Staré výtahy jsou při správném používání bezpečné, tvrdí inspektoři

Před téměř 40 tisíci zastaralých výtahů, ve kterých může dojít k úrazu, varuje Unie výtahového průmyslu. Chybí jim některé důležité bezpečnostní prvky, například klecové dveře. Majitelé domů se ale brání, opravy jsou drahé, a pokud výtahy procházejí pravidelnou kontrolou, vyměnit nepotřebují. Rovněž podle inspektorů nejsou při dodržení podmínek provozu nebezpečné.
 

Právě chybějící dveře kabiny výtahu jsou podle techniků jedním z největších a poměrně častých problémů. „Je potřeba si hlídat všechny například pásky od tašek,“ varuje servisní technik Josef Dejmek. Přesné statistiky úrazů ve výtazích neexistují. Podle údajů Unie výtahového průmyslu dochází v průměru ke dvěma smrtelným úrazům ročně.

Výměna celého zařízení vyjde přibližně na milion korun. Podle majitelů domů by to ale v mnoha případech byla zatím zbytečná investice. „Není tam žádná urgentní potřeba výtahy vyměňovat,“ říká předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček. A stejné je i stanovisko Státního úřadu inspekce práce, který má kontrolu výtahů na starosti. „Řada výtahů nemá prvky, které jsou teď nezbytné, ale to samo o sobě neznamená, že samotné užívání těch výtahů je nebezpečné. Je třeba dodržet podmínky, za kterých je možné je bezpečně používat,“ upozorňuje generální inspektor ze Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn.

Dva tisíce nových výtahů ročně

Majitelé domů proto výtahy nahrazují modernějšími postupně. „Vzhledem k tomu, jaký je počet výtahů, které ještě čekají na renovaci, na modernizaci, tak je to řádově kolem dvou tisíc výtahů ročně,“ odhaduje obchodní a marketingový ředitel společnosti Schindler ČR a SR Josef Tůma. Celkem je v České republice asi 100 tisíc výtahů. Zhruba polovina z nich je v obytných domech.


Autor: jav | Foto: ISIFA, Lidové noviny
Zdroj: Česká televize | 2013