Geniálně jednoduchý výtah

V krajině proslulé ideálními podmínkami pro lyžování využívá starou rodinnou chatu z roku 1947 mladá dvojice Birgit a Martin. Hlavně pro půvabnou blondýnku je to však někdy hodně náročné, je totiž vozíčkářka. Pomoci by měli designéři.
 

 
Paraolympionička Birgit ovšem není bezmocná žena, se svým hendikepem se vypořádává hodně statečně: je mistryně světa ve veslování, z mistrovství světa v lyžování má stříbrnou a bronzovou medaili.


Pokud je však sama na chatě, bývá její partner Martin hodně nervózní, Birgit se totiž musí sama dostat docela pracně do patra, kam se souká přitahováním po jednotlivých schodech. Jednoduché to nemá ani tehdy, když si musí „přinést“ zvenčí polena do kamen.


Pro Halvora Bakkeho a jeho tým byla úprava interiéru tentokrát dost náročná, protože Birgit nechtěla žádné klasické pomůcky pro invalidy, nechce si připadat jako někde v ústavu.


Geniálně jednoduchý výtah


Na prvním místě tak bylo nutné vymyslet pro Birgit snadnější výstup do patra, kde má ložnici a posilovnu. Ole vymyslel geniální „výtah“. Sedačka se pohybuje po schodech (část schodů funguje v původní podobě) díky protizávaží zavěšeném na drátu určeném pro zabezpečení kol.


Birgit tak stačí nepatrná síla pro vytažení pomocí úchytů nahoru, směr dolů funguje jako bezpečná skluzavka.

 

 

jednoduchý výtah

 

 

Aby mohla Birgit pohodlně vařit, upravili Gustav a Ole kuchyň tak, aby pracovní plocha byla ve výši 80 cm, varná plocha je ještě níž. A hlavně elektrikář umístil všechny potřebné vypínače a ovládání dolů, aby na ně majitelka snadno dosáhla. Předtím musela například světlo nad pracovní plochou vypínat pomocí koštěte. Teď má třeba pro digestoř i dálkové ovládání.


Obrovskou pomoc představuje pro Birgit i nový typ vestavné trouby, u niž se dvířka zasouvají při otevírání rovnou pod dno spotřebiče. Při vyjímání pekáče z trouby jí tak dvířka nepřekážejí, navíc má hned vedle výsuvnou skříňku, na kterou si může nádobí odložit.


Ole pro ni vyrobil i pojízdný stolek, na kterém může mít prkénko na krájení nebo podnos, může tak talíře pohodlně a bezpečně „dovézt“ k jídelnímu stolu. Aby tác nespadl, je nasazený na dřevěný rámeček.



Sdílejte článek:



Váš názor na článek (vstup do sekce VĚŘEJNÉ FÓRUM)




Autor: řez
Zdroj: idnes.cz/bydleni | 9.8.2021