Páternoster v Liberci poškodili dělníci

Nějaký čas se nyní nebude možné svézt v sídle Krajského úřadu Libereckého kraje oběžným výtahem páternoster. Dělníci v něm ve čtvrtek 14. ledna po poledni převáželi i přes zákaz štafle, které se vzpříčily. Výsledkem jsou dvě poškozené kabinky a strojovna.

 

 

Nehoda se obešla bez zranění. Poničený páternoster v příštím týdnu prohlédne servisní firma a navrhne postup oprav. Není tedy zatím jasné, kdy se výtah znovu rozjede.


Liberecký páternoster, který je v budově krajského úřadu, je největším v České republice. Jeho obslužná výška je 56,8 metru a má 16 stanic. V celé Evropě má jen málo konkurentů. Systém 35 dřevěných kabin v ocelovém rámu je zavěšen na dvou masivních řetězových smyčkách a je poháněn přes šnekové převodovky elektromotorem o výkonu 25 kW.


Kabiny jsou určeny maximálně pro 2 osoby a pohybují se stálou rychlostí 0,3 m/vteřinu, což umožňuje bezpečný nástup i výstup. Nosnost plně zatíženého výtahu je 5600 kilo, při maximální přepravní kapacitě 8 osob za minutu, respektive 480 osob za hodinu z jednoho nástupního místa. Svislé vodící prvky kabin ve výtahové šachtě jsou zhotoveny z dubového dřeva trvale mazaného vazelínou. Proto je provoz téměř bezhlučný.Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)
Autor: Zuzana Kolářová | Foto: Jan Škvára
Zdroj: denik.cz | 14.1.2021