Letos přibudou tři výtahy do metra. Po Andělu a Ípáku se bude kutat na Můstku

V Praze letos přibudou tři bezbariérové vstupy do metra. Dokončené budou výtahy do stanic Můstek, Anděl a I. P. Pavlova. Informoval o tom ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Jaroslav Ďuriš. Celkem mají úpravy stanic stát asi 280 milionů korun. Z 57 stanic metra je nyní bezbariérových 34.
 


„Zároveň v tomto roce připravíme další pokračování tohoto projektu. Začneme rekonstrukce na dalších stanicích,“ uvedl Ďuriš. Zatím podle něj ještě není schváleno, o které stanice půjde.

Podle koncepce pro bezbariérovou MHD, kterou si před časem nechal vypracovat magistrát, by měly být v roce 2017 nové výtahy například na trase A na Staroměstské či na Náměstí Míru. O rok později by měla přijít na řadu stanice Jiřího z Poděbrad, v roce 2019 Flora a do roku 2025 Dejvická a Hradčanská. Zda všechny výtahy vzniknou, bude ale záležet na finančních možnostech města.

Nové stanice už jsou bezbariérové všechny

Výtah na Andělu na lince C by měl stát zhruba 100 milionů korun, ve stanici I. P. Pavlova 70 milionů korun. Hotové by měly být na konci léta, peníze na jejich stavbu dostala Praha z EU. Náklady na výtah ve stanici Můstek, která je jedinou přestupní bariérovou stanicí, se budou pohybovat kolem 110 milionů korun. Hotovo má být koncem roku, pak zmizí i omezení v dolní části Václavského náměstí, které si stavba vyžádala.

Pražské metro má bezbariérové všechny stanice, které byly postaveny po roce 1989. Naposledy podnik vybudoval výtah do stanice metra B Národní třída. Stál přes 170 milionů korun.
 

Autor: ČTK
Zdroj: metro.cz | 2015