Praha opravuje dva historické páternostery

Páternostery jsou návratem do minulosti. V některých zemích, například v Německu, jsou dnes tyto výtahy považovány za nebezpečné a jejich uživatelé musí podepisovat formuláře, že je používají na vlastní nebezpečí. Přesto stále přinášejí do některých pražských památkově chráněných budov zvláštní historický prvek.
 

 
Nyní se dva historicky významné páternostery v pražském Petschkově paláci vracejí do provozu.


Opravu unikátních paternastorů v budově v centru Prahy provádí Ministerstvo průmyslu a obchodu. Práce v památkově chráněném objektu budou prováděny způsobem šetrným k historii stavby, což je poměrně nákladné. Práce si vyžádají celkem 24,5 milionu korun.


Počítá se s tím, že všechny prvky výtahu zůstanou původní, zachovány budou i repliky. Šestnáctikabinový systém z roku 1924 je unikátní díky neobvyklému umístění strojovny v suterénu budovy. To sice dodává strojovně další historický nádech, ale očekává se, že to zkomplikuje opravy. Další potíže představují nevhodné rekonstrukční práce provedené na přelomu tisíciletí.Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)
Autor EN: expats.cz | Překlad CZ: VÝTAHY SERVER
Zdroj: expats.cz | 29.9.2021