Nejkrásnější výtahy světa

Každý z nás se už výtahem někdy svezl. Někteří se jízdu jen snažili přežít, jiní si ji doslova užívali. Někomu výtahy přijdou zbytečné, jiný si bez nich život nedovede představit. Jen díky nim se můžete podívat i do nejvyšších koutů některých budov. Pěšky by vás tam ani nepustili.
 

 
Jak vypadají ty nejkrásnější výtahy na světě?

Asi nejde ani tak o to, jak jsou výtahy krásné, jako o to, kam vás dovezou a jaký výhled se vám naskytne, když dojedete do nejvyššího místa.

 


Výtah na Eiffelovku


Nejkrásnější výtahy světa

 

Dominanta Paříže má ve třech ze čtyř nohou umístěné lanovky (v té čtvrté je schodiště pro pěší), které vás dopraví do druhého patra. Odtud pak můžete pokračovat výtahem do třetího patra, odkud můžete pozorovat nejen Paříž. Při dobré viditelnosti totiž uvidíte až 67 kilometrů daleko.

 


Burdž Chalífa


Nejkrásnější výtahy světa

 

Mrakodrap vysoký 828 metrů se pyšní 189 patry. Výtahy vás dovezou až do toho posledního, které se nachází ve výšce 638 metrů.


Víte, že právě tady najdete nejrychlejší světové výtahy? Je jich tu rovnou 57.

 


Výtah uprostřed akvária


Nejkrásnější výtahy světa

 

Že je to nemožné? Vydejte se do berlínského hotelu Radisson a přesvědčte se na vlastní oči. Dvacet pět metrů vysoké akvárium má ve svém středu prosklený výtah, kterým cestující pozorují a obdivují podmořský život 1500 ryb.

 


Prosklený výtah Paj-lung


Nejkrásnější výtahy světa

 

Pro milovníky adrenalinu kolujícího v žilách tu taky máme jeden kousek. Prosklený výtah, který vás vyveze 330 metrů po pískovcové skalní stěně, se nachází v lesoparku Čang-ťia-ťie v Číně v provincii Chu-nan. Jízda trvá asi dvě minuty, odměnou vám i dalším 47 cestujícím bude výhled na nádherně zalesněná údolí.


Víte, že právě stavba tohoto výtahu vyvolala spoustu emocí, a to i těch negativních? Stavba totiž vyrostla v oblasti zapsané do seznamu přírodních skvostů UNESCO.

 


Prosklené koule na budově Ericsson Globe


Nejkrásnější výtahy světa

 

Další z adrenalinových jízd. Prosklená kabina ve tvaru koule vás sveze po největší stavbě půlkulového tvaru na světě. Pokochejte se pohledem na okolní město.

 


Robotické kapsle z vesmíru


Nejkrásnější výtahy světa

 

Za těmi není třeba jezdit daleko. Najdete je v Mercedes-Benz Muzeu ve Stuttgartu. Výtahy mají tvar metalické kapsle a zážitkem je už jejich pozorování. Co teprve, když se s nimi svezete?

 


Vysokorychlostní výtahy v Taipei


Nejkrásnější výtahy světa

 

Mrakodrap Taipei 101 se s 509 metry stal v roce 2004 nejvyšší budovou na světě, během pěti let ho ale na tomto postu vystřídal mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji.


Jeho výtahy vás během pouhých 37 vteřin vyvezou na vyhlídku ve výšce asi 305 metrů. Jízda dolů je neskutečný zážitek, doporučujeme se najíst, až budete zase nohama stát na zemi.

 
 

Sdílejte článek:Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)

 
 
 

Foto: ČTK a internet
Zdroj: lidovky.cz | 2.10.2019