Jsou na hranici životnosti. Vyškovská nemocnice až 43 let staré výtahy vymění

Lidé se ještě ani nestihli nabažit nového vzhledu vyškovské polikliniky a nemocnice už plánuje další stavební zásahy. V budově oddělení dlouhodobě nemocných a na poliklinice vymění staré výtahy, pacienti se můžou těšit i na nová sociální zařízení.
 


„Na poliklinice se nacházejí třiačtyřicet let staré osobní výtahy a pětatřicetiletý elektrický lůžkový výtah. Vzhledem k jejich stáří a maximálnímu dennímu vytížení je jejich stav na hranici bezpečného provozu. Stejně jsou na tom i dva devětadvacetileté evakuační lůžkové výtahy na oddělení dlouhodobě nemocných, které přepravují pacienty a personál na oddělení a operační sály gynekologie, na lůžkovou část rehabilitace i na samotné oddělení," vyjmenovala ředitelka okresní nemocnice Věra Seidlová.

Zřejmě od jara


Výměna zdravotnické zařízení čeká už příští rok v březnu. Práce pak potrvají do srpna. Že by se však v době oprav méně pohybliví pacienti nedostali do vyšších pater, strach mít nemusí. „V poliklinice zůstanou v době prací v provozuschopném a bezpečném stavu vždy dva výtahy ze tří. Na oddělení dlouhodobě nemocných bude funkční vždy jeden," ujistila Seidlová s tím, že předpokládaná cena investiční akce je pět milionů pět set tisíc korun.

Lidé změnu vítají. „Líbí se mi, že v poslední době nemocnice pracuje na zlepšení svého prostředí. Výtahy jsou opravdu strašné. Vím, že se spoustě lidí nelíbí ani vnitřní vybavení, působí dost zastarale. Když vidím, kolik se toho v nemocnici děje, jsem optimistický a věřím, že časem se dočkáme i zútulnění interiéru," naznačil Slavkovan Marek Jíra.

Částečně se stejně jako jiní pacienti dočká. Vedení příspěvkové organizace se totiž plánuje vrhnout i do oprav sociálních zařízení. A to v zatím nezrekonstruovaných částech areálu. „Jsou zastaralé a ve špatném stavu. Problematikou se v současnosti zabýváme a zajišťujeme potřebné peníze na jejich opravy," ujistila Seidlová.

Konkrétní představu o tom, co bude akce zahrnovat a jestli například postaví také několik nových toalet, však zatím nemá. „Řešení počtu sociálních zařízení vyplyne až z návrhu technického řešení jednotlivých oprav. Stejně jako hodnota celé akce," vysvětlila Seidlová s tím, že už nyní je jasné, že se opravy výtahů a sociálních zařízení současně neuskuteční.

Důvodem jsou peníze. „Žádáme už několik let kraj o dotaci na opravy výtahů a o dotaci na práce na sociálních zařízeních. Schválil nám ale pouze příspěvek na rekonstrukci výtahů," přiblížila ředitelka okresní nemocnice.

Ve svém tvrzení se však mírně rozchází s krajskou mluvčí Denisou Kapitančikovou. „Zastupitelé kraje skutečně schválili dotaci na výměnu výtahů. V současné době se dokončuje zadávací dokumentace. Projednání materiálu, zahájení veřejné zakázky a zadávací dokumentace předpokládáme na jednání rady kraje v polovině prosince, nejpozději na začátku roku 2015. Žádná žádost o dotaci na sociální zařízení pro vyškovskou nemocnici nám však předložená nebyla," zmínila Kapitančiková.

Podle ředitelky nemocnice je však vysvětlení jednoduché. „Původně jsme žádali o šest milionů šest set tisíc korun. Ty měly směřovat právě na obnovu výtahů, ale i na sociální zařízení. Kraj nám pak nejdřív schválil čtyři miliony. Požádali jsme o navýšení, takže jsme získali další milion a půl. To ale stále na obě akce nestačí. Proto jsme stáli před rozhodnutím, kterou zvolit. Vzhledem k bezpečnosti jsme se tak přiklonili k výtahům," vysvětlila k částce ředitelka Seidlová.

Podstatné bude, jak dopadne výběrové řízení. Pokud nemocnice obdrží výhodnou nabídku, je možné, že jí zbude i určitá suma na záchody. „Navíc v příštím roce chceme řešit další příspěvek na rekonstrukci nejen sociálek, které jsou v poliklinice opravdu ve špatném stavu, a potřebují vyměnit v každém patře, ale znovu i výtahů. Obnovit totiž potřebují i další," nastínila plány Seidlová.
 


Autor: Alena Grycová

Zdroj: deník.cz | 2014