Paternoster prošel zatěžkávací zkouškou. Výtahy v sídle kraje dobře táhnou

Jen jednou za tři roky, zato důkladně a na několik etap se ve zlínském mrakodrapu, 21. budově dříve obuvnického areálu, zkouší zdejší technická zajímavost, osobní výtah zvaný paternoster. V překladu z latiny pro mnohé stěží pochopitelné "otec náš."

 


Zkouší se toho víc, než si obyčejný máloznalec představí. "Předmětem kontroly je zkouška nosných prostředků, tedy protažení kloubových řetězů, dále pak zkouška řetězového kola, brzdového zařízení a mnoho dalšího," vypočítává správce 21. budovy František Mikulička.

Zároveň se provádí řada elektrických měření a zajímavý je především obsah takzvané dynamické zkoušky. "Nejdříve se do jedné z kabin naloží zkušební břemeno, které odpovídá nosnosti kabiny a půl hodiny jezdí. Pak se zkušební břemena naloží do všech kabin a potom navíc ještě zkušební břemena, která o padesát procent převyšují nosnost kabin, tedy místo 160 kilogramů 240," vypočítává správce Mikulička. Vždy se znovu jezdí s plnou zátěží 30 minut.

Všechny testy dopadly na výbornou, unikátní technické zařízení slouží dál. Mimochodem pohybuje se od první podzemní etáže až do šestnácté.

Výtahů je ve zlínském mrakodrapu samozřejmě více a také ony podléhají periodickým kontrolám. Platí to jak pro čtyři rychlovýtahy, tak i pro pojízdnou kancelář, nákladní i požární výtah.
 

Autor: Zlín.cz
Zdroj: Zlín.cz | 2013