Lidé nesmí se psy do výtahu!

V ústeckém hotelovém domě to zakazuje cedule. „Majitel na to nemá právo,“ říká právník.
 


Diskriminována se cítí být Drahomíra Kašová ze Severní Terasy. V tzv. hotelovém domě, kde bydlí, nesmí jezdit některými výtahy. Alespoň, když jede se psem, což je většinou.

Společnost CPI BYTY, vlastník objektu, jí i ostatním pejskařům v minulých dnech zakázala používat dva nové výtahy a vymezila jim zbývající dva staré.

„Ty jsou ale v hrozném stavu, bojím se do nich jen vstoupit. Hrozí, že se rozpadnou za jízdy. A i špatně fungují, zmáčknete číslo svého poschodí a ono vás to dovezete někam jinam,“ postěžovala si další vlastnice psa ze stejného domu Johana Fryčová.

Michaela Winklerová, mluvčí pronajímatelské firmy, zákaz vstupu psů do nových výtahů v hotelovém domě potvrdila. Podle ní si to způsobili pejskaři sami. „Psi výtahy znečišťovali a majitelé po nich neuklízeli,“ vysvětlila nedávno přijaté pořádkové opatření.

Nejde podle ní o žádnou diskriminaci a lidé se psy to budou muset skousnout. Winklerová poznamenala, že před tímto opatřením se zase cítili diskriminováni lidé, kteří psy nemají a museli nepořádek po nich snášet.

„Děje se to i v jiných domech, ale většinou se daří nepořádníky za pomoci ostatních nájemníků vytlačit. Tady jim ale nahrává anonymita velkého objektu, kterým hotelový dům je,“ dodala mluvčí CPI BYTY.

„Ať jsou rádi, že můžou jezdit starými výtahy. Tuhle jsem do jednoho vlezl a hned zase vylezl. V rohu leželo psí lejno a výtah byl doslova promořený smradem,“ dával Winklerové za pravdu muž z domu. Představit se odmítl s tím, že nestojí o tahanice s pejskaři. Kdyby to prý bylo na něm, tak by v domě zakázal psy úplně a byl by klid.

Jak Drahomíra Kašová, tak i Johana Fryčová se brání, že mají psy čistotné. „Ve výtahu by nic neudělali a i kdyby náhodou, tak bychom to samozřejmě uklidily,“ ujištovaly obě ženy. Nelíbí se jim, že mají trpět za jiné, to by si podle nich měl vlastník domu ohlídat a ne uplatňovat princip kolektivní viny.

Právník Narcis Tomášek je stejného mínění. Řekl, že pokud za používání výtahů obyvatelé se psy platí stejně jako ti bez psů, vlastník domu jim nemůže diktovat, který mohou používat a který ne. „Je to nevynutitelný požadavek, jehož neuposlechnutí nemůže firma nijak sankcionovat,“ uvedl právník.

Obyvatelé, kteří pojedou zakázaným výtahem, se podle něj nemusí bát, že by jim firma kvůli tomu mohla dát výpověď z nájmu, nebo pokutu.

Hotelový dům s malometrážními byty před rokem 1989 obývali především senioři, bývalí zaměstnanci Spolchemie. „Tenkrát tu bylo pěkné bydlení,“ vzpomínala pamětnice.

„Po revoluci dům chemička nechala Spobytu a teď to mají CPI BYTY. Hodně se to tady zhoršilo. Noví domácí si sem nastěhovali i nepřizpůsobivé a odnášejí to slušní nájemníci,“ dodala žena, která si také nepřála zveřejnit jméno.


Autor: Jitka Hadašová | Foto: Karel Pech
Zdroj: deník.cz | 2010