Rozpočet v programu Panel 2013+ vzrostl o půl miliardy. SFRB letos přijal téměř 80 žádostí

V programu Panel 2013+ je letos o 500 milionů korun více. Poslanci včera schválili navýšení jeho rozpočtu. Aktuálně v něm je přes 700 milionů. Peníze si z něj mohou půjčovat za nízký úrok majitelé bytových domů na rekonstrukci nebo modernizaci budov.
 


Peníze na opravy z programu Panel mohou žádat všichni, kdo vlastní bytový dům. A to bez rozdílu, jestli je z cihel nebo panelu. Program je určený pro družstva, společenství vlastníků, ale i fyzické a právnické osoby.

Letos Státní fond rozvoje bydlení, pod který program spadá, už na modernizaci budov přijal téměř 80 žádostí. Podle jeho odhadů opravy zahájila přibližně polovina žadatelů, aktuálně zhruba 40 subjektů.

Většinou si majitelé půjčují peníze na zateplení budovy nebo výměnu oken a vstupů do domů. Za peníze také opraví balkony, výtahy nebo společné prostory.

Celkově Státní fond rozvoje bydlení z rozpočtu tohoto programu letos vyčerpal úvěry za téměř 4 miliony korun. Fond poslal peníze na účet žadatelů až po předložení faktur za provedené opravy.

Státní fond rozvoje bydlení zatím neuvažuje, že by pozastavil další žádosti. A to i za předpokladu, že se rozpočet na letošní rok vyčerpá.

Šéf Fondu Jiří Koliba už ale dříve řekl, že částka na opravy by se mohla letos přiblížit až k jedné miliardě korun. Oprav by se dočkaly až desítky tisíc bytů.

Stavebnictví, které je dlouhodobě v útlumu, pomůže program jen částečně. Na tom se shoduje většina odborníků. Například podle šéfa Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše to výrobu rozhodně neoživí. Ale krátkodobě by to firmám přeci jenom pomoci mělo. S čísly za celý rok to ve stavebním sektoru zřejmě nezahýbe.

Program Panel 2013+ navazuje na předchozí Panel a Nový Panel, které fungovaly 11 let. Díky nim bylo v panelácích opraveno zhruba 400 tisíc bytů.
 

Autor: Jan Beneš
Zdroj: Český rozhlas | 2013