Nemocnice v České lípě chystá rekonstrukci výtahů

Českolipská nemocnice připravuje rekonstrukci dětského oddělení, výtahů i příjezdové komunikace do areálu.
 


Během tohoto týdne se rozhodne, kolik přidá Liberecký kraj peněz českolipské nemocnici s poliklinikou na její další modernizaci. Nemocnice letos investuje přibližně 40 milionů korun. Připravuje také další projekty za necelých 30 milionů.

„V tomto roce nás do podzimu čeká spoustu investičních akcí, na některé z nich začala příprava už v druhé polovině minulého roku. Zejména u staveb, kde bylo potřeba stavební povolení a další administrativní záležitosti," uvádí technický a provozní ředitel Ivan Garaj.

Modernizace by se mělo dočkat dětské oddělení, výtahy a připravuje se také rekonstrukce rozvodů chlazení a vody.

Lepší příjezd


„Dnes jsme ve fázi, kdy hodnotíme předložené nabídky na rekonstrukci dětského oddělení. Další akce, která je rovněž ve fázi hodnocení nabídek, je rekonstrukce centrálního chlazení nemocnice. V příštím týdnu otvíráme obálky na opravu výtahů v budově nemocnice," informuje Garaj. Na tyto větší akce očekává vedení nemocnice příspěvek z regionálních dotačních programů od ministerstva zdravotnictví.

Oprav se dočká i hlavní silniční komunikace v areálu nemocnice. Rekonstruovat se bude páteřní silnice od hlavního vjezdu až k zadní bráně. „Na opravách této silnice bychom měli začít pracovat hned, jak nám to dovolí klimatické podmínky," dodává technický a provozní ředitel. Silnice by měla být celá asfaltová a opravit by se tak měly i veškeré kanalizační vpustky.

Nové sály


Klíčovým projektem bude vybudování nového zdroje tepla, který by měl nemocnici zásobovat už od příštího roku. „Nemocnice by se tak díky projektu mohla konečně posunout co se týče topení a osvětlení do 21. století. Měly by zde být nejmodernější technologie, kterými bychom mohli regulovat všechno, což je do dneška pro nás hudba budoucnosti," uvedl generální ředitel nemocnice Jaroslav Kratochvíl.

Nemocnice také nutně potřebuje modernizovat operační sály. „Letos bychom chtěli udělat kompletní projektovou přípravu až ke schválení stavebního úřadu," doplnil Ivan Garaj. Jen projekty budou stát podle odhadů šest až osm milionů, samotná rekonstrukce sálů se odhaduje na sto milionů.

Řádově přibližně 6,3 milionu korun bude nemocnici stát modernizace výtahů. Jedná se o čtyři hlavní výtahy v budově nemocnice a jeden na dětském oddělení.

„Poslední záležitostí, na kterou jsme požádali kraj o příspěvek, je rekonstrukce hlavních ventilátorů na operačních sálech. Tam jsme taky ve fázi, kdy rekonstrukci musíme udělat, i kdyby nám to nikdo nepřispěl, protože jejich stav je po technické stránce už velmi špatný," dodává Garaj.

V loňském roce nemocnice ze svých zdrojů investovala 12,5 milionu korun. Na dotacích potom získala nemocnice loni téměř 19 milionů korun. Nemocnici loni také podpořili prostředky z evropských fondů ve výši 10,4 milionů korun. Zařízení tak dnes může využívat tři nové anesteziologické přístroje, nové operační stoly, endoskopické věže a nový ultrazvuk. Za zmínku z dalších investic loňského roku, které byly financovány z vlastních zdrojů, stojí vybudování sesteren.
 
 
Autor: Kateřina Charvátová
Zdroj: deník.cz | 14.3.2016