Kontrola eskalátoru, kde se zranil hoch, neukázala žádnou závadu

Měření na eskalátorech ve stanici metra Můstek neukázalo žádnou závadu. Dopravní podnik tvrdí, že je zařízení v souladu s normami. Technik řekl, že mezera mezi schodem a hřebenem je menší než 4 milimetry. Otec zraněného syna hodlá po Dopravním podniku žádat odškodné.


Sedmiletému chlapci se v pátek zaklínila v pohyblivých schodech noha. Lékaři z vinohradské nemocnice mu museli amputovat tři prsty.


Otec chlapce Denis Gajdoš se chystá podat na Dopravní podnik trestní oznámení. "Odpoledne se sejdu s právníkem, a pak se definitivně rozhodnu," řekl iDNES.tv Gajdoš.


Společně s právníkem se Gajdoš rozhodl jednat s Dopravním podnikem o odškodném. V jaké výši by se mělo pohybovat, ale Gajdošův právník Robert Pelikán odmítl prozatím sdělit. Záležet bude na postoji Dopravního podniku a na tom, jak rychle se bude chlapec uzdravovat.
"Myslíme si, že odpovědnost Dopravního podniku je v tomto případě poměrně zřejmá, čili předpokládáme, že se k tomu Dopravní podnik postaví čelem a nějak se s námi dohodne. Pokud ne, tak jsme připraveni se našich práv domáhat u soudu," řekl iDNES.cz Pelikán.

Gajdoše bude zároveň zajímat, jestli Dopravní podnik zvýší na svých eskalátorech bezpečnost. "Pana Gajdoše nezajímá jen satisfakce pro svého syna, ale také by byl pochopitelně rád, abychom měli bezpečné metro, nikoli metro, kde se lidem stávají takové nehody," dodal Pelikán.


Nehodu zároveň řeší i policie. "Případem se zabýváme, ukládá nám to v takových případech zákon," uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Od Dopravního podniku nedostal Gajdoš ani jeho právník zatím žádné vyjádření. On sám tvrdí, že se synova noha dostala pod hřeben, pod nějž schody zajíždějí a jehož "zuby" zapadají do drážek ve schodech. Podle informací, které má z médií, mohla být jednou z příčin neštěstí chlapcova nekvalitní obuv. To však otec striktně odmítá. "Bota měla pevnou špičku," uvedl Gajdoš.


Ani po dnešní kontrole nedokáže Dopravní podnik říct, jak mohlo k nehodě dojít. Eskalátory v metru odpovídají podle mluvčího Dopravního podniku Ondřeje Pečeného normám, včetně těch starých sovětských, které mají vyšší rychlost. Právě na eskalátoru sovětské výroby došlo v pátek k nehodě.


"Po technické stránce je eskalátor v pořádku, do konce týdne budeme znát výsledky podrobnější kontroly. Sháníme záznam z kamery, která je nad místem nehody," řekl iDNES.tv Pečený.


Léčba sedmiletého chlapce, který měl jít 1. září poprvé do školy, potrvá několik týdnů. "Pokud nenastanou komplikace, bude trvat nejméně měsíc. A pak ještě podstoupí rehabilitaci," dodal otec.
 

Autor: bar, peš

Zdroj: iDnes.cz | 2009