Stát po dvou letech obnovil podporu oprav bytových domů. Vlastníci to vítají (AUDIO)

Ministerstvo pro místní rozvoj dnes představí nový program státní podpory obnovy bytového fondu Panel 2013+. Státní fond rozvoje bydlení bude podle něj poskytovat nízkoúročené úvěry na opravy a modernizace bytových domů. Obnovení státní podpory zejména pro panelové domy očekávali netrpělivě vlastníci i obyvatelé v celé republice.
 


Pestré fasády vykukující z bohaté zeleně nejstaršího brněnského panelového sídliště Lesná signalizují, že řada domů má už alespoň část omlazující kůry za sebou. Obyvatelka jednoho z nich Eva Krejčí ale říká, že všechno ještě hotovo není.

 

 
„Jsou tam nové balkóny, nová střecha, různé opravy. Výtah, ten je starý, má se udělat, ale nejsou moc peníze. Dostali jsme nějaký ještě dřív, protože se to zateplovalo, no … takže ještě ten výtah,“ upřesňuje.

Jiné pořadí zvolili v domě, kde bydlí Petr Sezima: „Máme výtahy, máme myslím si nové stupačky a máme tři čtvrtě domu zatepleného. U nás to mělo být tak, že se na to nebral hypoteční úvěr, ale vždycky se to bralo z toho fondu oprav, že se našetřilo a potom se revitalizovalo. Takže momentálně nevím, jestli máme naspořeno, nebo čekáme na nějakou dotaci,“ přibližuje.

Obyvatelé paneláků, ať nájemníci, družstevníci nebo majitelé bytů v osobním vlastnictví další kolo pomoci od státu většinou vítají. Odlišný názor má ale pan Zbyněk.

„Když jsem se sám díval na internetu ohledně ‚Zelené úsporám‘ a hledal jsem nějakou firmu na svůj baráček, který mám na Vysočině, tak to tam sice nabízela nějaká firma - byl to odkaz od MŽP, přímo odkaz na jejich stránkách - a samozřejmě plácnu za milionovou dotaci. Hned tam byla vykalkulovaná suma, kterou jim máte dát, takže si myslím, že je to nějaké divné,“ vysvětluje.

O panelové byty je v Brně stále velký zájem. Podle oficiálních informací ceny starších středně velkých bytů, kam patří právě především byty v panelácích, vzrostly za poslední rok o téměř 5 procent.
 

Autor: Ivan Holas | Foto: Ladislav Bába
Zdroj: český rozhlas | 2013