Přispějte na výtah pro Emu

Emě je 16 let a narodila se se vzácnou nemocí Osteogenesis imperfecta neboli křehkým onemocněním kostí. V letošním roce ukončí základní školu a přála by si studovat na hodonínském gymnáziu které bohužel není bezbariérové. Řegitel gymnázia je ochotný Emě pomoci a vybudovat ve škole výtah. Chybí ale peníze.

 

 

Já, Ema

 

Ahoj, jsem Ema, je mi 16 let a žiju s maminkou Hankou v Hodoníně. Jsem v 9. ročníku základní školy, starám se o našeho pejska Mikyho, poslouchám Eminema a ráda koukám na seriály. Jsem normální průměrně neposlušný puberťák. Letos se hlásím na střední školu a ráda a dobře se učím. Přála bych si studovat na Gymnáziu a obchodní akademii Hodonín, ale kvůli mé nemoci hrozí, že se svého přání budu muset vzdát.


Gymnázium totiž není bezbariérové.


Narodila jsem se se vzácnou nemocí Osteogenesis imperfecta neboli křehkým onemocněním kostí. Zjednodušeně to znamená, že se mi velmi snadno a často lámou kosti a mám kloubní hypermobilitu. Vůbec bych už dnes nespočítala, kolikrát se mnou mamka musela do nemocnice a kolik počmáraných sáder mi za celý život zdobilo ruce a nohy. Lék na moje úplné uzdravení neexistuje. V důsledku toho jsem odkázaná na vozíček. Přesto, že nejsem z cukru a snažím se být maximálně samostatná, bez pomoci druhých se neobejdu. Nejvíc mi pomáhá mamka a moje kamarádka Nikča, která se mnou každý den chodí do školy. Nikča se ale hlásí na jinou střední školu, a tak mi ona i její pomoc budou na škole chybět. Popravdě mi bude chybět více věcí, bez nichž se můj sen studovat na gymnáziu rozplyne.


Bez čeho se neobejdu, je bezbariérové prostředí.


Netýká se to jenom mě, ale i dalších dětí, které mají chuť a předpoklad studovat. Tělesný handicap by jim neměl zavřít dveře k dalšímu vzdělávání.

 

 

Proč nemůžu studovat jinde?


Nejbližší střední škola, která disponuje bezbariérovým přístupem, výtahem a přizpůsobeným sociálním zázemím, se nachází ve 22 kilometrů vzdálené Břeclavi, kde bych měla možnost studovat, ale kvůli mému fyzickému omezení nemohu denně dojíždět vlakem nebo autobusem. Není ani v silách mojí maminky, aby mě každý den vozila autem tam a zpět. Momentálně mám uznaný druhý stupeň závislosti a průkaz ZTP. Byl mi uznán měsíční příspěvek na mobilitu pět set korun. Střední škola není povinna proplácet asistenta, pokud nejde o školu speciální.


 

Osteogenesis imperfecta neboli Lobsteinův syndrom


Osteogenesis imperfekta neboli zvýšená lámavost kostí se vyskytuje u obou pohlaví, ve všech etnických skupinách, s frekvencí asi jeden na 10 až 30 tisíc porodů. V roce 2017 vykázali lékaři diagnózu Osteogenesis imperfekta u 147 klientů VZP. V roce 2016 to bylo 130, v roce 2015 149 (iDnes, 2019).

 

 

Cesta existuje!

Pan ředitel gymnázia Mgr. Jiří Hubačka je ochotný a připravený mi vyjít vstříc a vybudovat bezbariérový přístup do školy. Chybí ale peníze. Zřídili jsme proto pod hlavičkou Nadačního fondu Šance Všem transparentní účet.


Prosím, přispějte na vybudování bezbariérového přístupu ❤


Přispějte zasláním jakékoliv částky na transparentní účet 237801308/0600. A pokud možno hned, tlačí nás totiž čas. Přijímací zkoušky jsou v květnu, v září bych měla nastoupit do školy potřebujeme získat víc než 1.000.000 Kč.


QR - šance pro Emu


Pomůžete nejen mně, ale i všem budoucím handicapovaným studentům, kteří by řešili stejný problém. Jakýkoliv váš dar jim umožní vystudovat.


Moc vám děkuji!

 

 

Web a více informací - www.sanceproemu.cz

 
 

Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)

 
 
 

Zdroj: sanceproemu.cz | 25.3.2021