Praha opravila páternoster v budově magistrátu

Pražský magistrát obnovil výtah páternoster v budově magistrátu na Mariánském náměstí. Oprava oběžného výtahu vyšla na 3,6 milionu korun. Původní výtah byl ze 70. letech minulého století. V budově byl ale vybudován už na začátku století. Tyto výtahy jsou v Praze například ve Škodově paláci, na ministerstvu pro místní rozvoj nebo v budově České národní banky.
 


"Páternoster patří mezi technické památky, které může kdokoliv navštívit," řekl radní Jan Wolf.
Rekonstrukce se týkala všech kabin, obložení a repasována byla také strojovna. Kompletně vyměněna byla také elektroinstalace a zabezpečovací prvky. Rekonstrukci město konzultovalo rovněž s památkáři. "Bohužel, nedochovala se původní dokumentace," řekl Wolf.

Páternoster je druh výtahu s nepřetržitým řetězem kabin. První oběžný výtah na světě byl instalován roku 1884 v Londýně. Páternostery se nyní už neřadí mezi výtahy, ale mezi jiná strojní zařízení. Nevztahují se na ně proto normy na výtahy a mohou být provozovány i nadále.

V Praze najdou lidé páternostery také v dalších budovách. Používá se například v budově radnice Prahy 1 ve Vodičkově ulici, další je na ministerstvu pro místní rozvoj nebo ve Škodově paláci v Jungmannově ulici.Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)

Autor: ČTK | Foto: ČTK/AP, Michael Probst
Zdroj: tyden.cz | 21.4.2017