Stát rozdá obcím 20 milionů na výtahy a speciální plošiny

Do konce ledna mohou obce žádat od ministerstva pro místní rozvoj 20 milionů korun na odstranění překážek, které vadí handicapovaným lidem. Mohou z peněz pořídit výtahy, speciální plošiny, jimiž lidem na vozíku zpřístupní své úřady a domovy s pečovatelskou službou. O dotaci mohou kromě obcí požádat i neziskové organizace se schválenými bezbariérovými trasami.
 

Budovy povětšinou přístupné jen po schodech představují pro lidi na vozíku nepřekonatelnou překážku. Ale nejen pro ně, také rodičům s kočárky a seniorům komplikují přístup. Řešením mnohdy bývá speciální rampa a výtah.

Z programu Bezbariérové obce 2017 může každá obec žádat až o polovinu nákladů na zvolená opatření. Od roku 2009 se takto mezi 62 projektů rozdělilo přes 63 milionů korun. Bezbariérová místa uživatelé najdou na serveru Vozejkmap, který třeba informuje o bezbariérovém parkovišti v jejich okolí, restauraci s přístupem i pro lidi na vozíku, případně vhodném bankomatu.

Další službu pro lidi se sníženou schopností pohybu představuje euroklíč. Odemyká například bezbariérové toalety, výtahy nebo schodišťové plošiny, a naopak zase chrání zařízení před vandaly.

Handicapovaní mohou využít též speciální taxíky. Například v Liberci je dopravuje na úřady, k lékaři i za kulturou. Cena je pro všechny stejná, zbytek sumy za provoz dorovná město. Podobné služby fungují na řadě míst v republice. Klientelu hojně tvoří senioři, ale i držitelé průkazů pro lidi se zvláště těžkým postižením (ZTP) a se zvláště těžkým postižením s průvodcem (ZTP/P).Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)
Autor: ČT24
Zdroj: ČT24 | 18.12.2016