Smrt v domácím výtahu, zraněné našel až vnuk

Čtvrteční tragické selhání podomácku vyrobeného výtahu v rodinném domě v Dobřanech, při kterém zemřela starší žena a její partner se velmi vážně zranil, opět otevírá diskuzi nad kutilskými počiny, které mohou být na jednu stranu levné, na druhou stranu ale mohou představovat smrtelné nebezpečí. Není tomu ani měsíc od tragédie v Robousech na Jičínsku, kde se domácí sauna stala smrtelnou pastí pro matku s dcerou.
 

Smutná tragédie zasáhla obyvatele obce Dobřany na Plzeňsku. Pět minut před polednem byl vyhlášen poplach kvůli pádu výtahu do sklepa rodinného domu v ulici Chotěšovská. Při selhání v něm jeli dva lidé, starší žena (†88) a její partner.

Výtah byl podomácku vyrobený a s oběma se propadl z přízemí do sklepa, nikdo neví, jak dlouho byl starší pár v šachtě uvězněn. Nalezl je až ženin vnuk, který okamžitě zavolal pomoc.

I přes veškerou snahu lékařů a záchranářů žena zemřela na místě. Její partner se velmi vážně zranil. "Muž utrpěl mnohačetná poranění. Lezecká skupina hasičů ho po stabilizaci ze šachty vyprostila ve vakuových nosítkách a transportovali ho do sanitky," přiblížila mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.

Ženino tělo mohli hasiči z šachty vyzdvihnout až poté, co policie a koroner na místě dokončili veškeré potřebné úkony spojené s vyšetřováním.

Tragédie se stala necelý měsíc po smrti matky s dcerou v domácí sauně, která nesplňovala celou řadu bezpečnostních opatření. Kvůli utržené klice se sauna stala smrtelnou pastí. Vyvstává tak opět diskuze o nebezpečnosti podomácku vyrobené techniky.

Výtahy jsou složitá zařízení, která vyžadují dokonalý servis a i přes údržbu dochází časem k opotřebení materiálu. Časem je tak třeba stroj profesionálně opravit nebo vyměnit.

Pády do šachty přitom nejsou časté, protože i starší výtahy jsou vybavené jištěním proti pádu. Podomácku vyrobené výtahy ale taková opatření nemývají a celkově nesplňují normy, které nařizují nejen české předpisy.
 


Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)

Autor: klma TN.cz | Foto: HS Plzeňský kraj
Zdroj: tn.nova.cz | 5.5.2017