Na přehradách se budou stavět lodní výtahy

Lodě na Vltavě už někdy po roce 2010 budou moci překonat pomocí lodních výtahů Slapskou i Orlickou přehradu. Jejich budování vyjde na miliardy korun.
 


Středočeský kraj nechal vypracovat studii na budování lodních výtahů na dvou nejznámějších vltavských přehradách, Orlíku a na Slapech.


„Orlická přehrada by měla být loděmi zdolávána už v příštím roce. Slapy za další rok,“ uvedl mluvčí kraje Martin Kupka.


Uvnitř Kamýcké přehrady jsou zdymadla, tudíž překonání její hráze už není pro lodě problémem.


Stavba výtahů se oproti původním plánům urychlí. Dohodli se na tom zástupci Středočského kraje a Ředitelství vodních cest ČR. „Přípravy na stavbu výtahu na Slapech budou probíhat během dokončování stejné stavby na Orlíku,“ upřesnil Martin Kupka.


Výstavba výtahu na Orlické přehradě bude jednodušší a také finančně méně náročná, protože se tam dají využít koleje vybudované při stavbě hráze. Výtah vyjde zhruba na 400 milionů korun. Výtah na Slapech má stát asi 2,1 miliardy korun.


Další splavnění Vltavy by mělo podle představitelů Středočeského krajského úřadu výrazně zvýšit turistický ruch.


“O rekreační plavbu na lodích po Vltavě je značný zájem, ale infrastruktura je nedostačující,“ říká k tomu Martin Kupka s tím, že další splavnění Vltavy do oblasti naláká i zahraniční turisty.


“Turisté přinesou více peněz do rozpočtu obcí a navíc by se vytvořilo i dost pracovních míst v oblasti cestovního ruchu,“ dolnil hejtman Petr Bendl. Ten míní, že výtahy přinesou oblasti určitě velmi významnou částku. Loni byla otevřena marina v Nelahozevsi a je velmi využívána,“ dodal Martin Kupka.
 
 
Autor: Karel Hutr

Zdroj: deník.cz | 2008