Mohou děti obsluhovat výtah?

Od jednoho z našich návštěvníků jsme obdrželi dotaz, proč je v kabině jeho výtahu na cedulce s návodem uvedeno, že výtah mohou samostatně obsluhovat pouze osoby starší 10-ti let a mladší pouze v jejich doprovodu. Považoval toto omezení za nesmyslné a obviňoval českou legislativu. Rozhodli jsme se proto trochu zamyslet nad touto problematiku.
 

 
Každý výrobek v ČR a tedy i výtah musí být vždy dodán včetně návodu k jeho použití. Tento návod vypracovává výrobce nebo dodavatel a v případě výtahu je majiteli předán spolu s další dokumentací. Majitel výtahu by si tuto dokumentaci měl důkladně uschovat a s návodem k obsluze (nebo jeho zjednodušenou verzí) seznámit všechny osoby, kterým umožní jeho používání. Nejjednodušším (a ve veřejných budovách jediným) způsobem je samozřejmě umístění cedulky do výtahu.


Proč je v některých návodech uvedeno "Výtah mohou samostatně obsluhovat pouze osoby starší 10-ti let" a v jiných například jen "Důkladně seznamte děti s používáním výtahu"?


Věkové omezení pro obsluhu výtahu se vyskytuje většinou u výtahů staršího data výroby. Jak jsme již uvedli, autorem případného věkového omezení je výrobce nebo dodavatel výtahu. Česká legislativa ho v tomto ohledu nutí "jen" k tomu, aby jeho výrobek byl bezpečný a v případě výtahu, mohl být spuštěn do provozu. Důvodů k vložení tohoto věkového omezení do svého návodu mohl mít dodavatel celou řadu. Například to že jeho výtah identifikuje osobu ve výtahu až od určité hmotnosti. To, že výtah "neví" o osobě v kabině může být i nebezpečné. Zkuste si například představit že malé dítě vstoupí do takového výtahu a nezvolí požadovanou stanici dostatečně rychle. Do několika sekund se zavřou dveře a zhasne světlo. Dítě tápe po stěnách výtahu který třeba nemá ani kabinové dveře a v momentě kdy už rukou našlo mezeru mezi kabinou a šachetními dveřmi výtah někdo přivolá. Dítěti se zaklíní ruka a je tu vážný úraz. Pokud by v návodu nebylo věkové omezení, rodiče zažalují majitele výtahu a ten se u soudu pochopitelně odvolá na dodavatele výtahu a jeho návod. Vinen by byl dodavatel protože dostatečně nezvážil všechna rizika.


Samozřejmě, i v případě výtahů najdeme výrobce a dodavatele kteří toto věkové omezení vkládají do svých návodů jen z jakési setrvačnosti. Pokud vlastníte nový výtah v jehož návodu je "Výtah mohou samostatně obsluhovat pouze osoby starší 10-ti let", doporučujeme projednat možnost změny tohoto bodu přímo s dodavatelem. Upozorňujeme, že v tom případě je nutné změnit celý originál návodu, nikoliv jen cedulku ve výtahu.


--


Výše uvedený text je pouze rychlé zamyšlení nad problematikou. Pokud je váš pohled na věc jiný, prosím informujte nás. Všechny případné připomínky ověříme dle platné legislativy.



Sdílejte článek:



Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)




Autor: VÝTAHY SERVER | 19.10.2022
Foto: VÝTAHY SERVER