,“ vzkazuje majitelům Dvořák.

Provozovatelé výtahů jsou ale jiného názoru. Výtahy jsou prý v Česku předražené stejně jako sebemenší jiná modernizace nemovitosti.

„Nechal jsem třeba předělat dveře výtahu, aby to odpovídalo normě Evropské unie, protože když se tam dostane noha dítěte, tak je to strašný malér. Ale to víte, jsou to většinou staré výtahy a není to žádná legrace. Dva miliony jsou dva miliony, takže to zatím jenom opravuji a počkám, až se to nakumuluje,“ svěřil serveru iDnes.cz svou zkušenost předseda Hnutí na obranu majitelů realit Girolamo Giormani.
 

Foto: Hans Štembera
Zdroj: Parlamentní Listy | 2012