Radnice ve Znojmě opraví za jedenáct milionů výtahy vozící důchodce

Bez obavy z uváznutí a čekání na příjezd techniků či hasičů budou brzy nastupovat do výtahů obyvatelé znojemských domů s pečovatelskou službou. Zastupitelé schválili doplnit do rozpočtu města jedenáct milionů korun na výměnu zastaralých a poruchových zdviží.
 

Městská správa nemovitostí chystala opravy několik let. „Na stav výtahů upozorňujeme tři roky, sháníme peníze na postupnou opravu domů s pečovatelskou službou. Právě výtahy jsou prvním krokem v postupné opravě těchto domů," řekl zastupitelům šéf městské správy nemovitostí Tomáš Šturala.

Někteří zastupitelé ale nad rozpočtovým opatřením, které jim radní dali na stůl, kroutili hlavou. „Je to obsáhlý materiál, který jen dokládá, že rozpočet města byl připravený nedostatečně. Kvůli tomu pak takhle velké částky dostáváme k projednání až během roku. A je velká otázka, kde na na takové výdaje město vezme peníze," kritizoval opoziční zastupitel Karel Fiala.

Podobně mluvil i další opoziční zastupitel Jiří Peroutka. „Buď to mělo být v rozpočtu, nebo alespoň v důvodové zprávě. Zřejmě si správa nemovitostí původně myslela, že na takovou opravu nebudou peníze a ony se nakonec našly," poznamenal Peroutka.

Podle starosty Vlastimila Gabrhela jde o strategickou investici. „Město se musí starat o svůj majetek a bytový fond, který si ponechává. Výtahy jsou již technicky nezpůsobilé, proto je město musí vyměnit," argumentoval starosta s tím, že město mělo od revizních techniků informace, že dalšími povinnými kontrolami by stávající výtahy už nemusely projít.

Šéfka sociálního odboru Šárka Gambasová potvrdila, že výtahy výměnu potřebují. „Kdo je nyní používat nemusí, ten je nepoužívá. V tak nevyhovujícím stavu jsou. Neradi bychom se dostali do situace, kdybychom ze zaklíněného výtahu museli dostávat osmdesátileté nebo devadesátileté obyvatele těchto domů," poukázala Gambasová.

Poukázala také na další nutné opravy. „Celková obnova jen domu ve Vančurově ulici má stát jednatřicet milionů, projekt už máme roky. Ročně ale můžeme získat jen asi pět milionů korun. Proto musíme nutně postupovat po částech," dodala vedoucí.

Peníze na opravu výtahů město v rozpočtu najde, vysvětlil zastupitelům šéf finančního odboru Marek Štěpaník. „Loňské hospodaření města skončilo přebytkem a dostali jsme také zbytek peněz za již hotovou obnovu sídliště v Příměticích," řekl vedoucí finančního odboru.
 

Autor: Martin Moštěk
Zdroj: deník.cz | 28.6.2016