Halenkovický úřad dostane novou střechu a postaví výtah

Halenkovice - Dbát zvýšené opatrnosti a počítat s omezením provozu musejí v těchto dnech lidé mířící na obecní úřad v Halenkovicích. Z objektu je staveniště, obec se totiž rozhodla skoncovat se zatékáním do vnitřních prostor, dělníci se už proto pustili do opravy střechy.
 

Ta vyjde na necelých 6 milionů korun. „Opravdu hodně už zatékalo do kanceláří úřadu, obřadní síně či do kulturního sálu. Situaci jsme už museli začít řešit," konstatoval starosta Jaromír Blažek.

Rekonstrukce střechy ovšem není to jediné, čím si budova projde. Hůře pohyblivým lidem do budoucna poslouží nový výtah, který je vyveze až do druhého podlaží. Tamní knihovnu sídlící v prvním patře zase čeká stěhování o patro výše, kde bude ve finále větší a modernější.

„Letos ovšem uděláme pouze střechu, která je prioritou. Další změny, jako je stěhování a úprava knihovny, zateplení budovy včetně fasády, kompletní rekonstrukce elektrorozvodů či oprava sociálek v každém podlaží jsou záležitost dalších etap. Budeme se snažit získat na to nějaké dotace," přiblížil plány starosta.

Kvůli probíhajícím pracím na střeše musejí v těchto dnech lidé počítat průběžně s částečnými či úplnými uzavírkami veřejné plochy před budovou a za ní, s omezením provozu v kulturním domě a kancelářích. K přístupu do horního patra je třeba využívat boční schodiště ze sálu. „Práce by dělníci měli ukončit zřejmě do letních prázdnin," dodal šéf halenkovické radnice s tím, že šestimilionové náklady hradí pouze z obecních peněz.

Knihovna po přestěhování do větších prostor získá na kvalitě, kvantitě, bude z ní v podstatě multifunkční centrum, což knihovnici Pavlínu Bieberlovou těší. Vede ji už třetím rokem, čtenářů čítá na dvě stovky.

„Je hodně maličká, na rozloze asi 64 metrů čtverečních. Máme například úžasnou spolupráci se školou a školkou, je proto škoda, že jsme v tak stísněných prostorech," vysvětluje knihovnice. Těší se také na to, že nabídku čtenářských akcí tak poté budou moci i výrazně rozšířit. Kýženou novinkou pro ni, ale i pro čtenáře bude výtah. Například podle Boženy Chytilové, předsedkyně Tělesně postižených Zlínska a vedoucí Klubu seniorů v Halenkovicích je opravdu zapotřebí.

„Jsem o berlích a chodím si knihy hodně půjčovat. Pokud bude knihovna ještě o patro výše a výtah by nebyl, viděla bych to pro řadu lidí za problém, stala by se svým způsobem pro nás nedostupnou. Potkávám hodně starších lidí, kteří tam chodí. Určitě tak výtah nebude marný," dodává seniorka.
 

Autor: Jarmila Kuncová
Zdroj: deník.cz | 20.4.2016