Rozhovor s mužem, s nímž spadl výtah

Muž, se kterým se v neděli utrhl v pátém patře paneláku výtah, má tříštivou zlomeninu nohy a tři zlomené obratle. Jeho léčba bude trvat měsíce. V naší video reportáži s ním přinášíme exkluzivní rozhovor.
 

Firma, která má výtahy v Litvínově na starosti, dnes začala zdviže v litvínovských panelácích kontrolovat. Bezpečnostními pásy s nosností 2500 kilogramů chce zajistit všechna výtahová protizávaží aby se už včerejší neštěstí nemohlo opakovat. 


Firma Hasman má na litvínovském sídlišti Janov na starosti 110 výtahů. "Měli bychom to vše zvládnout do středy. S výtahy mám čtyřicetiletou praxi, dosud jsem utržení kabiny nezažil. Poškozeného muže jsem připraven odškodnit a dohodnout se s ním, i když nehodě nebylo možné žádnou revizí předejít, nebyla to naše vina. Přesto to považuji za svou morální povinnost," řekl majitel firmy Jiří Hasman.


Léčba potrvá měsíce

Pan Musil je stále ve vážném stavu na oddělení ARO v ústecké Masarykově nemocnici. V noci na pondělí se podrobil náročným operacím. "Léčba včetně rehabilitace bude trvat měsíce, stav pacienta je ale stabilizovaný a měl by být mimo přímé ohrožení života," řekl mluvčí nemocnice Karel Krois.


Čtyřiačtyřicetiletý muž se zřítil s výtahem z pátého patra poté, co se utrhlo betonové protizávaží. Ve zdviži byl kromě pana Musila i jeho pes, který vyvázl bez zranění. Neštěstí se stalo v neděli dopoledne v panelovém domě v litvínovské městské části Janov. Podle vyšetřovatele se výtah zřítil kvůli technické závadě. 


Výtah byl 30 let starý

Výtah je podle hasičů 30 let starý a provozuje se podle zastaralých norem. "Utrhlo se betonové závaží výtahu, na vině je zřejmě únava materiálu. Výměna jednoho výtahu přijde na 800.000 korun až milion, na to vlastníci domů nemají," doplnil velitel zásahu.


Do panelových domů se dříve podle odborníků montovali nejlevnější výtahy, které už tehdy byly zastaralé. Jejich závady jsou zřejmě ze 70 procent způsobeny chybami projektantů, z 30 procent špatným užíváním a nedostatečnými opravami.


Podle odborníků je na rekonstrukce a výměny výtahů v Česku třeba vydat nejméně 50 až 60 miliard korun. Celkem je v republice kolem 80.000 výtahů, zhruba polovina z nich v panelových domech.

 

 

Autor: Ondřej Těšínský

Zdroj: TV Nova, ČTK | 2008