Stařenku zachytil výtah, na pomoc čekala hlavou dolů

Praha – Zranění obou bérců utrpěla ve středu dopoledne 90letá žena, kterou zachytil oběžný výtah – takzvaný páternoster – v budově radnice Prahy 1 ve Vodičkově ulici v centru metropole.
 


Podle záchranářů, kteří na místo neštěstí vyslali hned tři posádky, stařenka při vystupování z dnes už neobvyklého typu výtahu, který nezastavuje, ale řetězec jeho kabin je v neustálém pohybu, neutrpěla vážnou újmu. „Se zraněním měkkých tkání dolních končetin byla předána do péče Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí,“ informovala Jiřina Ernestová z centrály záchranné služby.

Úraz, který žena s holí utrpěla krátce po 10. hodině, sice není závažný – situace na místě ale vyhlížela dramaticky. Podle svědků výtah ženu při vystupování zachytil za nohu, ta se přiskřípla mezi kabinou a stěnou šachty – a návštěvnice radnice, již výtah „povytáhl“, musela v nepohodlné pozici hlavou dolů čekat, než ji přijedou vysvobodit hasiči. Ti nešťastnici podle slov mluvčí Pavlíny Adamcové museli vyřezávat pilou. Předchozí vypnutí výtahu nestačilo.

Kvůli shluku vozidel záchranářských složek před radnici byla omezena doprava, neprojely ani tramvaje. Jejich provoz mezi zastávkami Vodičkova a Lazarská byl přes čtvrt hodiny přerušen v obou směrech.

Výtah čeká oprava, ale byl v pořádku

Podle představitelů úřadu městské části byl výtah v pořádku. Letité zařízení sice čeká plánovaná rekonstrukce strojní i inovace kabinové části – to ale neznamená, že by výtah měl být nyní nebezpečný. Má prý také všechna potřebná povolení k provozu. A určitě by měl být zachován – už s ohledem na zachování tradice. Mluvčí radnice pražské jedničky Veronika Blažková nezná nikoho, kdo by podobné neštěstí ne výtahu z roku 1930 pamatoval – nebo o něm alespoň slyšel vyprávět.

„Ono to chce cvik,“ řekl Deníku návštěvník úřadu městské části, který se představil jako Petr. Ve svých šestatřiceti letech se prý s oběžným výtahem jinde nesetkal. A i pro tohoto muže, který se sám označil jako „celkem sportovně orientovaný“, bylo setkání s oběžným výtahem nezvyklé. „Nastoupit nebyl problém, ale potom jsem nevystupoval, ale vlastně už seskakoval z výšky,“ přiznal Petr. Uznává ale, že to nebyla chyba páternosteru, ale jeho vlastní: „Trochu jsem se na ten zázrak techniky zakoukal – a i když jsem věděl, jak to funguje, vlastně mě zaskočilo, že se v patře nezarazil.“

Středeční nehoda patrně souvisela s omylem. Žena zřejmě vystoupila v nesprávném patře – okamžitě to ale zjistila a chtěla se vrátit a ještě popojet. Mezitím se ale kabiny pohnuly, což mělo za následek, že podlaha „ujela“.
 


Autor: Milan Holakovský
Zdroj:deník.cz | 2012