Radniční výtah v Plzni bude, nastupovat se bude ze dvora

Stavba výtahu, ať už se státní dotací, nebo bez ní, začne na radnici pravděpodobně v květnu příštího roku.
 

Dnes je radnice k vozíčkářům nevlídná, protože za primátorem nebo třeba na jednání městských zastupitelů se bez cizí pomoci nedostanou.

Podle Romana Císaře z magistrátního odboru vnitřní správy usiluje město o dotaci z programu Národního rozvojového programu mobility, ale město chce výtah vybudovat 
i bez případné státní podpory. „Na jaře se předpokládá vypsání výběrového řízení," potvrdil Roman Císař. Rozpočet celé akce, v níž je započítáno také bezbariérové sociální zařízení, je více než 18 milionů korun. Případná dotace by činila asi 2,5 milionu Kč.

Protože výtah nejde postavit v památkově chráněné radnici vybouráním prostor uvnitř budovy, musí se postavit v zadním traktu domu. Nastupovat se bude z průjezdu do dvora radnice a zařízení obslouží suterén, obřadní místnost i Sněmovní sál v podkroví, kde jednávají městští zastupitelé.

V těchto místech bude výtahová šachta už nad úrovní střech sousedního Císařského domu. Z náměstí Republiky ale nebude vidět, spatří ji jen lidé z věže katedrály sv. Bartoloměje.
 
 
Autor: Dana Veselá
Zdroj: deník.cz | 2015